Ana içeriğe atla

S

 

“HER ŞEYDEN ÖNCE BİR EĞİTİM KURUMUYUZ”

26.06.2018 - 15:57

Her şeyden önce bir eğitim kurumu olduklarını ifade eden GA Çocuk / Gelişim Atölyesi Genel Müdürü Özlem Seller; bilgi temelli oyunlar hazırlayarak katılımcıların oynarken öğreneceği, öğrenirken de keyifli zamanlar geçireceği organizasyonlar düzenlediklerini söyledi.

Yapılan organizasyonlarda kişilerin oradan bir şeyler öğrenmiş olarak çıkması da önemli bir unsur. Siz bir organizasyon şirketi olarak bilgi ve öğrenme odaklı organizasyonlara ne kadar önem veriyorsunuz? 
Biz her şeyden önce bir eğitim kurumuyuz ve organizasyon eğitimlerimizin her zaman bir bölümü olmuştur. Öncelikle tüm çalışanlarımız ihtisas alanında pedagojik formasyonunu tamamlamış  uzman eğitmenlerden oluşur ve her zaman ekip olarak yenilikleri takip eder,  dünyanın gerisinde kalmamaya çalışırız. Eğitim içeriği ve yöntem olarak özellikle farklı öğrenme stillerine sahip çocuklara, doğru yaklaşım bizim için çok önemli bir konu.  Eğitmenlerin eğitimde ne anlatacakları konusunda bireysel yaklaşım yerine içerik hazırlama toplantıları yaparak grup olarak aynı dilin konuşulmasına önem veririz. Her eğitimci, eğitimden önce içerikleri çalışır, prova eder, eksik kalan yerler var ise tamamladıktan  sonra uygulama adımına geçer. Her çocuk farklı zamanlarda farklı öğrenme stillerine sahiptir. Bu nedenle her eğitim/atölye çalışması öncesi kendimize şunu soruyoruz: Bu eğitimin ya da atölyenin çocuğa faydası nedir? Faydayı nasıl maksimize ederiz? Bunun için hangi materyalleri kullanmalıyız?

Katılımcıların deneyimleyerek öğrenmesini sağlayacak ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?
Tüm çalışmalarımızda deneyim temeli esastır.  Örneğin, sergilerimizde katılımcılarımızın sunulan koleksiyonun materyalini deneyecekleri atölye programları hazırlarız. Bunun dışında özellikle Kokedama, Teraryum ve Botanik Okulu projelerimiz uygulamanın ve deneyimin esas olduğu doğa atölyeleridir. 

Bilgi temelli organizasyonlara katılım oranı nasıl?
Bilgi eğer motamot veriliyorsa sıkıcı oluyor ve yerine ulaşmıyor veya kalıcı olmuyor. Biz bilgi temelli oyunlar hazırlıyoruz. Böylece katılımcılarımızın oynarken öğreneceği, öğrenirken de keyifli zamanlar geçireceği bir ortam hazırlıyoruz. 

Bir etkinliğin öğretici nitelikte olması ve katılımcıların bir konu hakkında bilinçlenmesi size nasıl geri dönüşler sağlıyor?
İşin bizce olmazsa olmazıdır. Aileler her şeye müdahale etmeyi çok seviyorlar. Birkaç müdahaleden sonra çocuklarının  uzman ellerde olduğunu görüyorlar ve rahat bir nefes alıyorlar. Bunun dışında eğitimden sonra çocukları ile ilgili bize danışan çok fazla ailemiz var. 

n

Yukarı