Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

VİRÜSE GÖĞÜS GEREN KILAVUZ KAPTANLARI DA ALKIŞI HAKEDİYOR

30.04.2020 - 13:24

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Muhammer Arslantürk: “Bu bir savaştır. Bu savaşın ön cephesinde sağlıkçılarımız çarpışıyorlar. Sağlıkçıların akasından da kılavuz kaptanları geliyor. Biz de alkış istiyoruz. Şu tarihi süreçte kılavuz kaptanları olarak tarih yazıyoruz. Tarih bizi yazacak.”

Koronavirüs sebebiyle birçoğumuzun evlerine çekildiği bu dönemde kamu yararı için tüm risklere göğüs gererek çalışanlar da var. Bu fedakâr insanlardan biri de kılavuz kaptanlar. Pandemi süresinde deniz ticaretinin hem ülkemiz limanları arasında ve hem de uluslararası limanlar arasında serbestçe yürütülmesi için büyük çaba sarf ediliyor. Bu kapsamda özellikle gemi üzerinde görev yapan kılavuzluk hizmetlerinin kesintiye uğramaması için tedbirler alınıyor. Hizmetix olarak İnstagram'dan başlattığımız canlı yayın kapsamında virüs karşısında kılavuz kaptanlarına yönelik alınan tedbirlere cevap aradık. Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Muhammer Arslantürk, kılavuz kaptanlarının beklentilerine ilişkin sorularımızı cevaplandırdı. Arslantürk'ün açıklamaları özetle şöyle:

UYARILARIMIZ SONUCU GEREKEN TEDBİRLER ZAMAMINDA ALINDI

- Koronavirüs sebebiyle gemilere ve limanlara yönelik tedbirlerde ne tür değişimler yaşandı?

Dernek olarak virüs ortaya çıktığı ilk andan itibaren yetkilileri ve sorumluları uyardık. Başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililer bu konuda uyarıları dikkate aldı ve gerekli tedbirler zamanında hayata geçirildi. Bu tedbirler sonucunda salgının hafif atlatacak gibi görünüyoruz. Kılavuz kaptanları bakımından da tedbirlerin alınması elzemdi. Çünkü Türk limanlarında bir tek kılavuz kaptanı vaka durumuna düşerse o vardiyayı karantinaya almak gerekir. Böyle bir durumda o bölgedeki hizmet durur. Bu manada uyarılarımız dikkate alındı.

BOĞAZLARIMIZDA KISITLAMAYA GİDİLMEDİ

- Yurtiçi ve yurtdışı seyirlerinde ne tür değişimler oldu?

Havada yolcu taşımacılığı durdu. Kara taşımacılığı sınırlı ve kontrollü. Raylı sistemler de buna dahil. Yeryüzü, evrende kendi başına dönen bir dünya. Bu dünya üzerinde hava ve kara taşımacılığı durdu. Tek çalışan deniz ticareti. Deniz ticaretinde de değişen şu oldu; küçük tonajlı gemi trafiği durdu. O gemi trafiğinin üzerinde daha büyük tonajlı gemi trafiği hareketi başladı. Bu da genel olarak ele aldığımız da harekette zayıflama ve düşüşe sebep oldu. Çoğu ülkeler ya limanlarını kapattı, ya da bir takım ağır tedbirler aldı. Dünyanın atar damarları olan Türk boğazlarında ise hali hazırda kısıtlamaya gidilmedi. Romanya ve Ukrayna gibi 14 gün süreyle gemileri bekleten ülkeler var.

BU SÜREÇTE KILAVUZ KAPTANLARI OLARAK TARİH YAZIYORUZ

- Göreviniz gereği gemide kalma süreniz 5-6 saati bulabiliyor. Bu süre zarfında yakın temastan nasıl kaçınıyorsunuz?

Sağlık Bakanlığı diyor ki; virüsten korunmak için temastan kaçının. Bir limanda minimum manevra süresi 1 saattir. İstanbul'da minimum manevra süresi 1,5 saattir. Bu Çanakkale Boğazı’nda 3 saati bulur. Evet bu bir savaştır. Bu savaşın ön cephesinde sağlıkçılarımız çarpışıyorlar. Sağlıkçıların akasından da kılavuz kaptanları geliyor. Sağlıkçılar birebir virüse muhatap oldu. Kılavuz kaptanları da virüse gemide muhatap oluyor. Gemide bulunduğumuz süre zarfında su içme, lavabo gibi insani ihtiyaçlarımız var. Oturma ihtiyacımız var. Biz insanız. Bizim aldığımız tedbirler eldiven, maske ve tulum. Biz de alkış istiyoruz. Çünkü gemileri Türk limanlarından güvenle geçiren kılavuz kaptanlarının birçoğu şu an otellerde kalıyor. Ailesiyle kaç aydır görüşemeyen meslektaşlarım var. Biz de alkış istiyoruz. Şu tarihi süreçte kılavuz kaptanları olarak tarih yazıyoruz. Tarih bizi yazacak.

KILAVUZ KAPTANLARINI ANTİKOR TESTİNE TABİ TUTMALILAR

- Kılavuz kaptanları testten geçiriliyor mu?

Kılavuz kaptanlarının sık sık kontrolden geçirilmesi istiyorduk. Ancak bunu ilk kes söylüyorum, hemen tüm meslektaşlarımı antikor testine soksunlar. Bu virüs kasım ayında Çin’de ortaya çıktı. Ve deniz ile havayoluyla yayıldı. Yani bu virüse ilk muhatap olanlar kılavuz kaptanları oldu. Belki de bizler virüse yakalandık ama bağışıklık kazandık. Hemen bizi antikor testine soksunlar. Belki birimiz bir hastaya şifa olacağız; kan vereceğiz. Tüm kılavuz kaptanlarını antikor testine tabi tutmalılar.

- Yaş sınırı sebebiyle izne çıkarılan kılavuz kaptanların hakları korunuyor mu?

Maalesef 65 yaş sınırı vardır kılavuz kaptanları için. 65 yaşı dolduran kılavuz kaptanları emekli olurlar. 60 yaş üstü kamuda alışan kılavuz kaptanları bu süreçte istirahate çekilmek zorunda bırakıldı. Özelde istirahate çekilen meslektaşlarımın hakları korunuyor. Kamuda çalışan kılavuz kaptanları için de bu kapsamda bakanlığa başvuru yaptık. 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kılavuz kaptanlarının haklarının korumsa için müracaatta bulunduk

KILAVUZ KAPTANLARININ DEĞERİ BİLİNMELİ

- Peki, boğazlarda olası bir kazaya ne kadar hazırlıklıyız?

Son derece iyi hazırlıklıyız. Şirket-i Hayri’den gelen bir mirasın sahibiyiz. Devlette bu birikim, tecrübe ve hazırlık vardır. Geçen hafta bir gemi makine arızası yaptı Kız Kulesi’ni geçer geçmez. Gemideki kılavuz kaptan ve operatörlerin planlaması sonucu 275 metre boyundaki gemiyi adeta 180 derece çevirdik. Boğazlardaki kılavuz kaptanları çok tecrübelidir. Bu bölgelerde görev alan meslektaşlarımızın hem devletimiz hem de sektör paydaşları tarafından kıymetlerin bilinmesini istiyoruz. Kılavuz kaptanları da bu değerin verildiğini hissetmeliler.

ds

Yukarı