Ana içeriğe atla

 

AVM

“ERDODER olarak ilk amaç yeni doğan üniteleri açmak”

16.11.2017 - 10:37

ERDODER’İN KURULUŞ HİKAYESİNİ ANLATAN ERDODER BAŞKANI CANAN GÖZTEPE, BAĞIŞLARLA AYAKTA DURAN BİR DERNEK OLDUKLARINI DİLE GETİRDİ.

Öncelikle ERDODER’in hikayesi nasıl başladı ve siz ERDODER’i  çok bilinen ve Türkiye’nin en önemli STK’sı haline nasıl getirdiniz?
Ben 35 sene önce, 1 sene arayla 2 doğum yaptım. Her ikisi de maalesef erken doğumdu ve o günün şartlarında ülkemizde yeni doğan üniteleri, yeni doğan doktoru ve hemşireleri yoktu. İlk çocuğum hastanedeki hemşirenin bebeğimi yanlış beslemesi sonucu vefat etti. Ertesi gün de hastaneden ayrılacaktık oysa ki.
İkincisinde de doktorun geç müdahalesinden dolayı, eşimden alınan imza karşılığında benim hayatımı kurtarıp, maalesef çocuğumu ölüme terk etmek zorunda kaldık. Bu bende çok derin yaralar açtı. Ondan sonra tahsilini yaptığım moda dünyasına atıldım. O sırada zaten başka bir meslekten de emekli olmuştum. Moda dünyasına girmek ve yoğun çalışmak beni biraz oyaladı. Ayrıca birkaç çocuk derneğinde çalıştım. Bunlar da bana kafi gelmedi, çünkü erken doğum Türkiye’de çok ileri seviyelerde ve bununla ilgili olan hiçbir kuruluş yoktu. Ben de bu eksikliği gidermek, hem annelere ve hem de yavrularına destek olmak adına bu derneği kurdum.

ERDODER’in aslında tam açılımı nedir?
Erken doğan bebekleri yaşatma derneği. Türkiye'de bebek ölümleri dünya standartlarına göre çok fazla. Bunun ana sebeplerinden birisi de hastanelerde yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin olmaması.

Sizin de derdiniz aslında daha çok hastanede, daha çok yerde bulunmak öyle değil mi?
Evet ilk amacımız yeni doğan yoğun bakım üniteleri açmak. Devlet hastaneleri içerisinde yeni doğan yoğun bakım ünitesi olarak açıyoruz şubelerimizi. Bu ünitelerden sadece erken doğan bebekler faydalanmıyor, normal zamanda doğmuş fakat problemi olan bebekler de ünitelerimizden faydalanıyorlar. İlk yeni doğan yoğun bakım ünitemizi Mardin’de açtık. En büyüğü de orasıdır. Sonra sırasıyla Kars’ta, Sinop’ta olmak üzere ünitelerimizi açtık. Şu anda da kısmet olursa Gaziantep’te yeni ünitemizi açacağız. Gerçekten bu açtığımız üniteler de kafi gelmemeye başladı. Açtığımız şehirlerde daha çok yer açma talepleri bize geliyor ama bizim önceliğimiz gücümüzün yettiği kadar, sırasıyla olmayan yerlerde yeni ünitelerimizi açmak. Ondan sonra duruma göre bakacağız. Her ilin büyük şirketlerini ve ünlü iş adamlarını bizlere destek olmaları için bekliyoruz. Hangi ilde yapmamızı istiyorlarsa, seve seve yaparız. Biz bu konuda her şeyi yapmaya hazırız.

Çok kıymetli bir yönetim kurulunuz var. Herkesi de aranıza almadığınızı biliyoruz. Yönetim kurulunuzda kimler var? Onları da tanımamız adına isimlerini söyler misiniz?
Memnuniyetle. Gerçekten de öyleler; Neşe Sert, Aycan Alp,Ayfer Keten, Sevil Bostancı,Özlem Eraslan, Esra İncefe, Yasemin Gazanker. Ayrıca 2 doktorumuz var. Biri Zeynep Kamil Hastanesi'nin yeni doğan doktoru ve şefi, Profesör Dr. Güner Karatekin. Bir diğeri ise kadın doğum doktoru olan Sadiye Eren. Bizim problemli tüm yavrularımıza ve annelerimize hiçbir ücret talep etmeden yardımcı oluyorlar. Ayrıca bu kıymetli 2 doktorumuz, ERDODER’in de kurucularındandır.
Ceyda Öztürk var ayrıca yönetimimizde, Şafak Hastanelerinin sahiplerindendir kendisi. Şafak Hastanesi'nin her şubesi bize her zaman, her konuda destektir. Bir isteğimizi asla ikiletmezler. Ayrıca birtakım yerlerde bize sponsorluklarla da destek olurlar. Şafak Hastanesi'nin hem yönetim, hemde icra kuruluna sevgi ve yürekleri ile çalıştıkları için çok teşekkür ederiz. Kendilerine sevgilerimi gönderiyorum.

