Ana içeriğe atla

S

 

BÜYÜMEYE, ÇALIŞMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

11.04.2019 - 17:07

GLORIA JEAN’S COFFEES ZİNCİRLERİNİN TÜRKİYE’DEKİ İSİM HAKLARINI ELİNDE BULUNDURAN GRUP DNC KONKORDATO KARARI ALDI. SÜREÇ HAKKINDA BİLGİ VEREN GLORIA JEAN’S COFFEES KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRÜ TUĞBA DİNÇERLER, “GLORIA JEAN’S COFFEES MARKASI OLARAK BÜYÜMEYE, ÇALIŞMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ.” DEDİ.

Gloria Jean’s Coffees zincirlerinin Türkiye’deki isim haklarını elinde bulunduran Grup DNC Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş olarak konkordato kararı aldınız. Bu süreç hakkında bilgi verebilir misiniz? Neden böyle bir karar alındı?   
Sizlerin de bildiği ve yaşadığı üzere,  2018 yılı Türkiye ekonomisi açısından oldukça zor geçti. Dolar kurundaki aşırı artış sonucu daha da tırmanan ekonomik kriz,  tüm sektörlerde ve şirketlerde ağır hasarlar bıraktı. Biz tüm bu zorlu şartlara rağmen ayakta durmayı başardık ve aldığımız bir takım önlemlerle bu süreci en hafif şekilde atlattık. Fakat bizlerin bugünlere gelmesinde büyük rol oynamış ve her zaman bizleri her konuda desteklemiş olan kardeş şirketimiz olan Hacı Sayid A.Ş için aynı durum söz konusu olmadı. Hacı Sayid’in geçmişten gelen döviz cinsi kredi borçları son dönemlerde onları sıkıntıya sokmaya başladı. Ayrıca, maliyetlerin büyük ölçüde artması ve yapılan yatırımların beklenen karlılığı getirmemesi sonucu ödemelerde sıkıntıya düşülmesine ve zor günler geçirmesine sebep oldu. Son zamanlarda Grup DNC olarak, onları mali yönden desteklememiz, nakit akışımızı bozmaya başladı ve bizleri de ekonomik açıdan hayli zorladı. 

Son geldiğimiz süreçte konkordato ilan etmek, Hacı Sayid için tek çıkış yolu haline geldi. Grup DNC olarak, Hacı Sayid’in tüm borçlarına müteselsil (Borcu alan kadar sorumluluk sahibi) kefil olmuştuk. Bu kapsamda konkordato korumasında olan Hacı Sayid’den tahsil edilemeyen bu borç; Grup DNC’den adeta borçlu oymuş gibi, tahsil edilebilecek. Ve takdir edersiniz ki Hacı Sayid gibi büyük ve köklü bir şirketin borçlarını üstlenmek Grup DNC’yi altından kalkamayacak kadar büyük sıkıntıya sokabilecek düzeydedir. Bu yüzden Grup DNC olarak bizler de konkordato kararı almak zorunda kaldık.

Gloria Jean’s Coffees markası büyümeye devam edecek mi?
Elbette büyümeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Konkordato; borçlarını ödeme güçlüğü çeken şirketlerin başvurabildiği ve neticesinde devlet koruması altına alındığı bir müessese. Devlet bu kurumu getirerek, bir nevi ödeme güçlüğü çeken şirketlere toparlanabilmesi ve iyi günlerine tekrar kavuşabilmesi için bir koruma ve destek veriyor. Şirketimiz bu süreci en iyi şekilde yönetecek, yine her zaman olduğu gibi çalışacak, üretecek ve aynı hizmeti en iyi şekilde vermeye devam edecek.

2019 yılı hedeflerinizde neler var? 
Önümüzdeki günlerde Beşiktaş-Barbaros Bulvarı’nda, yeni İstanbul Havalimanındaki 4. olacak olan mağazamızı ve Trabzon’daki ilk mağazamızı açacağız. Bunların dışında yapımı halen devam etmekte olan 8 mağazamız daha önümüzdeki dönemlerde açılacak. 2019 yılında, 2018’e göre cirolarımızı yaklaşık yüzde 20-25 arasında arttırdık. 2020’ye doğru giderken bu ivmenin aynı şekilde devam etmesini ve şuan 70 olan şube sayımızı 90’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl öncelikle şube açmadığımız 5 şehirde hizmet vermek istiyoruz.

n

Yukarı