Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

GLOBAL YOLCULUĞUMUZDA TÜRK MARKALARI DA YANIMIZDA YER ALIYOR

27.12.2019 - 15:05

Turkmall Real Estate Uluslararası Kiralama Direktörü Can Yıldız: “Hem şahsım hem de şirketimiz Turkmall Real Estate olarak gayrimenkul projeleri geliştirme, pazarlama,  kiralama ve satış konularında pek çok ülkede uzun yıllar çalışmanın beraberinde getirmiş olduğu deneyim, network ve global vizyonla yeni hedeflere heyecanla odaklandık.”

Turkmall Real Estate’in çalışmalarından bahseder misiniz? 
Gelişen pazar koşulları, farklılaşan tüketici eğilimleri, artan rekabet; çözüm odaklı, realist ve bilimsel yaklaşımları ön plana çıkardı. Bu da beraberinde yatırımcıları doğru terciler yapmaya sürükledi. Buna paralel şirketimize de sıklıkla farklı ülkelerden çeşitli iş birliği teklifleri gelmekte. Bu noktada dikkatli ve seçici davranmak durumundayız. Sadece konseptini beğendiğimiz ve inandığımız projeler üzerinde çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz her projede hem uluslararası hem de ulusal birçok yatırımcılar ve dostluklar kazandık. Ortaklarımızla kendi ülkelerinin dışında da projeler geliştiriyoruz.
Çalıştığımız projelere sağladığımız ilave değer, farklı çözüm önerilerimiz, şirket geçmişimiz ve sahip olduğumuz know-how sayesinde iş yaptığımız tüm kesimlerce saygı görmekteyiz. Pek çok kapı artık kendiliğinden açılıyor. Uluslararası / ulusal pek çok önemli yatırımcı ve perakende liderlerinin yöneticilerine bir telefonla ulaşabildiğimiz gibi arzu ettiğimiz zamanlarda da toplantı yapma lüksüne sahibiz. 

ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYORUZ
Ülkemizi globalde nasıl temsil ediyorsunuz? 

Neredeyse başladığımız her yeni projede bizlerle beraber hareket eden dünya devi uluslararası pek çok marka bulunmakta. Bulunmadığımız ülkelerle ve hakim olduğumuz projelerle ilgili de sıklıkla danışmaktalar.  Pek çoğu ile lokasyon seçimlerini birlikte gerçekleştirdik.
Ülkemizi çok seviyor ve en iyi şekilde temsil etmek için ekstra çalışıyoruz. Bir Türk şirketi olarak en son bu sene Cannes’de; dünyada en önemli global gayrimenkul platformlarından olan Mapic fuarında Özbekistan’da yer alan mevcut ve yeni yapılan projelerin tanıtımını özel bir stantla perakendecilere tanıttık. Kazakistan’da hala nitelikli mağaza kiralamasında metrekare alan olarak geçmişten bugüne en fazla kiralama yapan yönetici konumundayım.  Bu benim için ayrı bir gurur.   

ccA’DAN Z’YE FAALİYET GÖSTERİYORUZ
Faaliyet alanlarınız nedir? Projelerin hangi aşamalarında hizmet sağlıyorsunuz?

Turkmall Real Estate olarak; alışveriş merkezleri projelerinde A’dan Z’ye faaliyet göstermekteyiz.
Arazi seçimi, fizibilite çalışması, finansman sağlama ile başlayan süreçlerden konsept geliştirme, mağaza karması oluşturma, inşaat yönetimi,  pazarlama, kiralama, Alışveriş merkezi açılışı ve sonrasında mülk yönetimi ve yeniden kiralama konularında projelere özel servislerin tamamını veya bir kısmını sağladığımız deneyimli ve konusunda uzman iş ortaklarımıza sahibiz.
Karma projelerde de iddialı ve tecrübeliyiz. Konut ve otelcilik sektöründe ki uzun yıllara uzanan deneyim ve ilişkilerimi şirketimde kullanma fırsatım olması beni mutlu ediyor.
İşle ilgili konulardan iş geliştirme, pazarlama, kiralama / satış ve kurumsal iletişim hem tutkum hem de ağırlıklı yoğunlaştığım konular.  

DİNAMİK ŞİRKET YAPISI
Sizi farklı kılan nedir?