ERDODER’e destek olmak isteyenler olabilir. Sizden haberdarlar mı acaba? Çok popüler insanların da erken doğan çocukları, torunları ya da akrabaları olduğunu biliyoruz.
Tabii, yani size şöyle söyleyeyim. Bizim tabii herkesle kontak kurmamız mümkün olmuyor. Kimi insanlar bunu yaşadıktan sonra, bu konulara bir daha değinmek istemiyor. Bu çok yanlış bir şey, çünkü bu durumda olan ve erken doğum tehlikesi olan hamileler bizden destek istiyor ve bunu geçirmiş insanların onlara destek olması; ben de bunu geçirdim ama bak benim çocuğum çok sağlıklı demesi çok önemli. Kimisi bunu tekrardan anmak istemiyor.
Aşkın Nur Yengi var mesela erken doğum yapmış. Ceyda Düvenci var, maalesef biz onunla hiç kontak kuramadık. Fatih Terim'in kızı var Merve Terim Çetin. Özlem Yıldız var. Daha böyle çok isim var.

Peki ERDODER’e katkıda bulunmak isteyenler ne yapabilirler?
Biz bağışlarla ayakta duran ve yürüyen bir derneğiz. Mesela biz bir yemek yaptığımız zaman, bilet alıp bizim yemeğimize katılan kişiler de bize bağış yapmış oluyorlar. Yani sadece çıkarıp para vermek değil, bilet aldığı zaman da bağış yapmış oluyor. Ayrıca ürünle de bize destek olabilirler. İlaç, bebek kıyafeti, emzik, vs. Bunları gelir düzeyi düşük olan ailelere ücretsiz dağıtıyoruz. Yalnız İstanbul değil, Türkiye çapında bize başvuran tüm ailelere ulaşmaya ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Biz oda bağışı alıyoruz dernek olarak. Kuvöz bağışı da alıyoruz. Bunları da o an hangi şehirde bu bağışları yapıyorsak, oranın duvarında bağış yapan bütün isimler yazılıyor ve onlar hep kalıcı oluyor. Bu tabii çok güzel bir şey, bence çok da duygusal bir şey.

Türkiye’de çokça rağbet gören alışveriş merkezleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Alışverişlerinizi nerede yapıyorsunuz? ERDODER olarak alışveriş merkezlerin de hiç bulundunuz mu?
Ben alışveriş merkezlerinden çok alışveriş ederim çünkü bir kere çalışma saatleri çok iyi. Geç vakte kadar çalışmaları, bizim gibi çalışan kadınlar için büyük bir avantaj. Ayrıca kapalı bir yerde alışveriş yapmak hoşumuza gidiyor. Yağmur yok, kar yok bu sebeple ben alışveriş merkezlerinin iyi bir müşterisiyim. Alışveriş ettiğim yerler tabii ki bana daha yakın olan yerler. Avrupa yakasındaki AVM’leri tercih ederim genelde. Tabii iş sebebiyle Asya yakasında olduğum zaman da gittiğim yerler var. Çok şık gördüğüm ve gururlandığım alışveriş merkezleri de var. Her gün de artması çok hoşuma gidiyor. Biz zamanında 212 AVM’de ERDODER olarak bir aktivite yaptık. Bu yaptığımız organizasyonla 212 Alışveriş Merkezi ödüller aldı, sosyal sorumluluk projelerine değer verdikleri için. Bundan son derece de mutlu olduk. Aslında birçok alışveriş merkeziyle halka daha kolay ulaşmak, sesimizi duyurmak ve belki de birçok ihtiyaç sahibinin bize ulaşmasını sağlamak için işbirliğinde olmak isteriz. Bunu da bu vesileyle duyurmuş olalım. Alışveriş merkezlerindeki tüm aktivitelerde dernek olarak memnuniyetle olmak isteriz. Dönemlerimiz uygun olursa memnuniyetle ortak projelerde yer alırız. Alışveriş merkezleri yeni yaşam merkezleri. Herkesin en çok vaktini geçirdiği yerler. Dolayısıyla da hem ihtiyaç sahiplerinin sesini duyurmak, hem de kendi sesimizi duyurmak adına çok önemli bölgeler olduğunu düşünüyorum.

Gecelerinizde kimler sahne aldı?
Her sene bir yeni yıl balosu yapıyoruz. İlk gecemizde Hülya Avşar sahne aldı. Sonraki sene Aşkın Nur Yengi çıktı. Daha sonra Bülent Ersoy sahne aldı. Hayatında ilk ve tek bizim derneğimizde sahneye çıktı. Çok sağ olsun, isteğimizi iki etmedi bile. Funda Arar ile Kubat’ta gecemizde sahne aldı. Bu sene de kısmet olursa gecemizde Sıla sahnede olacak. 13 Aralık’ta Raffles Otel'de olacağız. 13 Kasımda da ayrıca Raffles Otel'de sonbahar kermesimiz olacak.

Dernek başkanlığının çok vaktinizi aldığını biliyoruz. Hayatınızı oraya atfettiğinizi de biliyoruz ama siz bir anlamda herkesin tanıdığı bir modacısınız. Kendi işlerinize vakit ayırabiliyor musunuz? 
33 senedir tasarım ve moda çalışmalarımı devam ettiriyorum. Daha önce emniyet teşkilatında görev yaptım. Daha sonra tahsilini yaptığım moda dünyasına geçtim. Şu an da aktif olarak ve yoğun bir biçimde çalışmalarımı sürdürüyorum ama söylediğiniz gibi o kadar çok ERDODER’e ve yöneticiliğine kendimi adadım ki, evet bazen işi ikinci plana attığım oluyor.

ASDAS

Yukarı