Ana içeriğe atla

S

 

KAGİDER İLE KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI ARTIYOR

11.10.2018 - 16:58

KAGİDER BAŞKANI SEVGİLİ SANEM OKTAR’LA YOĞUN BİR GÜNÜN SONUNDA BULUŞABİLDİK... ŞANSIMIZA YÖNETİM KURULUNU DA TANIMA FIRSATI BULDUM. ÇALIŞAN, ÜRETEN, BİRBİRİNDEN HOŞ HANIMLARDAN OLUŞAN KADRO SÖYLENENİN AKSİNE BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR DİYEREK BİR ARADALAR.ÖYLEYSE FOTOĞRAFIMIZDA SİZLER DE OLUN DEDİM, BENİ KIRMADILAR. DAR ALANLARDA DA OLSA  FOTOĞRAFÇIMIZ TAMER ÖZBEK’İN OBJEKTİFİNİN KARŞISINA DİZİLDİK. 
TÜM ÇALIŞAN HANIMLARA BU VESİLEYLE SESLENMİŞ OLMAK İSTİYORUM, BİRBİRİMİZİ KISKANMAK YERİNE İŞTE BÖYLE BİR ARADA OLUNCA BİRÇOK  YERE ELİMİZ UZANIR VE GECE YATAĞIMIZDA RAHAT UYUYACAK FAYDALAR SAĞLAMIŞ OLMANIN HUZURUNU YAŞARIZ. SİZDE KATILIN VE  PROJELERİN HAYATA GEÇMESİ İÇİN  BİR ELDE SİZ VERİN. KADIN DAYANIŞMASINA İNANIN, BİZ BİR ARAYA GELİNCE BİLİN Kİ BİZİ KİMSE TUTAMAZ. İŞTE BUDUR! 
SEVGİYLE VE HOŞGÖRÜYLE...

RGYTE

KAGİDER’den kısaca bahseder misiniz? Farklı bir kurulma hikayesi var bildiğimiz kadarıyla...
KAGİDER, 2002 yılının eylül ayında 37 kadın girişimci tarafından kuruldu. Kadının sadece ekonomik olarak değil politik ve sosyal olarak da güçlenmesini hedefleyen derneğimiz, girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Kurulduğumuz günden bu yana 16 yıl geçti. Kadın girişimcilerin güçlenmesi için eğitim, rehberlik ve mentörlük desteği veriyor; kadının ekonomik konumunun güçlenmesi ve kadın-erkek fırsat eşitliği konusunda savunu çalışmaları yapıyoruz. Kurulduğumuzda yüzde 4 oranında olan kadın girişimciliğinin bugün yüzde 8’e varmasında çok katkımız olduğu bir gerçek. 
Kadın girişimciliğine odaklanmamızın sebebi, bu yolla kadınların eşitsiz ve dışlanan toplumsal konumlarının değişeceğine, bu sayede kadınların güçlenmesi ile ekonomik kalkınmanın sağlanacağına olan inancımızdan. Kadın girişimci güçlenir ve kadın istihdamı artar, kadınlar evlerinden çıkıp eşit birer vatandaş olarak sosyal ve ekonomik hayata katılırlarsa, toplumsal cinsiyet eşitliği de sağlanabilir.
 
Kaç üyeniz var? Hangi sektörlerde faaliyetler sürdürüyorsunuz?
Pek çok sektörden üyemiz var. Şu an 314 üyemiz bulunuyor. 

“DURMADAN ÇALIŞIYORUZ”

Şu an yürüttüğünüz projeler var mı?

