Ana içeriğe atla

S

 

TESYEV ENGELLİ BİREYLERİN SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

19.12.2018 - 14:47

YAVUZ KOCAÖMER, HAYATINI TESYEV’E VE ENGELLİLERE ADAMIŞ ÇOK ÖZEL BİR ADAM. ZEKASINA, HAYATA BAKIŞINA, KİBARLIĞINA HAYRAN OLDUĞUM; SERT, ZOR AMA PAMUK YÜREKLİ…ÇOĞU KİŞİ KONUSURKEN BİLE ÇEKİNİR, ÇÜNKÜ DİLİ SİVRİDİR BU DOĞRU.  SAMİMİYETLE LAUBALİLİĞİ KARIŞTIRMAZSAN HEP VERMEK ÜZERİNE KODLAMIŞ KENDİNİ. İNSANLARI MUTLU ETSİN, FAYDALI OLSUN  EN BÜYÜK DERDİ BU…
TANIYIN, TANIŞIN İSTERİM. O ANLATSIN, SİZ KEYFİNE DOYAMAYACAĞINIZ ANILARI ONUN AĞZINDAN DİNLEYİN. BEN O ŞANŞLI KİŞİLERDENİM…  ZAMAN ZAMAN ÖZEL SOHBETLERİMİZDE ENGİN BİLGİ BİRİKİMİNİ PAYLAŞABİLENLERDENİM. ÇÜNKÜ O TESYEV BAŞKANI YAVUZ KOCAÖMER AMA BENİM GİBİ BİRÇOK KİŞİNİN BİRİCİK YAVUZ ABİSİ.
SAĞ OL VAR OL CANIM ABİCİM, BANA YİNE VAKİT AYIRDIN. İŞTE O SOHBET BU SAYFALARDA…

TESYEV’den kısaca bahseder misiniz? Vakıfın kuruluşu nasıl oldu?  
Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) yaklaşık 20 yıl önce tarafımdan kuruldu. O tarihten önceki 2 sene, Türkiye Engelliler Spor Federasyonu’nda Asbaşkan ve Başkanlık yaptım. Ancak; dönemin spor yetkilileri ile engelli sporları konusunda anlaşmamız mümkün olmadığı için, TESYEV’i 41 kurucu üye ile hayata geçirdik. 

AMACIMIZ HEPİMİZİN İNSAN OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞMAK

Temel amacınız nedir?
Bizim amacımız, engelli insanlara çeşitli yollarla destek olmak ve o insanlarımızın da,  engelsiz insanlarımızdan farklı olmadığını, hepimizin insan olduğunu anlatmaya çalışmak.
 
Kaç üyeniz bulunuyor? Gönüllü olarak çalışmak mümkün mü?
Şu anda 110 mütevelli üyemiz var. Gönüllü üyelerimiz var. Bunların önemli bir kısmı üniversite öğrencisi gençlerimiz. Yaptığımız çeşitli etkinliklerde bizlere destek oluyorlar. 

EĞİTİM ALANINDA 500 ENGELLİ ÖĞRENCİYE BURS…

Eğitim alanında kaç öğrenciye burs imkanı sağlıyorsunuz? Burstan kimler yararlanabiliyor? 
Eğitim alanında toplam 500 engelli öğrenciye burs sağlıyoruz. Bu burslardan devlet üniversitesinde okuyan, maddi durumu iyi olmayan, yüzde 40 engelli olan gençlerimiz yararlanabiliyor. Kendileriyle senede bir kere İstanbul’da buluşuyoruz. Şırnak Üniversitesi’nden Edirne’ye kadar yaklaşık 450 engelli gencimiz gelebiliyor. İki gün boyunca onları misafir edip, sorunlarını dinleyip, birlikte eğleniyoruz. 

Sağlık alanında nasıl yardımlarınız oluyor? 
Sağlık alanında yardımlarımız; ortez, protez, çeşitli ameliyatlar, rehabilitasyon, işitme cihazı ve tekerlekli sandalye gibi konularda gerçekleşiyor. 
TESYEV kurulduğu günden bugüne kadar, elimizdeki verilere göre,  yaklaşık 26 bin engelli insanımıza muhtelif konularda destek oldu.

YARDIMDAN YARARLANMAK İÇİN YÜZDE 40 ENGELLİ OLMA ŞARTI

TESYEV yardımlarından yararlanabilmek için şartlar nelerdir?
Belirttiğim gibi,  TESYEV’in yardımlarından yararlanabilmek için en az yüzde 40 engelli olma, mali durumun iyi olmaması gerek. Bu genel şartların dışında, tabii ki yapılacak yardımların da gerekli olup olmadığına uzmanlarla görüşülerek karar veriliyor.  