Dinamik bir şirket yapımız bulunmakta. Şirket Yönetim Kurulu Başkanımız Levent Eyüboğlu’nun da bizlerle birlikte aktif olarak sahada bulunması karar alma süreçlerimizi hızlandırıyor. Söz konusu avantaj şirketimizi farklı kılmakta.  
Pazarlama, iş geliştirme, inovasyon, teknoloji, insan kaynakları, kalite ve kontrat yönetimleri konularına öneminin bilincindeyiz. Şirketimizi bu doğrultuda geliştiriyoruz.
Başarılı projeler, sektörle ilgili ve sektör dışında aldığımız çeşitli ödüller; olumlu tepkiler, övgüler sonrası hem doğru yolda olduğumuza düşünüyoruz hem de sürdürülebilir başarılar için daha fazla emek harcıyoruz. Başarıları ekip olarak kutluyoruz. Üzüntüleri de paylaşıyoruz tabii ki. 

BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR
Markalarla nasıl iş birlikleriniz oluyor?

Kaliteye önem veren, ürün gamı olarak zengin, müşteri memnuniyeti yüksek, rüştünü ispat etmiş uzun yıllara dayanan hikayesi olan köklü perakende firmalarımız veya sektöre iyi giriş yapmış genç markalarımızı gittiğimiz her yeni ülkede yanımıza almaktayız.  Güvendiğimiz markalarımıza için gerektiğinde ekstra sorumluluklar da almaktan çekinmiyoruz.  Başarılı markalarımızla gurur duyuyoruz ve başarı hikayelerinde küçükte olsa bir yer edinmek için çabalıyoruz.  Gittiğimiz pazarlarda birlikten güç doğar prensibiyle ülkemizin gönüllü elçiliklerini üstleniyoruz.
Çalıştığımız projelere yenilikleri getirmeye bayılıyoruz. Tıpkı şirketimizin yıllar önce Türkiye, Romanya ve Bulgaristan gibi 3 farklı ülkede Ikea gibi bir devi ortak olarak getirmesi; Türkiye’de de H&M mağazasını,  Madame Tussauds, büyük ölçekli akvaryumu ilk getirmesi gibi. 
Kişisel olarak da Kazakistan’da açıldığı günden beri hala en yüksek ciroları yapmakta olan ilk en büyük eğlence parkı, Massimo Dutti. LC Waikiki vb. önemli markaların ilk mağazalarının kiralama ve açılışını yapma onuruna nail oldum. 
Ünlü bir otomobil firmasının sponsorluğunda dünya genelinde hayranlıkla takip edilen moda haftasının 2 farklı sezonunu yine Kazakistan’da bir alışveriş merkezimizde, üstelik inşaat aşamasında gerçekleştik. Binlerce kişiyi ağırladık. 

caaTASHKENT CITY 2021 YILININ SONLARINDA AÇILIYOR
Özbekistan’daki Tashkent City projesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Açılışı ne zaman planlanıyor?

Hali hazırda Özbekistan’da en önemli karma proje yatırımını ortaklarımızla birlikte yönetiyoruz. 90 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir bir alana sahip ve bittiğinde ülkenin en büyük ölçekli alışveriş merkezi konumunda bulunacak projenin kiralamasını üstlendik. Devletin geliştirdiği en prestijli, yabancı yatırımcıların teşvik edildiği master plan projesi Tashkent City’nin en değerli kısmında yer alan proje dahilinde ayrıca 5 yıldızlı otel, lux rezidans ve ofis olmak üzere 3 farklı kule daha yer almakta. Tashkent City projesinin tüm unsurlarıyla 2021 yılı sonuna doğru açılışını planlıyoruz. Projenin mimari, tasarımı da yine bir Türk şirketi olan Öncüoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirilmekte. İnşaat sürecimiz plan doğrultusunda ilerlemekte. Önemli perakende markalarının projeye ilgisi oldukça yüksek ve kiralamalarda da iyi bir şekilde başladık.  

2020 için plan ve beklentileriniz neler?
Yeni yılın başında da yeni yurt dışı projelerimizin anlaşmaları ile başlamayı planlıyoruz. Bu vesile ile ülkemizin ve tüm sektörün yaklaşan yeni yıllını kutluyoruz. Hep birlikte sağlık, başarı, esenlik dolu ve bol kazançlı yıllar diliyoruz. 

playpark

Yukarı