Ana içeriğe atla

S

 

ETÇİ MEHMET YURT DIŞI YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

11.10.2018 - 18:04

KENDİ ÇABALARIYLA, HİÇBİR YATIRIM ORTAKLIĞI OLMADAN BUGÜNKÜ SEVİYEYE GELDİKLERİNİ BELİRTEN ETÇİ MEHMET FİRMA SAHİBİ MEHMET DAĞ, 2018’İ 7 ŞUBE İLE BİTİRECEKLERİNİ SÖYLEYEREK İNGİLTERE VE SUUDİ ARABİSTAN’DA YATIRIMLARINA DEVAM EDECEKLERİNİ VURGULADI.

Etçi Mehmet’in kuruluşundan bahseder misiniz? 
Önceden Nusr-Et’te çalışıyordum. Nusr-Et’te ilk çalıştığım 2 yıl Nusr-Et’in kuruluşuna denk gelmişti. Bu işi ben de yapabilir miyim diye sürekli gözlemliyordum. Nusr-Et Bodrum’a bir dükkan açtı ve o arada da kendime çok büyük bir portföy yapmıştım. 4 ay Bodrum Nusr-Et’te çalıştım. O 4 aylık süreçte kendi işimi kurmaya karar vermiştim ama gerekli sermayeyi bulmam lazımdı. Bankalara başvurdum ve yaklaşık 3 bankadan 5 ayrı kredi kullandım. Şirinevler’de bir restoran açtım. Tabii yeni kurulmuşsun, bulunduğun bölge gelir düzeyi düşük bir yer. Belli bir süre sonra dükkanı istediğim seviyeye getirdim. Bahçelievler’in Ataköy’e, Basın Ekspres ve havaalanına yakın noktasında olduğumuz için yavaş yavaş Türk Hava Yolları personelleri, Ataköy, Florya ve Yeşilköy’de oturan zengin kesim restoranımıza gelmeye başladı. Önceden beğenmediğimiz dükkanda sıralar olmaya başladı. Aslında çok daha hızlı yayılabilirdik ama benim portföyüm bu bölgede değildi. Daha çok Etiler, Nişantaşı, Bebek, Sarıyer bölgelerinde oluşan bir portföyüm vardı. 2 yılın sonunda Bakırköy’de 2. şubeyi açtım. Tam 3.yılımda Florya şubesini açmış oldum. 7 ay önce bir burger şubesi açtım. Şimdi de yaklaşık 15 gün açtığımız burger şubesiyle beraber 5.yılımızı kutladık. Yani 5.yıla 5 şube oldu. Yeni yılda Manchester ve Riyad şubelerimizle birlikte 7 şube olacağız. Etçi Mehmet bugün kurulduysa eğer, içerisinde hiçbir yatırım ortaklığı olmadan kuruldu. Hepsi kendi çabalarımızla oldu. 

Şu an kaç şube ile nerelerde faaliyet gösteriyorsunuz? 
Bahçelievlerde Mahmutbey Caddesi’nde bir şubemiz var. Orayı şu an tatlıcıya çevirdik. Hacıbaba tatlılarıyla ortak olarak orda devam ediyoruz. Artık künefe ve tatlı konseptinde ilerliyor. Bakırköy İncirli Caddesi’nde bir steakhouse şubemiz, İstanbul Caddesi’nde burger , Florya’da steakhouse, Avcılar Namık Kemal Caddesi’nde ise burger şubemiz var. İngiltere Manchester’da güzel bir şube açıyoruz. Birde Suudi Arabistan’ın en güzel caddelerinden Riyad’da bin metrekare ve 500 kişilik bir restoran açıyoruz. 2018’i 7 şube ile bitireceğiz.
   
Yurt dışına açılmaya nasıl karar verdiniz? 
İngiltere’de ilk dükkan açmaya karar verdiğim de bir tane bile tanıdığım yoktu orada. Bir gün düşündüm ve dedim ki ben İngiltere’de olmalıyım. İngiltere dünyanın merkezi, bütün gıda devleri hepsi İngiltere merkezli. İngiltere vizemi aldım ve gittim. 3 gün Londra’da kaldım. 3 günde şehri tanımak için 61 km yol yürüdüm. Şehre resmen aşık oldum. Burada iş yapmaya tamamen karar verdim. Sonra İngiltere’de iş yapabilmenin yollarını aradım. Bir gün bir telefon geldi ve bizimle görüşmek istediler.  Bu şekilde İngiltere maceramız başlamış oldu. Arabistan’a ise bir arkadaşım vasıtasıyla gittim. Suudi Arabistan çok farklı bir pazar. Gıdada ne istiyorsan var. Ulaşabileceğin kesim var, fazla müşteri var, istediğin fiyat var. Tam benim istediğim yerdi. Birçok kişiyle toplantı yapıp görüştüm derken en son istediğim noktaya ulaştım.  Çok büyük bir inşaat firmasıyla ortak oldum. Onlar bir AVM açıyorlar. AVM’nin de en güzel dükkanını bize verdiler. 

Yakın zamanda açılacak şubeleriniz dışında yeni yatırımlarınız olacak mı? 
Manchester’da açacağım yer alkolsüz. Alkollü bir popüler gece mekanı açmayı düşünüyorum. Yine restoran olacak ama gecenin belirli saatlerinden sonra hareketli müziğin olduğu yarı kulüp yarı restoran tarzı bir mekan olacak. Çünkü yeni dünya düzeninde bu yemekli, müzikli  eğlence olayı daha aktif. Londra’da bir şube açmak istiyorum. İngiltere’de kısa sürede büyüyeceğimize inanıyorum. Suudi Arabistan’da da aynı şekilde. Yatırımlarımıza bundan sonra İngiltere ve Suudi Arabistan’da devam etmek istiyorum.  

n

Yukarı