Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

YÜZDE 100 TAZE HAVA İLE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ ORTAMI SUNUYORUZ

13.11.2020 - 11:21

Tepe Emlak Yatırım İşletmeler Yönetimi Direktörü Serhat Özkaya: “Yüzde 100 taze hava ile iklimlendirilen geniş koridorlarımız ile ziyaretçilerimize hızlı ve güvenli alışveriş yapabilecekleri uygun bir ortam sağlıyoruz.”

COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi’nin AVM’ler için önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi döneminde normalleşmeye geçiş çalışmalarında alışveriş merkezlerinin alacağı önlemler ve hayata geçireceği uygulamalar ziyaretçilerin merak ettiği konuların başında geliyordu.  Bu kapsamda alışveriş merkezleri Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ kapsamında kapı girişinden, içeride geçirilen süre ve çıkışlarına kadar ziyaretçiler ve çalışanlar için gerekli çalışmaları gerçekleştirdi. Koronavirüsle mücadelede maske, mesafe ve hijyen tedbirlerini en katı uygulayan mekanlar da alışveriş merkezleri oldu. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) (AYD) arasında hazırlanan protokol ile sağlanan sertifikasyon ise ziyaretçilerin AVM tercihlerinde önemli bir etken oluyor. COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi ile alışveriş merkezlerinin kalite altyapısı güçlendi. Buna ek olarak uygulanan tedbirlerin denetimine ve hijyen standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayarak müşteri memnuniyetini de arttırdı. Ziyaretçiler bu belgeye sahip alışveriş merkezlerinde kendilerini daha rahat hissederek güvenli ve sağlıklı alışveriş deneyimi yaşamaya devam edecek.


Bu belgeyi almaya yönelik hayata geçirdiğiniz hijyen ve güvenlik önlemleri nelerdir?

Tepe Emlak Yatırım olarak, Koronavirüs’ün Türkiye’de görüldüğü 11 Mart’tan bu yana Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ kapsamında çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Ziyaretçilerimizin ve çalışanlarımızın kendilerini güvende hissetmeleri için İstanbul’da Tepe Nautilus, Ankara’da Bilkent Center, 365 AVM, Tepe Prime Avenue Bilkent Station’da tedbirlerimize kapı girişlerindeki sosyal mesafe yönlendirmeleriyle başladık. Kademeli giriş, maske kullanımı ve ateş ölçümünü tüm ziyaretçi ve çalışanlarımıza zorunlu olarak uyguluyoruz. Yüzde 100 taze hava ile iklimlendirilen geniş koridorlarımız ile ziyaretçilerimize hızlı ve güvenli alışveriş yapabilecekleri uygun bir ortam sağlıyoruz. Bilkent Center’da yarı açık mimarimizle ziyaretçilerimize açık hava imkanı da sunarken, her 10 metrekareye 1 kişi kuralına uygun şekilde AVM’lerimize ziyaretçi girişi sağlıyoruz. Ayrıca tüm ortak alanlarımıza aldığımız tedbirler ile ilgili bilgilendirici panolarımızı yerleştirdik; Yemek alanlarımızda oturma düzenini sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yeniden düzenledik. Genel kullanıma ait çöp kutuları haricinde eldiven ve maske atıkları için özel çöp kutularını da hazırladık. Alışveriş merkezlerimizdeki görevli ekiplerimiz her an maske ile hizmet veriyor. Salgının başından itibaren TSE tarafından Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getiriyoruz. Aldığımız önlemler ve hayata geçirdiğimiz uygulamalarla Bilkent Center ve Tepe Nautilus’ta COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni almaya hak kazandık.  Tepe Emlak Yatırım bünyesinde hizmet veren diğer alışveriş merkezlerimiz için de önümüzdeki günlerde COVID-19 Hizmet Belgesini alarak, ziyaretçilerimize duyurularımızı gerçekleştireceğiz. Tüm ziyaretçilerimiz ve çalışanlarımıza sağlıklı bir alışveriş deneyimi ve çalışma ortamı sunmaya devam edeceğiz.


Tedbirlerinizi karşısında ziyaretçilerinizden nasıl dönüşler alıyorsunuz? Bu durum ziyaretçi sayınıza ve cironuza nasıl yansıyor?

İçinde bulunduğumuz süreçte ziyaretçilerimizin alışveriş merkezlerinden ilk bekledikleri sağlık önlemlerinin en üst seviyede uygulanması. Biz de Tepe Emlak Yatırım olarak ziyaretçilerimizin kendilerini güvende hissedeceği önlemleri hayata geçiriyoruz. Kendisinin sağlıklı ve güvenli bir alışveriş deneyimi içinde olduğunun farkında olan ziyaretçiler, yeniden alışveriş merkezine gelerek aslında bizim için en olumlu dönüşü yapmış oluyor. Bunun yanı sıra alışveriş merkezlerimizde gerçekleşen uygulamalardan duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar. Bu durumun ziyaretçi sayımıza etkisi tabi ki olumlu yansıyor. Pandemi öncesi döneme göre süreci daha sakin ilerletsek de aldığımız tedbirler sayesinde ziyaretçi sayımız her geçen gün artıyor.  Ziyaretçi sayılarımızla da paralel olarak geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla aylık cirolar sektörlere göre değişim gösteriyor. Cirosu geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olan sektörler de var. Bu çerçevede de uyulması gereken kural ve alınması gereken tedbirlerle yapacağımız etkinlik ve kampanyalar ile mağazalarımızın cirolarına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

ASDAS

Yukarı