Ana içeriğe atla

dd

Türkiye’nin en sevilen lezzet durakları belirlendi

16.11.2017 - 10:58

Sosyal anket platformu www.poltio.com tarafından araç kiralama markası Garenta’nın seyahat deneyimlerini paylaştığı içerik platformu garentaday.com/blog için gerçekleştirilen araştırmayla, Türkiye’nin en sevilen lezzet durakları belirlendi. Türkiye’nin dört bir yanından kendilerine özel lezzetleriyle öne çıkan favori mekanların oylandığı araştırma, damak tadına güvenen kişiler tarafından 27 bin 375 kez yanıtlandı. Araştırmanın sonucuna göre, hangi lezzet için hangi mekana uğranması gerektiğinin cevapları verildi. En sevilen tatları en iyi şekilde sunan restoranlar için yapılan araştırmada, ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

KAHVE VE KAHVALTIDA GELENEKSELDEN VAZGEÇMİYORUZ!
Araştırmanın sonuçlarına göre kahve ve kahvaltıda gelenekselden vazgeçemiyoruz. Üçüncü dalga kahve ve kahvaltıcıların ilgi gördüğü dönemde, araştırma katılımcılarının favorisi geleneksel tatlar üreten ve sunumlarını da buna göre yapan kahveci ve kahvaltıcılar öne çıktı. Yapılan araştırmada, bin 639 kez oylanan “En iyi kahveci kimdir?” sorusunda,  yüzde 20.6 ile Gaziantep Tahmis Kahve ilk sıraya yerleşti. Yeni nesil kahvecilere örnek olabilecek mekanlar ise onu izledi.  Yüzde 14.2 ile İzmir Awake Coffee ikinci sırada, yüzde 9.6 ile Karaköy Coffee Sapiens ve Nişantaşı MOC aynı yüzde ile üçüncü sıraya yerleşti.
Kahvaltıda da durum benzer bir grafik çizdi. İstanbul’da en iyi kahvaltı mekanı 3 bin 211 kez oylanarak yüzde 15 oranında Cihangir’de bulunan Van Kahvaltı Evi seçildi. Onu takip eden lezzet durağı ise yüzde 15.8 oranıyla Emirgan Sütiş oldu. İstanbul dışından en sevilen kahvaltı salonu ise yüzde 13.1 oranıyla Rize’de bulunan Sini Yöresel Kahvaltı ve Yemek oldu.

KEBAP’TA GAZİANTEP LİDER
Yapılan araştırmada “Türkiye’deki en iyi kebapçı kimdir?” sorusunda kullanılan 2 bin 229 adet oyda, Gaziantep kebapçıları liderliği ele aldı. Gaziantep’te bulunan İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu yüzde 24’lük yüzde ile birinci sıraya yerleşti. Yine Gaziantep’te bulunan Kebapçı Halil Usta, yüzde 10.4’lük oy oranıyla 3. sırada yer aldı. Kebap lezzetinde ilk 3’e giren şehirlerarasında Adana da bulunuyor. Adana’nın ünlü kebapçısı Hasan Kolcuoğlu, yüzde 13.1 oy oranıyla Türkiye’nin 2. en sevilen kebapçısı oldu.  İstanbul’un en sevilen kebapçısı ise yüzde 6.6 oy oranıyla Adana Yüzevler Kebapçısı olarak belirlendi.

BALIK KONUSUNDA KALBİMİZ EGE’DE KALMIŞ
Yapılan araştırmada Ege restoranları da öne çıkıyor. En iyi balık restoranı kategorisinde kullanılan bin 729 oyda birinci sıraya Çeşme’de bulunan Ferdi Baba Balık Restoran yüzde 16.4 oy oranıyla yerleşti. İkinci sırada yüzde 14.3 oy oranıyla Çengelköy İskele Restoran kendine yer bulurken, yüzde 12.4 oy oranıyla, 3. sıraya yine bir Ege restoranı olan Mimoza Balık yerleşti.   

ff

Yukarı