Ana içeriğe atla

S

 

KADIN EKONOMİK GÜCE SAHİP OLMALI

20.08.2019 - 09:22

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Çalışma hayatına öğrencilik yıllarında başladım.  İş hayatına paralel olarak, 1996 - 1997 yıllarında yine ODTÜ’de İşletme Bölümü’nde Üst Düzey Yöneticilik ve İşletme MBA Programını, 2013-2015 yıllarında da Marmara Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyon yüksek lisans programını tamamladım. Koç Holding-Bilar, Yaşar Holding -  Pınar Gıda ve İçecek Grubu, Banvit AŞ. ve Saray Holding gibi sektöründe lider firmalarda üst düzey yöneticilik ve icra kurulu üyeliği görevlerini üstlendim. Yaklaşık 13 yıldır içinde bulunduğum Muratbey ailesinde İletişim ve İş Geliştirme Direktörü olarak görevimi sürdürüyorum. 

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?
Muratbey olarak, işimizin merkezinde kadın var. Biz kendimizi kadın dostu bir şirket olarak tanımlıyoruz. Bu tanımın hakkını vermek için kadın çalışma arkadaşlarımızın iş ve aile sorumluluklarını dengelemelerine destek olacak, aynı zamanda başarılı bir kariyer sahibi olmaları için gelişimlerini sağlayacak kurumsal mekanizmaları güçlendiriyoruz. Gerek yönetimde gerek Ar-Ge merkezlerimizde gerekse üretim tesisimizde kadın çalışma arkadaşlarımızın sayısı oldukça yüksek. Çalışanlarımızın 3’te birinden fazlasını kadınlar oluşturuyor. Gelecek 5 yıl içinde kadın çalışanlarımızın oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Günümüzde toplumsal hayatta daha çok kadınlara atfedilen detaycılık, duyarlılık, başarıyı paylaşmak, çözüm odaklılık gibi özellikler kadınların çalışma hayatında da temel değerlerini oluşturuyor. Hedef kitlesi de kadın olan bir sektördeyiz. Muratbey, inovatif ve lezzetli peynirleriyle bugün dünya sofralarına konuk olan global bir marka. Sürekli yenilikçi ürünler geliştirerek tüm dünyadan tüketicilerimizin karşısına çıkıyoruz. Tüm çalışmalarımızın odağında kadın var. Bu anlamda gerek çalışma hayatında gerek evinde sürekli üretim halinde olan kadının ihtiyaçlarını iyi anlayıp çözüm sunarken kadın olmanın avantajını kullanıyorum. 

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Kadınların çalışma hayatında etkinliğinin artırılması ve kadının ekonomik güce sahip olması gerektiğini savunuyoruz. Ülkemizde 2018 itibariyle kadınların işgücüne katılım oranı yaklaşık yüzde 34 oranında. Yıldan yıla bu oranın artıyor olması sevindirici ancak gerek güçlü politikalarla gerek kadın dostu şirketlerin elini taşın altına koymasıyla, kadınların işgücüne daha fazla dahil edilmesi gerekiyor. Muratbey olarak biz de “Peynire Değer Katan Kadınlar” projemiz ile süt üreticisi kadınlara katkı sağlıyoruz. 

GGG

Yukarı