Ana içeriğe atla

S

 

KADIN İSTİHDAMI YÜKSEK OLAN BİR ŞİRKETİZ

19.08.2019 - 18:26

Satış, reklam ve tüketim noktasında yüzde 80-85 oranlarında kadın istihdamıyla iç içe bir şirket olduklarını belirten kahveciayhan Kurucusu 
Ayhan Yücel, kadın istihdamının ülkeye önemli katkıları olduğunu vurguluyor.

Firmanızın çalışma düzeni hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir çalışma düzeni var?
kahveciayhan, Türkiye’nin güvenilir kahve üreticisi ve dağıtıcısı sloganıyla kendini konumlandırıyor. Üretici pozisyonunda ve müşterilerinden gelen sipariş doğrultusunda dağıtıcı görevini de üstleniyor. Müşterilerimiz yüksek adetlerde tonaj bazında üretim isterlerse özel reçetelerle onların istediği tatta üretimde yapabilir veya toptancı, restoran/kafe grubuna aitse, kahveciayhan’ın stoklarında bulunan eksiksiz ürün grubundan siparişini verir ve ödemesiyle birlikte teslim alır. Çalışma sistemimiz genellikle tanışma, sipariş süreçleri ve dağıtım olarak kategorilendirilebilir.

Yeme-içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?
kahveciayhan, özellikle yeni ürün grubu meyveli Türk Kahveleri’nin satışında, reklamında ve tüketimi noktasında yüzde 80-85 oranlarında kadın istihdamıyla iç içe bir şirket. Yeniliğe açık, farklı lezzetlerin duyurulması noktasında outsource (şirket dışı) anlaşmalarla ve şirket içi gelen taleplerle birlikte, kadın istihdamımızı olabildiğince yüksek tutuyoruz. 

Sizce kadın çalışanların bakış açıları iş akışına farklı bir boyut getiriyor mu?
Kesinlikle getiriyor, biz alışageldiğimiz ticaretin dışında yenilikçi ürünlerimizin kadın çalışanlar ile çok daha farklı noktalarda ön planda olduğunu bizzat yaşayarak görüyoruz. Hem tanışma muhatabı noktasında, hem de sıcak satış anlamında kadın çalışanlarımızın görev tanımları oldukça  önemli oluyor.

Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Kahve satışı genellikle erkek egemen bir sektör ancak bu değişiyor. Hem genç girişimci kadınların kafe/restoran açmaya adım atmasıyla, tarihi bölgelere (Eminönü, Beyazıt çarşılarında) satış anlamında disiplinleriyle gerçekten çok öne çıkıyorlar. İşlerine titizlenen kadınların, ülke istihdamına olumlu etkisi var. Full time ya da freelance olarak çalışan kadınlarımızın istihdamı ile ülkemize önemli katkı sağlanıyor. 

GGG

Yukarı