Ana içeriğe atla

 

AVM

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

02.03.2018 - 15:51

Orka Holding İş Geliştirme Direktörü Tuğba Sansarcı

Kadın olmak; doğuştan sorumluluk almak, üretmek, fayda sağlamak, plan yapmak, organize etmek ve yöneten olmaktır.
Kadın olmak; düzen kurmak, sabretmek, azmetmek, problem çözmektir.
Kadın; kardeşine bakar sorumluluk alır, annesine ve babasına yardım eder destek olur, evinin düzenini kurar, düzenin sürdürülebilirliğini sağlar, çocuğuna bakar büyütür hayatını, eğitimini, gelişimini planlar, organize eder, ailesinin problemlerine çözüm üretir.  
Duygusal zeka ve psikolojik olarak güçlü olan kadınlar, işlerini daha büyük titizlikle yapmaktadır. Toplumdaki kadın erkek ayrımı ya da kadına olan önyargının kalktığı, kadın ya da erkek olarak değil bireylerin yetenek ve yetkinliklere göre değerlendirildiği, kadınların daha çok iş ve sosyal yaşamda yer aldığı, daha sağlıklı, daha eğitimli, daha gelişmiş, daha güzel günler dileğiyle…

Banu Noyan Event Office Kurucusu Banu Noyan

Kadın olmak.... İyi ki kadınım, iyi ki kadın olarak dünyaya gelmişim. Özel bir sebebi yok farklılık ya da bir özellik gibi de gelmiyor bana. Kadın ve erkek iki cinsiyet... Hepimize düşen görevler oluşmuş geçmişten günümüze.
Belli roller biçilmiş, biz de şartlar elverdikçe rollerimizi oynamaya çalışıyoruz. Birbirimize güç gösterisi yapmak, hayatı show’a dönüştürmek ne gereksiz. 
Ne güzel duygular yaşatıyoruz birbirimize. Sevmek, paylaşmak, yeteneklerimizi birbirimizin ve belki de toplumun  faydasına kullanmak varken  günümüzde hep konuşulan olumsuzluklardan bahsetmek gelmiyor içimden.
Günümüz kutlu olsun… Üreten ve başaran kadınlar olalım. En büyük zararı kadınlar birbirlerine verir derler. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz mı gerçekten bilemedim sizce?

SMG Yönetim Kurulu Başkanı Gül Gürer Alimgil

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle özellikle gelişmiş ülkelerde kadın haklarından, özgürlük ve dayanışmadan bahsediliyor. Ancak maalesef ülkemize baktığımızda, eşitlik, özgürlük konuşmanın çok uzağında, kadınlar şiddet, taciz vakalarıyla gündeme geliyor ve hak ettikleri hayatı yaşayamıyor. 
Oysa ki ulu önderimiz Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez” demiştir. Atatürk kadının önemini vurgulamış, bugün dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden çok daha uzun yıllar önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.
Ülkemizin geleceği için eğitime verilen önemin artırılmasını, kadınların daha çok okuyup, araştırıp, gelişmesini ve güçlenmesini diliyorum.
Kadın akıllıdır, güçlüdür, duygu yüklüdür.
Sevildikçe güzelleşen ve hayatı da herkese güzelleştirendir. 
Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Sofra/Compass Group Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Burcu Güvenç

Yaşamın her alanını şekillendiren kadınların iş hayatındaki niteliksel katkıları ve başarılı yükselişleri artık göz ardı edilemez bir gerçek olarak karşımızda. Kendine güvenen, becerilerini gösteren, yaratıcılıktan karar verme süreçlerine kadar her kademedeki kadın çalışanların iş dünyasındaki katma değerinin ülkemizde de fark edilmesi mutluluk verici. 
Sofra/Compass Group Türkiye olarak tüm çalışanlarımızın yüzde 35’i, yönetim kademelerimizin ise yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Kadın istihdamına önem veren bir grup olarak kadınların daha çok iş hayatında yer almaları için birçok projeyi hayata geçiriyoruz. 
Türkiye’de kadının yeri konusunda gidilecek daha çok yolumuz var. Fırsatları değerlendirecek, fırsat verilmediğinde yaratacak olan yine biz kadınlarız. Hepimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

