Ana içeriğe atla

S

 

TÜRK SİNEMASI YEŞİLÇAM KAHVE EVİ’NDE YENİDEN CANLANIYOR

07.03.2019 - 11:59

TÜRK SİNEMASI İLE YARIM ASIRDIR ÖZDEŞLEŞEN YEŞİLÇAM FİLMLERİ, ÜNLÜ OYUNCULARI, FİLMLERE KONU OLAN HİKAYELERİYLE YEŞİLÇAM KAHVE EVLERİ’NDE HAYAT BULUYOR. YEŞİLÇAM KAHVE EVİ KURUCUSU ALİ İHSAN DEMİRBİLEK MEKAN TASARIMINDAN MARKANIN HİKAYESİNE VE FRANCHISE ŞARTLARINA KADAR HER ŞEYİ ANLATTI.

Kahve ve yeme-içme sektörünü Yeşilçam'ın ünlü isimleri ile buluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?
2014 yılında ilk mağazamızı açarken bu işin hep yabancı isimlerle yapıldığını ve kitlesinin dar olduğunu, herkese hitap etmediğini gördüm. Bizim markamız 7'den 70’e herkese hitap etmeliydi. Onun için Yeşilçam ismine yöneldim çünkü 3 kuşağın ortak özelliği Yeşilçam filmlerini izlemiş olmasıydı. Bu filmlerde hemen hemen herkesin bir anısı var.  Yeşilçam filmlerine, kahramanlarına hatta filmlere konu olan hikayelere hiç kimse yabancı değil. Biz de halkımız için bir değer olan bu ismi markalaştırmaya karar verdik.

Yeşilçam karakterleri, küresel markaların acımasız rekabet şartlarına kafa tutabiliyor mu?
Öncelikle biz kimse ile rekabet veya yarış içerisinde değiliz.  İşimizi doğru zamanda yaparak ve doğru lokasyonlarda mağaza açılışı yaparak yatırımcımıza para kazandırmayı hedefliyoruz.  Marka değerimizi sürekli yükseltiyor ve en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Biz rekabeti sadece kendimizle yapıyoruz.

Müşteriler en çok hangi masaları tercih ediyor?
Mağazalarımızdaki masalarımızın hepsi birer Yeşilçam ünlüsünün ismi ile anılır. Masalarda hepsinin biyografisi ve filmografisi  yazıyor. Mağazalarımıza gelen misafirlerimiz masalarımıza beğenerek oturuyorlar, tüm masalarımız her zaman dolu oluyor zaten.

Yeşilçam'ın duayenleriyle şubelerde etkinlik düzenlenecek mi? Böyle bir hazırlık var mı?
Dönem dönem yapıyoruz son 2 yıldır katıldığımız fuarlarda birkaç Yeşilçam duayeni ile çalıştık. Bazı sanatçı dostlarımız mağaza açılışlarımıza ve etkinliklerimize dahil oluyorlar.  Tabii bunu daha da çoğaltarak Yeşilçam emekçileriyle daha çok bir arada olarak, onları halkımızla sık sık buluşturmaya devam edeceğiz.

Franchise talepleri gelirken Yeşilçam ile ilgili istekler de geliyor mu? Yeni figürler, film kahramanlarıyla ilgili görsel obje satın alma istekleri?
Tabii ki, bizim zaten mevcut teliflerini satın aldığımız bir koleksiyonumuz mevcut. Yeşilçam karakterlerinin olduğu porselen kupa, yastık, çakmak, tshirt gibi ürünler halihazırda mevcut.  Ayrıca yine bize ait olan Yeşilçam Lezzetleri markası ile kendimize has lezzetlerinde satışını yapıyoruz. Yeşilçam'ın unutulmaz sahnelerinin çekildiği yerlerde örneğin; O Ağacın Altı, Ada Sahilleri, Erol Taş'ın Kahvesi, Balıkçı Barınakları gibi yerlerde şubeleriniz açılacak mı?
Biz tabii ki Yeşilçam temalı her yerde olmak isteriz ama yatırıma uygun olması gerekiyor, yatırımcının ödediği rakamları çabuk amorti etmesi gerekiyor. Hedefimiz Türkiye’nin her yerinde olmak. 

Franchise şartlarınız nelerdir, hangi şehirlere hangi lokasyonlara ağırlık veriyorsunuz?
Franchise şartlarımız şöyle; öncelikle hareketli bir lokasyonda en az 200-300 metrekare bir dükkan talebimiz oluyor. 5 yıl için 100 bin TL franchise bedeli talep ediyoruz. Mağazanın kurulumu için de metrekare başına 3 bin TL alıyoruz.  Tüm Türkiye, Avrupa ve Türki cumhuriyetler hedef kitlemizde. Şu anda halihazırda Türkiye'de 53 şube ile devam ediyoruz.

n

Yukarı