Ana içeriğe atla

 

AVM

AVM’LERDE HİÇBİR ŞEY ESKİ GİBİ OLMAYACAK

17.07.2020 - 17:38

Normalleşme adımlarını değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, AVM’lerle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. “AVM yatırımcıları için zor kararlar alma dönemi geliyor.” diyen Yazıcı, borcu olan AVM’lerin kapanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Salgından birçok sektör darbe aldı. Yeni normal hayat yavaş yavaş başlarken,  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, ofis ve AVM’lerde alınacak önlemleri ve bundan sonra ki süreçte atmak zorunda oldukları adımları anlattı.

 

Ofislerin COVİD-19 koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Yazıcı, “Herkes karantina başında diyordu ki ‘Ofis alanları küçülebilir, herkes evden çalışabiliyor’. Ama süreç uzadıkça evden çalışmanın birçok kişi için verimli olmadığını hatta çok da sıkıcı olduğunu gördük.  Evden çalışma ve ofise gitme arasında esnek bir dönem geçireceğiz. Ofis alanlarının COVİD-19 koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerekecek.” dedi.

 

AVM’DE DÜŞÜK SABİT KİRA VE CİRODAN PAY MODELİNE DÖNÜLECEK

Alışveriş merkezlerinin durumunun ise ‘tamamen enteresan bir konu’ diye özetleyen Yazıcı, şöyle konuştu: “Bilinçli tüketici uğramak istemiyor, diğerleri içinden çıkmıyor. Ama e-ticaret bu süreçte ciddi şekilde rüştünü ispatladı, belki 5 yıllık ivmelerini 2 ayda aldılar. Bundan insanları vazgeçirmek kolay olmayacak. AVM kiraları ister istemez bu süreçten etkilenecek. Artık birçok AVM de düşük sabit kira ve cirodan pay modeline dönülecek. Dönmeyenlerden kiracılar hemen çıkacak, mahkemeler onlara hak verecek.”

 

BAZI AVM’LER BİR SÜRE SONRA KAPANABİLİR

Cansel Turgut Yazıcı, borcu olan AVM’lerle ilgili de şu uyarıda bulundu: “AVM yatırımcıları için zor kararlar alma dönemi geliyor. Ortak alanların hijyeni, klimatizasyonda sağlık sağlanması gibi ekstra giderlerle boğuşurken gelirleri düşecek,  borcu olanların üstüne bankalar giderse birçok banka AVM sahibi olabilir önümüzdeki dönemde. Bu süreci geçemeyen kiracılarına maddi imkanlar sağlayamayan AVM’ler bir süre sonra kapanabilir veya geçici olarak faaliyetlerine ara verebilir. Açık alanı olan AVM’ler bu dönemde avantajlı olacak, zamanı geldiğinde ne kadar açık alanı varsa o kadar tercih edilir olacaklar.”

 

AVM’LERİN İMAR MEVZUATI SİL BAŞTAN ELDEN GEÇİRİLMELİ

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü, Cansel Turgut Yazıcı, AVM’lerin yasal mevzuatını ve bakış açısını da değerlendirerek şöyle konuştu: “İş hukuku mevzuatının da uzaktan çalışma koşullarına göre yeniden elden geçirilmesi gerekli, hem işveren hem de işçi açısında adil şartlar yaratan doğru ölçümlenebilir sistemler geliştirilmeli. Önümüzdeki süreçte imar mevzuatının sil baştan elden geçirilmesi gerekli, cam açılma koşulları, balkon imkanları, sosyal alanlar ve yoğunluğu, apartman görevlileri gibi konuların hızla tekrar elden geçirilmesi ve revizyonlar yapılması gerekiyor. Mevcutlarının hijyenin sağlanması, yeni yapılacaklarda yeni standartlar getirilmesi önemli. Yeni ofis projelerinde hatta bazı eski ofis projelerinden

ASDAS

Yukarı