Ana içeriğe atla

 

AVM

KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZ PASAPORT PİZZA’YA GÜÇ VE ENERJİ KATIYOR

18.09.2020 - 16:42

Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir, ile kadın girişimlere yönelik çalışmaları hakkında konuştuk. 2021 yılında kadın girişimcilere çok özel destekler sunacaklarının müjdesini veren Özdemir, “20’ye yakın kadın girişimcilerimiz markamıza güç ve enerji katmaktadır. Kadın girişimcilerimizi çok daha fazla önemsiyor ve gerekli

Son yıllarda franchise ile büyüyen birçok marka kadın girişimcilerden de talep almaya başladı. Özellikle yeme içme sektörü kadın girişimcilerin favorisi. Bu talebi nasıl değerlendiriyorsunuz?

20’ye yakın kadın girişimcilerimiz markamıza güç ve enerji katmaktadır. Biz her bir bayimizi ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bugün ki rekabet ortamında marka olarak franchise bayi ilişkilerimizin bir iş ortaklığı olduğunu, çok kuvvetli bir bağ olması    gerektiğini ve karşılıklı güvene dayanması gerektiğini çok iyi biliyoruz ve buna istinaden kadın girişimcilerimizi çok daha fazla önemsiyor ve gerekli desteği fazlası ile sağlıyoruz.

Pasaport Pizza, 149 şubesiyle Türkiye’nin en büyük ve en itibarlı yerli pizza markası. Şubeleşme sürecinde kadın girişimcilerinizin payı nedir?

Girişim konusunda kadınlar daha geride duruyor. Bunun, toplumun genel yapısıyla ilgisi olduğunu düşünüyorum. Girişimciliğe baktığımızda kadın girişimcilerin payı yüzde 9 oranında. Bizim şubelerimizde de yüzde 15 civarındaydı. Son dönemde bu oran yüzde 20’ye kadar yükseldi. İyi bir gelişim gösteriyor diye düşünüyorum. Kadın bakış açısı girişimde fark yaratıyor. Aktif oldukları sektörlerde de müthiş başarılı işler ortaya koyuyorlar. Hayatın hiçbir alanında kadın ve erkek ayrımının yapılmasını doğru bulmuyorum. Denge içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bir ekip kurulacaksa, kadın ve erkek sayısı dengeli olacak biçimde kurulmalı. Bu tarz ekipler başarıya daha kolay ulaşıyor. Bu bir bütünlük. Bu bütünlüğü yakalayarak her şey daha güzel hale getirilebilir. Kadınların daha çok cesaretlendirilmesi gerekiyor.

Kadın girişimcilere ne tür özel fırsatlar sunuyorsunuz?

Bu konuyu 2021 yılı için Yönetim Kurulu olarak belirlemeye çalışıyoruz. 2021 yılında kadın girişimciler için çok güzel destekler yapacağımızı şimdiden müjdeleyebilirim.

Kadın yatırımcılar neden sizi tercih ediyor? Sizi sektördeki diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Genel olarak, Pasaport Pizza’yı farklı kılan franchising hizmetimizde kooparatif mantığı ile çalışmamızdır. Bizim markaya çoğu platformda ‘Aykırı Franchise’ diyorlar. Yatırımcılarımızdan ciro payı, royalty gibi bedeller almıyoruz. Bu durumda yatırımcımızın diğer markalar karşısında kâr marjı ve rekabet gücü daha fazla oluyor. Bugün ki rekabet ortamında merkez olarak franchise bayi ilişkilerimizin bir iş ortaklığı olduğunu, çok kuvvetli bir bağ olması gerektiğini ve karşılıklı güvene dayanması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği ‘kazan-kazan’ kuralından uzaklaşarak ‘kazandır-kazan’ prensibiyle başarıya ulaşmaya başladık. Bizim en büyük iddialarımızdan birisi de sistem içinde en mutlu bayiler yaratarak başarıya ulaşmak. Tüm bu avantajların yanında ekimizle birlikte sağladığımız samimi diyalog ve ulaşılabilirlik, büyük bir aile hissi ve aidiyet duygusu veriyor.

Kadın girişimcilere başarı yolunda hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Kendi işinizi kurduğunuz zaman, maaşlı olarak çalıştığınız işinizden çok daha uzun saatler çalışacaksınız. Bu nedenle yaptığınız işi tutkuyla sevmeniz şart. Yaptığınız işi severseniz “iş” olarak görmezsiniz. Dolayısıyla bu da çalışanlarınıza, müşterilerinize ve kendi çevrenize olumlu şekilde yansır.

ASDAS

Yukarı