Ana içeriğe atla

S

 

BİRÇOK MARKANIN ÜRÜN TASARIMLARINI YAPIYORUZ

14.02.2020 - 14:25

Pek çok büyük markanın ürün ambalajlarını tasarladıklarını söyleyen Oya Desıgn Kurucusu Oya Akman, “Markaların global pazarda var oluşları, değerlerinin yükselişleri, kendilerine özel tasarlanmış ürünleriyle mümkün.” diyor.

Öncelikle bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Endüstri Ürünleri Tasarımcısıyım. Teknolojik yenilik ve malzemeler özel ilgi alanım. Uzun yıllar ülkemizin lider şirketlerinde sanayi içinde tasarımcılık yaptığım için teknolojik yenilikler ve malzeme konularında ileri düzeyde bilgi sahibiyim. Tasarımlarımda ön plana çıkan özellikler; insan odaklılık, yalın fonksiyonellik, teknolojik inovasyon, ergonomi ve hayatı kolaylaştırarak keyif verme özellikleri ile mutlaka farklı bir bakış acısı ile zamansız olmaları hedefi.
 

Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Farklı sektörlere tasarım yapıyorum. Ambalaj tasarımları, özel kurumsal tasarımlar, promosyon tasarımları bunların içinde öne çıkıyor. Ayrıca kendi tasarımlarımı üretiyor, ürettiriyor, global pazara çıkartıyorum.
 

Tasarımlarınızda hangi formlar ve materyaller ön plana çıkıyor?
Her tür materyal ile çalışıyorum. Kendi markam altında ürettiklerimde cam ve porselen ön plana çıkıyor.
 

Almış olduğunuz ödüllerden bahseder misiniz?
Aralarında Pentawards 2015, German Design Awards Special 2016, EU WIIN Award 2009 Takdir Ödülü (European Union Women Inventors Innovators Network), Good Design 2009 (2 Ödül), Red Dot Design Award 2008, Design Plus Material Vision 2007, Observeur du Design 2009, Design Turkey 2010 ve 2012, 2014, 2018 Tasarım Ödülü , Ambalajın Ay Yıldızları ödülleri, 2009, 2012, 2014, 2015, 2016, World Star 2014, Design Plus 2003, gibi uluslararası önemli ödüller olmak üzere pek çok ödül aldım. Tasarımlarım müzelere seçildi.
 

Markaların kendilerine ait tasarım ürünlerinin bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun nasıl bir önemi var? 
Markaların global pazarda var oluşları, değerlerinin yükselişleri, kendilerine özgü, özel tasarlanmış ürünleriyle mümkün olabilir. Bunun dışında hiç şansları yok.
 

Hangi firmalara özel ne tür ürünler tasarladınız?  
Uzun yıllar Şişe Cam’ın farklı gruplarında tasarımcı ve danışman olarak çalıştım. Pek çok markanın ambalajlarını tasarladım. Balparmak, Anavarza, Tamek, Peros, Uludağ, Torku, Camsil, Beymen ve daha birçok marka için ürün tasarladım ve şu anda hepsi raflarda. Oya Design için ise kahve, çay fincanlarım, zeytinyağı şişelerim, cam vazolarım vs. var.


 

GGG

Yukarı