MK Aydınlatma Görsel İletişim ve Grafik Tasarımcısı Melike Büyük

“Kadın Olmak ve Sınırsız Yükseliş”
Kadın olmanın bende yarattığı, hayata 1/0 önde başlama heyecanının hiç bitmemesi... Bu var oluşumu karşımda sunulanı alışlarımla kutladım. Sunulmadığında da ben hep savaşıp almaya devam ettim. Hayat terazimi hep pozitiflerle doldurdum. Devam da edeceğim. Özgüvenim ve girişimci ruhum ile yeni kapıları benliğime açık tuttum.
Kadının hem beden hem ruh olarak daha ayrıntılı, daha derinlikli, daha incelikli ve daha güçlü tek varlık olduğuna inanıyorum. Onların karşılarında bu hayatta isteyip başaramayacağı hiçbir engel yok. İlham verici bir ruha sahiplerdir.
Tüm kadınlara tavsiyem “alın, kapın, yapın…”
Nice 8 Martlara

Edata Kurumsal Pazarlama ve İletişim Yöneticisi Burcu Uygur

Kadın ile erkek bir bütünün iki parçasıdır. İki parçadan biri eksik olduğunda, öbür parçanın da önemini yitirerek zamanla yok olmasına sebebiyet verir. Bu da kadın ve erkeğin toplumsal açıdan çok değerli ve vazgeçilmez unsurlar olduğu gerçeğini ortaya koyar.
Kadın her şeyden evvel annedir. Eştir, sevgilidir, arkadaştır, evlattır, devamlı çalışan ve üreten insandır. Kadın sevgi doludur; ne kadar narin ve zarif olsa da, bir o kadar da her zorluğa dayanacak kadar güçlüdür. Kadın, hayattaki ilk modelimizdir, onu örnek alarak büyürüz. Sevgiyi, güveni, şefkati, sabrı, inancı, merhameti, adaleti, görgüyü, ahlakı, sevip saymayı ondan öğreniriz. O, neslin devamını sağlayan, geleceğimizi şekillendirecek bireyleri yetiştirendir. Unutmayınız ki; kadınlarımıza verdiğimiz değer, geleceğimize verdiğimiz değerdir. 
Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Saysha(Ten Takısı) Kurucusu Özlem Eriş Taş

En güzel kadın, mutlu ve güçlü görünen kadındır.
Eğitimli olmak, çalışmak, üretmektir kadına güç katan.
Sevmek, sevilmek, inançlarının arkasında durabilmektir kadını mutlu eden.
Mutluluk, güzelleştirir kadını.
Ürettikçe, başardıkça, paylaştıkça artar, çoğalır kadın.
Etrafını, evini, evlatlarını, dünyayı değiştirir, güzelleştirir kadın...

Ertuğ Reklam Satış Pazarlama Direktörü Sibel Tedü

Dünyaya gözlerini açtığında cinsiyetinin farkında olmadan ayağına giydirilen ilk pembe patikle başlar hikaye…
Oysa insan olarak doğarız hepimiz. Eli, kolu ayağı, iç organları aynı olan varlıklarızdır ama kimse ayrıştırmadan duramaz. Toplumdaki rollerimiz biçilir her birimize karış karış…
Kız çocuğu, sevgili, iş kadını, ev kadını, anne ve binlerce rütbe ile sürer gider hayatımız… 
Kadın hakları diye bir şey vardır, insan haklarından farklı düşünülerek.
Ne üzücüdür oysa sadece insan olamamak.
Güzel anne ve babamın sayesinde, ayakları yere sağlam basan bir kadın olarak; mutlu, üreten, topluma faydalı, değerlerine bağlı, bilim yolunda evlat yetiştirmeye çalışan bir anne olarak;
“Bu yüzyılda ‘Kadın olmanın’ zorluklarıyla mücadele edip toplumda yerini bulma çabasındaki tüm hemcinslerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

AGT Marka ve Pazarlama Müdürü Özge Sipahioğlu

Her sektör gibi ahşap sektöründe kadın yönetici olmanın da avantaj ve zorlukları var. Ancak kendi açımdan sektörde yaşadığım en büyük avantajın mimar olmam olduğunu düşünüyorum. Bir kadın yönetici olarak mobilya sektöründeki son tüketici ihtiyaçlarını daha belirgin ön görebiliyorsunuz. Kadınların; temizlik, çizilme, aşınma ve kolay silinebilirlikle alakalı hassasiyetlerini daha net algılayabildiğinizden ürünü pazara hazırlarken daha tecrübeli konumda olabiliyorsunuz. 
Uzun yıllardır iş hayatında yer alan biri olarak toplumun kadına atfettiği sorumluluklar düşünüldüğünde çalışan bir kadın ve hele hele bir anne olmanın bazen zorlayıcı olabildiğini söyleyebilirim. Çalışan ve üreten bir kadın olarak yaşadığım duygusal tatmin, beni mutlu bir anne olarak da var ediyor…