KAGİDER kadın girişimcilerin yine kadın girişimciler ve çalışan kadınlar için bir araya geldiği bir yapı. Dolayısıyla durmadan çalışıyoruz! Şu anda da pek çok projemiz sürüyor. Bazılarını şöyle özetlemeye çalışayım:
Aralık ayında düzenlediğimiz gala gecesiyle kutladığımız 15. yılımız dolayısıyla Proje15 adlı bir çalışma yürütüyoruz. Hem gala gecesinin hem de gazeteci Elif Ergu’nun 15. yılımız için hazırladığı “İlham Veren Kadınlar” kitabının geliri ile kadın girişimciler desteklenecek; kadın girişimcilerin iş fikirleri start-up projeleri olarak hayata geçirilecek.  
Finans kurumlarını sosyal sorumluluk çalışmalarına özendirmek için Garanti Bankası ve Ekonomist dergisi işbirliğiyle 11 yıldır düzenlediğiniz “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması” ile kadın girişimciliği teşvik ediyor ve başarı hikayeleri üzerinden ilham veriyoruz.  Yarışmada 34 bin başvuru aldık.
KAGİDER Pusula eğitimleri ile kadın girişimci adaylarına temel girişimcilik bilgilerini gerek akademik gerekse deneyim paylaşımı olarak veriyoruz.
Hepsiburada.com ile oluşturduğumuz dijital pazar yerinde sıfır maliyetle sanal mağaza açma imkânı, komisyon indirimleri, satış, operasyon, lojistik ve pazarlama desteği gibi avantajlara sahip oluyorlar.
Çalışma hayatındaki kadın çalışan sayısını artırmak için Geleceğin Kadın Liderleri (GKL) projesini başlattık. KAGİDER projeyi 2010 yılında Dünya Bankası desteğiyle, 2011 yılından bu yana ise Sanofi Türkiye desteği ile gerçekleştirmektedir. Amacı kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını arttırmaktır. GKL kapsamında 20 – 25 yaş aralığında, üniversiteden yeni mezun veya son sınıf öğrencisi başarı potansiyeli yüksek ve eşit fırsata sahip olmayan genç kadınlar seçilir ve bu kadınlara eğitim ve mentörlük desteği verilir.
Kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla Microsoft ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasını gerçekleştiriyoruz.  Şubat 2017’de KAGİDER olarak Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’na (WVEF - Women Vendors Exhibition and Forum) ev sahipliği yaptık. Bu, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) ortak kuruluşu Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından beşinci kez düzenlenen çok önemli bir uluslararası etkinliktir.
8 Mart 2017’de KAGİDER olarak “Kadından Al-Malı, Memleket Kazanmalı” kampanyasını başlattık. Bu kampanyada hedefimiz kamu ve özel sektörün satın alımlarında daha fazla kadın tedarikçiyi dâhil etmelerini ve bu konuda hedef koymaları yönünde farkındalık yaratmayı sağlamak.
Son olarak, Boyner Grup ve Bank of America Merrill Lynch işbirliğiyle “İyi İşler: Gıda ve Elektronik Dışı Perakendede Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı” eğitimlerini tamamlayıp, katılımcılara sertifikalarını teslim ettik.

Kamu ya da özel kurumlardan destek alıyor musunuz?
Proje ve çalışmalarımızı özel sektör ve kamu işbirlikleriyle gerçekleştiriyoruz. Destekçilerimiz arasında Zorlu Holding, Vodafone, Garanti Bankası, Accenture, Avrupa Komisyonu, Altadis Vakfı, Dünya Bankası, EY, Intel, KPMG, PWC, Sanofi, Türkiye Vodafone Vakfı, UPS, Sabancı Üniversitesi, Soma Belediyesi, Deloitte ve TEDA yer alıyor. Tüm destekçilerimize ve proje ortaklarımıza kadın girişimciliğini ve kadın istihdamını artırmaya verdikleri önem ve bu alanda sağladıkları katkılar için bir kez daha teşekkür etmek isterim. 

 “KADIN DOSTU ŞİRKET” SERTİFİKASI…

İş hayatında kadınların yaşadığı zorluklara ve ayrımcılığa karşı çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bu çalışmalarla ilk ya da öncü kararlar alındı mı?
KAGİDER Dünya Bankası’yla şirketlere Fırsat Eşitliği Sertifikası veriyor. İki-altı ay arasında değişen bir araştırma, izleme sürecimiz var. Sonuçta, şirket içerisinde insan kaynaklarının yapısını değiştiriyoruz, toplumsal eşitlik eğitimi veriyoruz. Karşılığında da toplumsal fırsat eşitliği sertifikası sunuyoruz. Yani ‘kadın dostu şirketsiniz’ diyoruz.
UPS Türkiye ve Turkishwin işbirliğiyle 2014 yılından bu yana devam eden Kadın Liderlik Platformu’nu kurduk. Özel sektörde kadın istihdamını ve liderliğini artırmak üzere çalışan bu platform kapsamında, tüm kurumsal liderlerin, kendi aralarında fikir ve deneyim paylaşımında bulunmalarını amaçlayan ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedefleyen buluşmalar düzenliyoruz.
Türkiye’de çalışan bir kadının yaşadığı en büyük sorun kariyeri ile anneliği arasında seçim yapmaya zorlanma ya da iş hayatındaki kısıtlı çalışma şartlarıdır.

