Ana içeriğe atla

S

 

KADIN ÇALIŞANLAR ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

20.08.2019 - 09:35

Kadın istihdamının daha da artmasını öngördüğünü söyleyen Kahve Sokağı Franchising Müdürü Havva Karakaya, ‘‘Gönül ister ki kadın yatırımcılarımız olsun, işletmelerde sadece çalışan olarak değil yatırımcı olarak görmeyi çok isterim.’’ diye konuştu.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 2016 mezunuyum. Öğrenciliğimde Kahve Sokağı’nın ilk şubesinde garson olarak çalışıyordum daha sonra 2015 yılında markanın merkezi Denizli’yken merkezde çalışmaya başladım. 2017 yılında marka İzmir’e satıldıktan kısa bir süre sonra tekrar merkezde çalışmaya başladım. Aslında Kahve Sokağı'nın mutfağından geliyorum, işletmede, operasyonda, açılış ekibinde her biriminde görev aldım. 

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Tabii ki gösteriyoruz. Toplumdaki cinsiyet ayrımcılığı algısını yıkmak için kadın istihdamı çok önemli ve büyük bir rol taşıyor. Bayilik alan yatırımcımız işletmesini açmadan önce bazı eğitimler alıyor. Bu eğitimler sırasında işletmesine çalışmak için alacağı elemanların kadın-erkek oranlarını ayarlamasını sağlıyoruz ve bizlerde destek oluyoruz. Kahve Sokağı genel merkez ve şubelerimizde çalışan kadın oranı için yüzde 50 diyebiliriz. Bu oran bizim istediğimiz ve olması gereken bir oran ve kadın çalışanlarımız işletmelerde yönetici, aşçı, barista, garson gibi her birimde çalışıyorlar. Örneğin, merkeze ait olan şubemizin işletme yöneticisi yine kadındır. Gereken önemi gösterdiğimizi düşünüyoruz. 

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? 
Aslında bu soruya birkaç örnekle cevap vermek istiyorum. Kadınlara yönelik işletmelerimizde yaptığımız bazı kampanyalardan bahsetmek istiyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm şubelerimizde kadınlara Türk Kahvesi ikram ettik. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde yalnız kadınlara, yalnız olmadıklarını hissettirmek için gül dağıttık. Geçtiğimiz günlerde hamile bir kadına yapılan saldırıya sesimizi çıkarmak için 15-22 temmuz tarihleri arasında tüm hamile kadınlara şubelerimizde kahveler ücretsizdi. 
#kadınlariçin hastagi ile herkesin bu projeye katılması için paylaşımlar yaptık.   

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? 
Yönetici bir kadın olarak ülkemizde kadın istihdamının daha da artmasını çok isterim. Bayilik için başvuru yapan kadınların oranı yüzde 2 civarında değişkenlik gösteriyor. Gönül ister ki kadın yatırımcılarımız olsun, işletmelerde sadece çalışan olarak değil yatırımcı olarak görmeyi çok isterim. Kadınlarında bu sermayeye sahip olmaları ve ticarete atılmaları gerektiğini düşünüyorum. Kadın istihdamın diğer sektörlerde özellikle üretim sektöründe artmasının özellikle ülke ekonomisine katkı sağlayacağını ve üretimde artış olacağını düşünüyorum. Tüm sektörlerde yönetici pozisyonundan alt pozisyonlara kadar her birimde kadınlarla karşılaşıyoruz.

GGG

Yukarı