Ana içeriğe atla

S

 

KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIMINDA ARTIŞ SAĞLANMALI

20.08.2019 - 09:25

ŞİRKETLERİNİN HEPSİNDE ÇEŞİTLİ KADEMELERDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE KADIN İSTİHDAM ETTİKLERİNİ BELİRTEN SAMPİ PİDE YÖNETİM KURULU BAŞKANI YAĞMUR ÖZTÜRK, ‘‘ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİNDEN TUTUN DA BAYİLERİMİZDE ÇALIŞAN SERVİS ELEMANINA KADAR TÜM KADEMELERDE KADIN ÇALIŞANLARIMIZ VAR.’’ DİYE KONUŞTU.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletme Fakültesi’nde eğitimim devam ederken aynı zamanda aile şirketlerimizden birinde stajımı tamamladım. 2015 yılından beri Sampi Pide markasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorum. Ayrıca grubumuza bağlı bazı firmalarda yönetim kurulu üyeliğim devam ediyor.

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?  
Öncelikle birden fazla şirketi içinde barındıran büyük bir grubuz. Ve bu grupta yer alan şirketlerimizin hepsinde çeşitli kademelerde çalıştırılmak üzere kadın istihdam ediyoruz. Üst düzey yöneticisinden tutun da bayilerimizde çalışan servis elemanına kadar tüm kademelerde kadın çalışanlarımız var. Şirketimiz de bu guruba bağlı firmalardan bir tanesi. Merkez ofisimizde yer alan finans, muhasebe, satın alma, pazarlama gibi hemen hemen tüm departmanlarda 
kadın çalışanlarımız mevcut. Şirketimizde çalışan kadınların toplam çalışanlara oranı yüzde 20’inin üzerinde.

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Bizim müşteri portföyümüz ailelerden oluşuyor. Ailenin her bireyine farklı ürün geliştirmeye çalışıyoruz. Mesela restoranınıza gelen veya evine sipariş veren müşterilerimiz farklı ürün tercih edebiliyorlar. Kadın müşterilerimiz genelde sebzeli veya peynirli pidelerimizi tercih ediyor. Bu konuda kadın müşterilerimiz gibi düşünmek ve onların ne isteyebileceğini önceden öngörebilmek gerekiyor. Bu şekilde kadın müşterilerimize yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Günümüzde işsizlik ve istihdam, sonuçları açısından toplumların en önemli sorun alanlarından birini oluşturuyor. Ekonomik büyüme ve kalkınma için nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan kadınların işgücüne katılımında artış sağlanması gerekiyor. Toplumsal refah ve kalkınma açısından bu sorunun çözümü önemli bir husustur. İstihdam sorunundan etkilenen kadın işgücünün çalışma hayatına dahil edilmesi, toplumsal kalkınmada önemli bir etkendir. Bir araştırmaya göre kadınların işgücüne katılımında bir değişiklik olmaması, erkeklerin katılımının yüzde 71'den yüzde 100'e çıkması halinde dahi 2023 hedefi olan kişi başı 25 bin dolarlık milli gelire ulaşmak mümkün değil. Bu nedenle günümüzde kadın işgücünün yapısı ve kadın istihdamının önemi artmış bulunuyor.

GGG

Yukarı