Ana içeriğe atla

S

 

TD AKADEMİ İLE ÇALIŞAN DENEYİMİ EN ÜST SEVİYEDE

13.05.2019 - 13:33

TD AKADEMİ EĞİTİMLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREN TAVUK DÜNYASI İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ BAŞAK AKSOY, “TD AKADEMİ, ÇALIŞANLARININ YETKİNLİKLERİNİ VE ÇALIŞAN DENEYİMİNİ EN ÜST SEVİYEYE TAŞIYOR.” DEDİ.

Dünden Bugüne Tavuk Dünyası’nın gelişimini anlatır mısınız?
Şirketimizin hikayesi 2012 yılında İstanbul’da açtığımız ilk restoranımızla başladı. Tavuk Dünyası için başarılı bir girişimcilik örneği de diyebiliriz aslında. Daha ilk günden itibaren Türkiye’de yeme-içme sektöründe kendimize açtığımız yepyeni kulvarda sahip olduğumuz ayrıcalıklarımızla herkesin dikkatini çekmeyi başardık.  

Tavuk ağırlıklı menülerimizde yer alan ve karbonhidrat, protein ile sebze içeren ‘dengeli porsiyonlar’ımızı hazırlarken, kişiye özel temiz bir tava kullanıyor; trans yağ oluşumuna meydan vermeden tüm ürünlerimizi sağlıklı pişirme teknikleriyle hazırlıyoruz. 

Tavuk Dünyası olarak 2018 yılında gösterdiğimiz büyüme ve yaptığımız yeni yatırımlarla birlikte yılı, Türkiye’nin 43 ilinde konuklarını ağırlayan 177 restoran ile tamamladık. 2019 Mart sonu itibarıyla ise 48 ilde 188 restorana ulaştık. Her yeni açılan şube yeni istihdam ve yeni çalışanların Tavuk Dünyası ailesine katılması anlamına geliyor. 
Şirketimizin bu yıl sonuna kadar yapacağı yeni yatırımlarla birlikte ise yaklaşık bin kişiye daha yeni istihdam sağlanması hedefleniyor. 

TD Akademi hakkında bilgi alabilir miyiz? Kuruluş amacı nedir?
TD Akademi, Haziran 2017’de ilk eğitimlerini vermeye başlayarak kapılarını açtı. Bu tarihten beri de faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor. TD Akademi’nin odak noktası, Tavuk Dünyası Değerleri ve Liderlik Modeli’dir. Tüm eğitim ve gelişim faaliyetlerimizde topluma, müşterilerimize, yatırımcılarımıza, tedarikçilerimize ve çalışanlar olarak birbirimize güven vermeyi, samimiyet, ustalık, özgünlük ve tutku ile çalışmayı hedefliyoruz. Bu anlamda TD Akademi, tüm çalışanlarına eğitim ve kişisel gelişim konularında hizmet veren, sürekli öğrenme ve gelişim anlayışıyla şirket stratejilerine ve iş sonuçlarına katkı sağlayan, çalışanlarının yetkinliklerini ve çalışan deneyimini en üst seviyeye taşıma hedefiyle kuruldu.

TD Akademi’nin eğitim programı nasıl?
Eğitim ve gelişim faaliyetlerimizle, çoğunluğu Y Kuşağından oluşan genç çalışanlarımızı, sürekli öğrenme ve gelişim prensipleri ile yetiştirerek, aynı zamanda sektörümüze de yetenekli ve eğitimli işgücü sağlamayı hedefliyoruz. Akademi kapsamında tüm çalışanlarımız, ilk işgünlerinden itibaren Saha Eğitim Sistemi’ne (S.E.S.) dahil olurlar. 
Oryantasyon kapsamında çalışanlarımız, önce şirketimizi ve markamızı tanır, daha sonra ise; iş sağlığı ve emniyeti, gıda güvenliği, müşteri memnuniyeti ve takım çalışması eğitimlerini alırlar. 

Bu eğitimler hem restoran ortamında hem de dijital ortamda interaktif video olarak verilmektedir.  Oryantasyon sonrasında, restoran eğitim kariyer haritaları kapsamında çalışanlarımız istasyon eğitimlerini tamamlar, kariyer basamaklarını tırmandıkça temel, orta ve ileri kademe işletme eğitimlerine davet edilirler. Eğitimlerin başarı ile tamamlanması, Tavuk Dünyası’nda kariyer yapmak için bir zorunluluktur.  Eğitimlerini başarı ile tamamlayan her çalışanımız, sertifika alır ve ödüllendirilir. 

