Ana içeriğe atla

d's

 

HER ŞEHİRDE BİR KAHVE SOKAĞI

13.11.2019 - 15:48

En büyük hedeflerinin her şehirde bir Kahve Sokağı açmak olduğunu söyleyen Kahve Sokağı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Budak, franchise şartlarından ve yatırımcılara vermiş oldukları desteklerden bahsetti.
 

Franchise şartlarınız ve franchise bedeliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kahve Sokağı, İzmir merkezli ve 41 şube ile hizmet veren bir markadır. Markamızın franchise şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sektöre ilgili ve heyecanlı olması, 
  • Yöneticilik ve işletme kabiliyeti,
  • Yüksek yatırım maliyetlerini ödeme gücünde olmak,
  • Geniş hacimli dükkanlar satın almak veya kiralayabilmek (minimum 200 metrekare),
  • Lokasyon olarak işlek caddeler, üniversite bölgeleri, AVM’ler, kısacası insan trafiğinin yoğun olduğu noktalar

Kahve Sokağı anahtar teslim çalışma sistemiyle çalışmaktadır. Yatırım maliyeti dükkana göre değişiklik göstermektedir. Güncel metrekare birim fiyatlarımız 2 bin 750 TL’dir. Ortalama yatırım maliyetimiz 700 bin TL’den başlamaktadır. 

Franchise verirken nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi lokasyonları tercih ediyorsunuz?
Franchise verirken dikkat ettiğimiz pek çok nokta var. Bunlardan birincisi tabii ki mağazanın konumu ve kafe konseptine uygunluğu. Kafe konseptine uygun olması için mutlaka bahçe kullanım alanı olması zorunlu. Bir diğer önemli husus ise franchise bayiliği kime verdiğimiz noktadır. Sonuçta yılların birikimi olan bu sistemin sırlarını karşı tarafa veriyorsunuz. En önemli noktalardan biride franchise bayiliği vermeden önce tüm detayları karşı tarafa aktarıyoruz. Yatırımcı sözleşmeyi imzalamadan önce neye yatırım yaptığının kalem kalem bilgisini alıyor. Lokasyon olarak ise üniversite bölgesi, şehir merkezi meydanları, yoğun AVM’ler öncelikli tercih ettiğimiz yerlerdir.

Hangi bölgelerde büyümeyi hedefliyorsunuz?
2019 yılı içerisinde Batı Karadeniz bölgesinde 3 adet şube açtık ve çok güzel sonuçlar aldık. İsteğimiz Doğu Karadeniz bölgesine kadar ilerlemek. Ayrıca iç Anadolu bölgesinde de Konya, Kayseri, Sivas, Eskişehir’de bayilikler vermeyi hedefliyoruz. Tüm çalışmalarımızı bu alanlara yönelttik. Ama tabii ki ülkemizin her bir şehri bizim için çok değerli, her şehirde bir Kahve Sokağı olması en büyük hedefimiz.

Yatırımcılara vermiş olduğunuz desteklerden bahseder misiniz?
Yatırımcılarımıza reklam, eğitim, lojistik, ürün, pazarlama gibi farklı birimlerde desteklerimiz mevcuttur. 
Yeni açılacak olan şubelerin personelini öncelikle kendi merkezimizde ardından şubede eğitime tabi tutuyoruz. Anlaşmalı olduğumuz eleman bulma sitelerinde ilan vererek personel bulma konusunda da destek veriyoruz. Açılışlarda internet üzerinden reklamlar vererek tanıtımlarını yapıyoruz.
Şube açıldıktan sonra ajansımız reklam, tasarım konusunda her zaman bayilerimiz için çalışmalar yapıyor.  Ürün tedariklerinde desteklerimiz oluyor. Zaten ürün çeşidinin yüzde 80’i merkez depodan yapılıyor. Fabrikamızda bayilerimiz için sürekli yeni ürünler üzerine çalışmalar yapılıyor. 

Franchise yatırımı yapan kişilerin kazanması ve yatırımlarının geri dönüşü için ne kadar bir süreye ihtiyaçları var?
Kahve Sokağı markası ile şube açan bir kişinin aylık ortalama ciro üzerinden kar oranı yüzde 30’dur. Bu oran göz önünde bulundurularak kişinin yaptığı yatırımın 20-30 ay içerisinde geri dönüşü mümkündür. Tabii ki bu da işletmenin verilen eğitimler çerçevesinde işletilmesine doğrudan bağlı.
 

d's

Yukarı