Ana içeriğe atla

S

 

BAYDÖNER DÜNYA ÇAPINDA BİR MARKA OLACAK

07.03.2019 - 11:45

Baydöner’i dünya çapında bir markaya dönüştürme amacında olduklarını söyleyen Baydöner CEO’su Bülent Polat, yeni markaları olan PidebyPide ve Bursa İshakbey hakkında da bilgiler verdi.

Baydöner olarak hedefleriniz neler?
Şirketimizi kurduğumuzda amacımız, Türkiye’de ve dünyada dönerin bilinen en büyük markası olmaktı. Bu yolda güzel başarılar elde ettik ve etmeye devam ediyoruz. 2020’de yurt içinde 140, yurt dışında 20 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.
Avrupa pazarını hedefliyoruz. Markamızı hızla globalleştirmek için tüm hazırlıklarımızı da yaptık. Yaptırdığımız araştırmalara göre döner denilince akla gelen ilk markayız; ülkemizde gerekli olan standartları oluşturduk, her şubemizde aynı lezzet ve hizmet kalitesini oluşturduk ve kurumsallaşma süreçlerimizi tamamladık. Bundan sonraki süreçte de yurt dışına açılma çalışmalarımız başladı. Amacımız, Baydöner’i dünya çapında bir markaya dönüştürmek. Hızla şekillenen bir AB büyüme planımız var. Yakın zamanda Türkiye’de pazarın lider oyuncusu olarak, bizi yurt dışında da daha fazla göreceksiniz. 

Kaç şube ile nerelerde hizmet veriyorsunuz? 
Baydöner markamızla; Türkiye, KKTC, Azerbaycan ve Kuzey Irak’ta 127 şube ile hizmet veriyoruz. Yurt dışında 4 şubemiz bulunuyor. Kıbrıs’taki şubemiz Gazimağusa’da, Azerbaycan’daki şubelerimiz Bakü’de, Kuzey Irak’taki şubemiz ise Erbil’de yer alıyor. Yalnızca ülkemizde pazar lideri olma hedefiyle değil, dünyaya bu markayı taşıma vizyonu ile hareket ediyoruz. Hedeflediğimiz yarın için planlarımızı bugünden yapıyoruz. Bu topraklardan çıkan en büyük küresel markalardan biri olma inancını taşıyoruz. 

Baydöner’in franchise sisteminden ve şartlarından bahseder misiniz?
Geçmişten bugüne gelecek olursak, Baydöner olarak çok büyük mesafe kat ettik. Bugün 120’nin üzerinde restoranımızla Türkiye’nin en yaygın döner restoran zinciri konumunda yer alıyor ve bu başarımızdan ötürü gurur duyuyoruz. Baydöner dışarıdan herhangi bir yatırım almadan, tamamen kendi öz kaynaklarıyla yatırım yapan bir marka. 28 şubemiz franchise'lerimiz tarafından işletiliyor. Ülkenin her yerinde ve başta komşu ülkeler olmak üzere yurt dışında da büyümeye devam ediyoruz. Franchise şubelerimiz Baydöner’i temsil ettiği için şubelerimizi işletecek kişileri ve şubemizin yer alacağı lokasyonu titizlikle değerlendiriyoruz. Şubelerimizde en az 8-10 metre ön cephe ve 150-200 metrekare civarında kullanım alanı şartı belirledik. Bahçesi ve otoparkı olan yerleri öncelikle tercih ediyoruz. Franchise bedelinin 50 bin Dolar+KDV olduğunu belirtebilirim. Restoran açabilmek için ise ortalama 200 bin Dolar+KDV gibi bir yatırım tutarı gerekiyor. 2019 yılında 5 adet franchise daha bünyemize katmayı planlıyoruz. Franchise konusunda İstanbul ve Ankara şehirlerine öncelik veriyoruz. Hem hizmet verdiğimiz il sayısını hem de mevcut hizmet verdiğimiz illerdeki şube sayılarını artırmayı planlıyoruz. Bu doğrultuda nüfusu 150 binin üzerindeki tüm yerleşim alanlarında franchise sistemiyle ilerlemek istiyoruz. 

Baydöner’deki gelişmelerin dışında bir de iki yeni markanız var. Bunlardan bahseder misiniz?
İki yeni markamız PidebyPide ve Bursa İshakbey ile 2019’da yatırımlarımıza devam ediyoruz.
Türk fast-food sektörüne kazandırdığımız yepyeni markamız PidebyPide, lezzetli pideleri ve uygun fiyatlı menüleriyle lezzet tutkunlarını ağırlıyor. Türk mutfağının yöresel yemeği pideyi en hızlı ve en doyurucu haliyle misafirlerine sunan PidebyPide, tadıyla da damaklarda iz bırakıyor. İlk durağı İzmir Point Bornova olan PidebyPide’nin ikinci şubesini Trabzon’daki Forum Trabzon AVM’de açtık. Daha sonra ise Konya’da Konya Novada ve Konya Kulesite’de iki yeni şube açarak restoran sayımızı 4’e yükselttik. PidebyPide markamız, önümüzdeki dönemde lezzet yolculuğuna diğer illerde devam edecek.  PidebyPide ile pidenin en lezzetli ve en doyurucu halini misafirlerimize sunmak, kaliteli restoranlarda uygun fiyatlarla ve fast food hızında hizmet ve lezzet yolculuğumuzu Türkiye’nin dört bir yanına yaymayı hedefliyoruz. Bu kapsamda franchise adaylarına işbirliği yapmak için kapılarımızı açıyoruz. İşletmecilerimize, restoranın açılış hazırlıkları süresince ve açılışın ilk gününden itibaren pazarlama, satın alma, lojistik, eğitim, insan kaynakları, operasyon, kalite kontrol gibi yoğun destek hizmetleri vereceğiz. PidebyPide tarafında büyümeyi franchise ağırlıklı planladığımız için Türkiye genelinde çok sayıda franchise şube açacağız. Gelen talepleri değerlendirmeye başladık. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde franchise şubelerin açılacağını düşünüyorum. Franchise bedelini anahtar teslim 500 bin TL, royalty oranını ise yüzde 5 olarak belirledik.

Bursa İshakbey ise Türk mutfağının temel taşlarından döneri hem İskender hem ekmek arası olarak sunduğumuz, self servis olarak hizmet veren yeni markamız. Hızlı servis, uygun fiyat ve doyurucu porsiyon geleneğini Bursa İshakbey markamızda da sürdürüyoruz. Damak tadına önem veren misafirlerimizi, Optimum İzmir ve Antalya Özdilek AVM’de hizmet veren Bursa İshakbey şubelerimize bekliyoruz. Yakın zamanda Türkiye genelinde yeni şubeler açmayı planlıyoruz. Hızlı servisi, uygun fiyatı ve doyurucu porsiyonlarıyla öne çıkan Bursa İshakbey markamız da, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin pek çok farklı noktasında lezzet tutkunlarıyla buluşacak.  

baydöner

 

n

Yukarı