Şu an yürüttüğünüz projeler var mı? TESYEV olarak nasıl organizasyon ve etkinlikler düzenliyorsunuz?
Bugüne kadar engelli çocuklarımıza piknikler yaptık. Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvaları, Görme Engelliler Goalboll Turnuvaları, Görme Engelliler Satranç Turnuvaları yaptık. Ancak; özellikle bedensel ve görme engelliler sporlarında, spor federasyonlarında son senelerde görülen yanlışlıklar ve yoldan çıkmalar, bizleri bu konuda biraz durdurdu.
 
Kamu ya da özel kurumlardan destek alıyor musunuz?  
Kamudan aldığımız herhangi bir destek yok. Özel kurumlardan tabii ki destek olanlar var. 

ENGELLİLİK SADECE BİR FARKLILIK  

Engelli bireylerin yaşadığı en büyük sorunlar nelerdir? 

Engelli bireylerin sosyal ve kurumsal hayatta yaşadığı en büyük sorunlar; acınmak, aşağılanmak, onlarında eşit olduğunu tanımamak gibi sorunlardır. Bu konuda ülkemizdeki en büyük eksiklik; birçok konuda olduğu gibi eğitimdir. Örneğin; Almanya’da ilkokul öğrencilerine bir yıl süre ile bir ders veriliyor. Dersin adı  “Sen, ben ve diğerleri…” 
Öğretmen kürsüye çıkarak; “engelli ne demektir, nasıl engelli olunur, bedensel engelli nedir, tekerlekli sandalyeli birini görünce ne yapmak lazım, görme engelli birine nasıl davranılmalı?” gibi dersler veriyor ve o çocuklar,  bizim yaşımıza gelince; engelli birini görünce uzaydan gelmiş yaratık gibi bakmıyorlar. Bu konuda maalesef Birleşmiş Milletlerin 3 sene evvel aldığı bir kararla, engelli insanları “dahil etme” diye başlatılan proje ile ilgili ülkemizde henüz bir gelişme olmadı.  Aslında biz “engelli” terimini de kabul etmiyoruz. Nasıl ki bazımız uzun,  bazımız kısa, bir başka grup insanımız aşırı kilolu, bir kısmı aşırı zayıf ise; engellilikte bunun gibi sadece bir farklılık. 

TESYEV’e nasıl bağışta bulunabiliriz?
TESYEV’e bağış kanalları, ilgili hesap numaralarımıza bankalardan bağışta bulunmak suretiyle olabiliyor. Yapılan bağıştan sonra, o bağış ile engelli insanlarımıza ne gibi bir hizmet verildiğine dair faturaları ve fotoğrafları ile bağış sahibine işlem bittikten sonra gönderiliyor.  Ayrıca; engellilerimize destek olmak isteyenler; GSM hatlarından birine abone ise; DESTEK  yazıp  5633’e  bir kısa mesaj (SMS) göndererek TESYEV’e 10 TL tutarında bağışta  bulunabilirler.
Bağışlar dışında daha önce; balolar, sergiler yapıyorduk. Ancak son bir buçuk yıldır ülkemizdeki ekonomik sorunlar nedeniyle,  devamlı destek veren ve bu etkinliklere katılan bağışçılarımızı da zor durumda bırakmamak için belirli bir süre erteledik. 
 

 “SÖZÜMÜ TUTTUM YAVUZ AĞABEY” 
Çiçeği burnunda doktordan TESYEV’e kocaman sevgiler... Zor ve yorucu 6 yıl sonunda bitirebileceğimi düşünmediğim tıp fakültesinden birincilikle mezun olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geriye dönüp bakınca ne büyük çılgınlık yapmışım diyorum. Geçen her gün çok yorucu, zor ve bazı günler çok kırıcıydı. Başlarken hayallerimin peşinden gitmiştim. Mezuniyet törenimde hekimlik andını okuduğum an benim için film galası gibiydi. O an yanımda olmanızı çok isterdim. Çünkü ben bile kendime inanmazken, ailem ve sizler yanımdaydınız. Birinci sınıf öğrencisiyken Yavuz Ağabey “Birincilikle bitireceksin değil mi?” demişti. Sözümü tuttum. Artık bursiyeriniz değilim ama hep bu ailenin bir bireyiyim. İyi ki varsınız, hep var olun!
Sare Aydın (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi’nde Bölüm 1’inciliği ile mezun oldu. Bedensel Engelli)

n

Yukarı