1K Kimya Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Sevginar Baştekin

Kadınlar, iş hayatında artık daha aktif daha cesur ve daha kararlı. Goethe, “Neyi yapabiliyorsan ya da yapabileceğini hayal ediyorsan başla, cesarette deha, güç ve büyü vardır” demiş. Bence bu cümle tüm kadınlar için bir ilham kaynağı olmalı.
Biz 1K Kimya olarak kurulduğumuz günden bu yana kadınların aktif olarak iş hayatında yer almalarını ve herhangi bir ayrım olmadan eşit koşullarda varlıklarını sürdürmelerini önemsiyor ve destekliyoruz. Bu sebepledir ki, toplam çalışan sayımızın yarısından fazlası kadındır. Kadınlarımızı çok daha fazla cesaretlendirmek, haklarını korumak ve onların iş hayatında güçlü adımlarla ilerlemelerini sağlamak adına destekleyici çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. 
Kadın olmanın gücünü keşfeden ve pes etmeden hayallerinin peşinden giden tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. 

Hotelya Kurucusu ve Genel Müdürü Yüksek Mimar Zümrüt Doyran

Kadın olmak, insan olmak, birey olmaktır aslında. Ama nedense daha çok; insan yerine kadın-erkek kavramı içinde hakları çok geç kendisine verilen birey olmak demek. ‘Öteki’ olmaya zorlanarak hayatının her alanında var olabilmek için mücadele etmek demek. Erkeklerin yaptıklarını yapabilmek, başardıklarını başarabilmek ve onlarla yan yana koşabilmek için çok çalışmak demek. Gücüne sahip çıkmak, dik durmak ve ayakta kalmak için çokça çabalamak, sabretmek demek. Ve kadın olmanın zorluğuna rağmen gülümsemek demek…
Hayallerini hedefe dönüştüren, bunlara ulaşmak için tüm gücüyle çalışan, ilerleyen, haklarına sahip çıkan tüm kadınların gününü kutlarım.

YOYO Event Kurucu Ortağı Burcu Erkin Yıldızak

Bence, kadın olmak süper kahraman olmaktan farklı bir şey değil … Ev kadını ya da iş kadını farketmez; aynı anda birçok şeyi yönetmeye ve koordine etmeye çalışan, anne, eş, abla, kardeş, dost ve arkadaştır kadın. Emek verir, karşılık beklemeden, içinden gelerek, isteyerek, özveri ile herkesi mutlu etmek için çalışır. Başkalarını mutlu ettikçe o da mutlu olur. Sevdiklerine güzel bir sofra sunmak için o özel yemeği pişirmek uğruna saatlerce uğraşabilir ya da kızına ilk adımını atması için onu cesaretlendirirken asla pes etmez ve vazgeçmez. İşte bu über süper kahramanın sihirli tılsımı, onu besleyen ve ayakta tutan en önemli olan şey sevgidir. Sevgi ile gücü, direnci artar, coşar. Aynaya bakalım, hepimiz aslında bir über süper kahraman kadının eseri değil miyiz? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

AE Arma-Elektropanç Rusya ve İngiltere Elektrik İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Akyüz

Teknik müteahhitlik sektöründe kadın olmak, diğer sektörlere göre daha zordur.  Ancak güçlü, kararlı ve hırslı karakterleriyle kadınlar tüm sektörlerde olduğu gibi teknik müteahhitlik sektöründe de her türlü zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. 
Ülkemizde okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden neredeyse 5 kat fazla olduğunu görüyoruz. İstihdam oranına baktığımızda ise erkeklerin oranının yüzde 64, kadınların yüzde 26 olduğu görülüyor. Ülke ve toplum olarak çok daha iyi yerlere gelmek istiyorsak, bu oranları mutlaka değiştirmemiz gerekiyor. Bugün ekonomimiz büyüdükçe kadın istihdam oranının da arttığını görebiliyoruz. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki toplum olarak doğru yoldayız. 
Ancak elbette unutmamamız gereken çok önemli bir nokta var. Önemli olan asla cinsiyetiniz değil, mesleğinizdeki başarınız, isteğiniz ve azminizdir.  