TD Akademi sadece yeni işe başlayanların eğitim aldığı bir yer mi? Yoksa halihazırda çalışanlar için de farklı eğitimler kurgulanıyor mu?
TD Akademi, sadece yeni işe başlayanların eğitim aldığı bir yer değil aynı zamanda mevcut çalışanların da kariyer basamaklarını tırmanırken ihtiyaç duyacakları tüm bilgi ve becerileri edinebilecekleri şekilde eğitim programlarının da yapıldığı bir yer. Restoranlarda çeşitli pozisyonlarda görev yapan çalışanlarımız iletişim, takım çalışması, liderlik, müşteri memnuniyeti, satış, gıda güvenliği gibi konularda hem sınıf eğitimleri hem işbaşı eğitimleri, hem de interaktif videolu eğitimler alıyorlar. 

TD Akademi nerede? Nasıl bir ortamda eğitim veriliyor?
TD Akademi binamız Kartal sahilde bulunan restoranımızla aynı yerde ve 2 kattan oluşuyor. Giriş katı akademi restoranı olarak eğitim vermekte, aynı zamanda misafir ağırlamakta. 2. kat ise akademi sınıfı olarak faaliyet gösteriyor. 120 metrekarelik sınıf alanıyla toplam 26 kişilik bir eğitim kapasitesine sahip. Aslında; tüm restoranlarımızın, sürekli eğitim verecek şekilde konumlandırıldığını özellikle ifade etmek isterim. Restoran açılışlarıyla birlikte, tüm restoranlarımızda eğitimler başlamakta ve Akademi ekibi tarafından takip edilmektedir. Türkiye’nin değişik bölgelerinde belirlenmiş bazı restoranlarımız da, akademi sınıfı olarak kullanılmaktadır. 

Tavuk Dünyası’nın yurt dışında da şubeleri olduğunu biliyoruz. TD Akademi tarafından baktığımızda; buradaki restoranlar için bu anlamda bir çalışmanız bulunuyor mu?
Uluslararası pazarda Gagawa markasıyla hizmet veriyoruz. Şu anda Rusya’da Kazan ve Moskova’da hizmet veren 9 restoranımız var ve Rusya’daki konuklarımız ürünlerimizi ve genel konseptimizi çok beğeniyor. Çalışan kalitesi ve İK değerlerimizi ülke dışındaki operasyonlarımıza da taşımak için Gagawa (TD) Akademi kuruluşu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

TD Akademi eğitmenleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
TD Akademi’de İnsan Kaynakları’na bağlı olarak Akademi Yöneticimiz Abdulkadir Çiçek, Eğitim Uzmanımız Deniz Görez ve Asistanımız Duygu Şimşek birlikte görev yapıyor.  Ayrıca Akademi’de tüm restoran yöneticileri ve şefler, eğitici eğitimi alarak eğitmen olarak yetiştiriliyor ve tüm işbaşı eğitimleri kendileri tarafından veriliyor.  

Şimdiye dek bu kapsamda kaç kişiye eğitim verildi?
2018 yılı boyunca yaklaşık 3 bin kişiden oluşan tüm çalışanlarımıza toplam 77 bin saat eğitim verildi. 

Çalışanlarınızın, TD Akademi ve burada kendilerine verilen eğitim ve olanaklarla ilgili geri dönüşleri nasıl? 
Çalışanlarımıza verilen eğitimler, sadece şirkete yönelik değil, aynı zamanda sektörel anlamda gelişimlerini de destekliyor. Özellikle işbaşı eğitimleri, istedikleri zaman istedikleri yerde alabildikleri online eğitimler ve İstanbul’a davet ederek sadece restoran süreçlerini değil, üretimden satın almaya kadar tüm süreçleri görebildikleri sertifika programlarından çok memnunlar. Şirketimizde personel devir hızını (turnover) düşüren en önemli etmenlerden birisi akademidir. 

Geleceğe yönelik geliştirmek adına projeleriniz var mı? Bu konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Tavuk Dünyası’nda dijital eğitimlerin artırılması amacıyla, tüm çalışanlarımızın faydalanacağı yeni interaktif eğitim videoları hazırlanması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca tüm eğitimlerimiz şu an Rusça ve İngilizce olarak hazırlanıyor. Bunları yılın 2. yarısında Rusya’da görev yapan çalışanlarımıza sunmayı hedefliyoruz.
Tüm bunlara ek olarak gerek Türkiye’de, gerekse de Rusya’da hızla büyüyen şirketimizin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mevcut eğitmen kadromuzu da genişletmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda iç eğitmen projemiz olan, “Eğitim Koçları” ile mevcut eğitmen kadrolarımızı genişlettik.  2019 yılı Nisan ayı içinde şeflerimiz arasında “Ustalar Yarışıyor!” isimli bir yemek yarışması düzenleyerek yeni tariflerin geliştirilmesi için bir proje yapacağız. Tüm çalışanlarımıza hızla ulaşmayı hedeflediğimiz ‘Kurumsal iç iletişim platformumuz’ ise çok yakında devreye girecek. 

GGG

Yukarı