Ana içeriğe atla

S

 

Pasaport Pizza lezzet haritasını genişletiyor

14.02.2020 - 14:29

Franchıse süreçlerinden bahseden Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir, “Önümüzdeki yıl için hedefimiz, lezzet haritamızı genişleterek, 10 yeni ilde 25 yeni bayi açarak büyümeye devam etmek.” diyor.

Pizza sizin için ne ifade ediyor, Pasaport Pizza’nın hikayesi nasıl başladı?
Pizza, taze hamur ve doğru malzemelerle yapılmış olan sağlıklı ve besleyici bir yiyecektir.1998 yılında İzmir’in Pasaport semtinde hikayemiz başlıyor. Markamız, pizza sektöründe yaygın olarak kullanılan dondurulmuş hamur sistemini bozarak her gün taze hamur ile üretilen pizzalar çıkartarak ve zengin menüleriyle kısa zamanda tüm İzmirlilerin sevgi ve beğenisini kazanmıştır. 

Türkiye’de gıda pazarındaki rekabetle birlikte pazar da hızla büyüyor. Sizce gıda sektörünün Türkiye’de geldiği nokta nedir ve varacağı yerde sizin hedefleriniz nelerdir?
Ülkemizde ev dışı gıda tüketimi sürekli artış gösteriyor ve bu artıştaki en büyük paylardan birisi de pizza. Yapılan araştırmalara göre ülkemizin nüfusunun yarısı pizzayı hiç tatmamış. Doğal ürünler ile hazırlanmış pizzalarımız 7’den 70’e herkese hitap ediyor. 
 

Franchise ile büyüme kararını ne zaman aldınız? Bu konudaki hedefleriniz ve büyüme hedeflerinizi gerçekleştirmek için aldığınız aksiyonlar nelerdir?
Kuruluşumuzdan 1 yıl sonra 1999 yılında franchise hizmeti vermeye başladık. 
Önümüzdeki yıl için hedefimiz, lezzet haritamızı genişleterek, 10 yeni ilde 25 yeni bayi açarak büyümeye devam etmek.
 

Bir franchise adayında aradığınız özellikler nelerdir? 
İlk şartımız doğru yatırımcı ve doğru lokasyon. Franchise adayıyla yaptığımız uzun görüşmeler sonucu girişimcinin bu iş için uygun olup olmadığını değerlendiriyoruz.
Pasaport Pizza markası kooperatif mantığıyla büyüyor. Dolayısıyla biz her bir bayimizi ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bugün ki rekabet ortamında merkez olarak franchise bayi ilişkilerimizin bir iş ortaklığı olduğunu, çok kuvvetli bir bağ olması gerektiğini ve karşılıklı güvene dayanması gerektiğini çok iyi biliyoruz
 

Yatırımcı neden sizi tercih etmeli? Sizi sektördeki diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? 
Yatırımcılarımızdan ciro payı, royalty gibi bedeller almıyoruz. Bu durumda yatırımcımızın diğer markalar karşısında kar marjı ve rekabet gücü daha fazla oluyor. Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği Kazan-Kazan kuralından uzaklaşarak Kazandır-Kazan prensibiyle başarıya ulaşıyoruz. 
 

Franchise sürecinde yatırımcı için finansman süreci nasıl işliyor? 
Herhangi bir pay almıyoruz. Ürün lezzetimiz ve kalitemizin tüm bayilerde standart olması için gerekli soğuk zincir kuralı işletilerek kesintisiz bir şekilde lojistik olarak bayilerimizi en iyi şekilde destekliyoruz. Bayilerimizin aldığı ürünlerde yaptığımız toplu mal alımlarında sağladığımız avantajlarla bayilerimiz düşük maliyetlere sahip olarak brüt karlılıkları yüksek olmaktadır.

 

GGG

Yukarı