Papatya Mobilya Reklam Ve Halkla İlişkiler Sorumlusu  Fatma Erkaçan 

Kadın olmak; anne olmak, eş olmak, çalışan olmak gibi pek çok rolü aynı anda layığı ile yürütebilme gücüne sahip olmaktır. 
Özellikle sosyal medya kullanımının artışı ve dijital platformlar sayesinde artık duyuyor, okuyor ve biliyoruz ki; bu ülkede kadın olmak, ayaklarının üzerine basabilmek çok zor. 
Ben de varım diyebilmek için eğitim ve kültür seviyesinin iyileştirilmesi, kadınların kendilerinin farkına varmaları, kendine güven duymaları ve ne kadar kıymetli olduklarını bilmeleri gerekiyor.
Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı oldukça düşük… Ve genele bakıldığında erkeklere nazaran eğitim seviyeleri daha geride.
Özgür, başarılı, kültürel ve ahlaki seviyesi yüksek bir toplum, bunun bilincinde kadınlar ile var olur.
Kadın denildiğinde akıllarımıza şiddet, taciz gibi insanlık dışı olayların hiç gelmediği günler umudu ve özlemi ile…
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

Sütlaç Prodüksiyon Firma Sahibi  Songül Bağcı

Kadın olmak; herşey olmak, bir varlığıyla bin parçaya  ayrılmaktır. Kadın olmak; yaratıcı, doğurgan, derleyen, toplayan olmaktır. Kadın olmak; hassas ve şevkatli yüreğiyle dimdik ayakta durmaktır.
Yaradılış gereği toplumdaki her birey , bir kadının ellerinde şekillenir. Kadına toplumsal ve sosyal yaşamda düşen görev ve sorumluluklar çok fazladır. Kadın iş yerinde  çalışan, üreten; evinde pişiren, derleyen, toplayan; aynı zamanda da eş ve annedir.
Günümüz Türkiye’sinde eğitim, sanayi ve kentleşmenin gelişmesiyle birlikte, kadınlar çalışma hayatına büyük oranda katılmış ve daha aktif roller almıştır.Kadınların iş yaşamındaki potansiyelini  daha da artırabilmek  için farklı politika ve projelere öncelik  verilmeli, kadın girişimciliği desteklenmelidir.
Fedakar, çalışan ve üreten kadının toplumda hak ettiği sevgi ve saygıyı görmesi dileğiyle…

EDİTÖR: ECE KIRDUDU

Kadın olmak hem narin olup hem güçlü olabilmektir. Kadın hemen pes etmez, sevgisi ile yapamayacağı şey yoktur. Kadın emekçidir, hem evinde hem iş hayatında…   Savaş kadına göre değildir. Yalnızca sevgi için savaşır kadın veya sevdiklerini korumak için…  Dediğim gibi sevgi ile yapamayacağı şey yoktur ki kadının… 
Yuvayı dişi kuş yapar lafı doğrudur. Betondan bir evi, bir kadın ‘yuva’ yapabilir ancak. Kadın, sevildikçe güzelleşen ve hayatı güzelleştirendir. Aldığını 2 katına çıkarma gücü vardır kadında. Sevgi veren de nefret veren de 2 katını alır… Sonunda yine de sevendir kadın. Bu yüzden çok kıymetlidir. Zariftir, güzeldir, huzurdur, neşedir, hayatın renkli tarafıdır kadın. Yeter ki ihtiyacı olan sevgi, ilgi, şefkat ve güveni alsın karşısından. Kadın olmak en özel ve en güzel şeydir bu yüzden…
Her kadın içindeki küçük kızla buluşsun... Kadın olmaktan mutlu ve memnun olsun. Kadın bedeninde olmayı sevsin... Yaşamını sınırlandıran tüm duygu, korku ve inançlardan özgürleşsin.
Toplumumuzda kadına karşı olan bakış açılarının değişmesi gerekiyor. Bu da ancak insan olarak birbirimize değer verdiğimiz gün gerçekleşecek ve ancak o zaman kadına gerçek değerini vereceğiz. Emeğini küçümsemediğimiz gün ancak kadının değerini bileceğiz, kadının kadını küçümsemediği gün ancak değerimizi bulacağız.
Bize kadına dair görüşlerini ileten, sektörün tüm güzel kadınlarına teşekkür eder, tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız.
 

ASDAS

Yukarı