Ana içeriğe atla

22

“Hayatına Sahip Çık” hareketinin ikinci tanıtım filminde vatandaşlar rol aldı

10.03.2017 - 15:54

TÜRKİYE’YE YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI TOPLUMSAL REFAH VE GÜVEN DUYGUSUNU PEKİŞTİRMEYİ HEDEFLEYEN “HAYATINA SAHİP ÇIK” SİVİL TOPLUM HAREKETİNİN İKİNCİ TANITIM FİLMİ SOKAKTAKİ VATANDAŞLARIN KATILIMIYLA HAZIRLANARAK, YAYININA BAŞLANDI.    

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD),  Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) öncülüğünde, son dönemde Türk halkının yaşam standartlarını, değerlerini, kültürünü ve alışkanlıklarını hedef alan elim olaylara karşı başlatılan “Hayatına Sahip Çık” sivil toplum hareketine destek her geçen gün artıyor.
Toplumsal refah ve güven duygusunu pekiştirmeyi, insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenlerin oyunlarına gelinmeyeceğini göstermeyi hedefleyen etkinlik için sanatçıların ardından vatandaşların katılımıyla ikinci tanıtım filmi hazırlandı. 
İkinci filmin çekimleri İstanbul’un en işlek yerlerinden Sultan Ahmet Meydanı, Kapalıçarşı, Beyazıt Meydanı, Galata Köprüsü, Ortaköy, Taksim ve Nişantaşı’nda gerçekleştirildi. Çekimlerde, sokaktaki vatandaşlar, öğrenciler, esnaf gönüllü olarak rol aldılar. 
Filmde vatandaşlar, “teröre karşı hep beraber birlik olalım, zaman birlik olma zamanı. Çekinme, korkma, hayatına bakmaya devam et” mesajını veriyorlar. “Ekonomine, vatanına ülkene sahip çık” diyen vatandaşlar, herkesi hayatından ödün vermeden sokağa çıkmaya davet ediyor. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat’ın “Biz, biz olalım” mesajı ile çay ocağı işleten bir esnafın esprili bir şekilde söylediği “Sen, sen ol sokağa çık, hayatına sahip çık. Esnaf sana bir çay ısmarlar” ifadeleri dikkat çekiyor. Film, küçük bir kızın “Siz, siz olun geleceğime sahip çıkın” sözleriyle sona eriyor. 

İLK FİLMDE ÜNLÜLER YER ALMIŞTI 
Sivil hareketin tanıtımı için hazırlanan ilk filmde, Ata Demirer, Ayhan Sicimoğlu, Burcu Esmersoy, Demet Akbağ, Dilara Koçak, Ege, Fatih Terim, Gezegen Mehmet, Hülya Koçyiğit, Kenan İmirzalıoğlu, Mehmet Yaşin, Osman Müftüoğlu, Saba Tümer, Şahika Ercümen, Sedef İyibar, Taylan Kümeli, Tümer Metin yer almıştı.
Toplumsal paydaşların katılımıyla başlatılan hareket, bir yandan Türk halkının moralini en yüksek düzeyde tutarak tekrar hayata karışmasına destek olmayı, diğer yandan medeniyetler beşiği İstanbul’un marka değerinin korunmasını amaçlıyor.
Hareketin giderek büyüyerek uluslararası platforma taşınması için herkesten  “hayatinasahipcik” hashtagiyle; sokakta gezerken, bir restoranda yemek yerken, balık tutarken, sinemaya giderken, parkta dolaşırken çekilen hayatın içinden görüntülerini sosyal mecralarda paylaşmaları talep ediliyor.    

ff

Yukarı