Bu konuda KAGİDER nasıl bir çalışma yapıyor?
DANONE Türkiye ile hamilelik ve doğum sonrası işten ayrılan kadınları tekrar iş hayatına kazandırmamız gerektiğinin bilinciyle, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası’nda Türk şirketlerine “Süt odası lüks değil ihtiyaçtır” sloganıyla çağrı yaptık. Bu kapsamda bir de “Çalışan Annelerin İşe Dönüşü Araştırması”nı gerçekleştirdik. Biliyor musunuz, işten ayrılan kadınların yüzde 60’ı uygun bakım hizmetleri alabildikleri takdirde işe dönebileceklerini söylüyorlar. Bu araştırma da bir kez daha gösteriyor ki çocuk ve yaşlı bakımı desteği kadınları iş gücüne kazandırmada çok ama çok önemli. Bu nedenle, hükümetin uzun yılardır üzerine çalıştığımız kreş desteği kararını memnuniyetle karşılıyoruz.
Gençlere ve iş hayatına atılmak isteyip de maddi / manevi yetersizlikler sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen kadınlara yönelik çalışmalarınız var mı?
Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Çünkü kadın girişimcilerin karşılaştığı engeller arasında en önemlilerinden biri de finansmana ulaşım. Bu konuda pek çok çalışmamız var. Mentörlük verirken finansmana nasıl ulaşacakları konusunda da kadın girişimci adaylarını yönlendiriyoruz. KAGİDER Pusula eğitimlerinde de bu konuya yer veriliyor. 
Hepsiburada.com ile oluşturduğumuz dijital pazar yerinde sıfır maliyetle sanal mağaza açma imkânı buluyorlar. Proje 15 ile iş fikrini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimcilere önce girişimcilik kampında eğitim vereceğiz, ardından iş fikriyle öne çıkan 15 kadın girişimciye finansman sağlayacağız. 

“KURUMSAL İLETİŞİM DİLİ EŞİTLİK ÜZERİNE KURULMALI”

Sizce kurumsal hayatta kadın erkek eşitliği hangi koşullarda sağlanacak?

Kadınlar erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanınca. Yönetimde fırsat eşitliği, işe alım ve seçmede fırsat eşitliği, eğitim fırsatlarına erişimde eşitlik, performans değerlendirme ve terfide fırsat eşitliği, kariyer destek uygulamaları, geribildirim ve şikâyetlerin izlenmesi gerekiyor. Kurumsal iletişim dilinin eşitlik üzerine kurulması da elzem. Ayrıca doğum izni ve kreş sürecinde erkeğin de çocuktan sorumlu olduğunu gözeten insan kaynakları politikası geliştirilmeli. Böylece daha çok kadın üst kademelere gelecektir.
Profesyonel uzmanlıkları ve birikimlerinin yanı sıra kadınların başka avantajları da var. İş hayatında da bu avantajlarıyla ön plana çıkabiliyorlar. Kadınlar aile içinde üstlendikleri sorumluluklar itibarıyla ile gerçek ekonomiye daha yakınlar, daha fazla alışveriş yapıyorlar ve tüketici psikolojisini aslında erkeklerden daha iyi biliyorlar. Bu bakımdan yönetim kurullarına farklı bir bakış açısı getiriyorlar. Ayrıca o görevlere erkeklerden daha zor koşullarda ve birçok örnekte onlardan daha çok çalışarak ulaşabiliyorlar. Bu da onların mesleki bilgi ve birikimlerine olumlu etki yapıyor.
 

8 ana strateji üzerine çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Nedir bu 8 ana strateji?
Evet, proje ve çalışmalarımızı 8 strateji grubu altında yürütüyoruz. Kadın girişimciler, iş kadınları KAGİDER’e üye olduktan sonra ilgi alanları doğrultusunda Strateji Grupları’nda gönüllü olarak çalışmaya başlıyorlar. Her Strateji Grubu’na asil ve yedek olmak üzere iki yönetim kurulu üyesi başkanlık ediyor. Sorumlu KAGİDER profesyoneli grupların çalışma ve toplantılarının koordinasyonunda görev alıyor. Bu 8 strateji grubumuzun başlıkları şu şekilde: Altyapı geliştirme, eğitim ve mentörlük, özel sektör, savunu, gençlik, uluslararası ilişkiler ve kurumsal iletişim, toplumsal etki, networking. 

 

 

n

Yukarı