Ana içeriğe atla

S

 

DÜNYA ARENASINDA YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİMİZ İLE BOY GÖSTERİYORUZ

11.04.2019 - 16:36

2019 YILINDA İHRACAT ORANLARINI YÜZDE 50 SEVİYELERİNE ÇIKARMA HEDEFLERİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN İNOKSAN GENEL MÜDÜRÜ ESRA BATKIN, “DÜNYA ARENASINDA YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİMİZ İLE BOY GÖSTERİYOR VE ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE ÇALIŞIYORUZ.” DEDİ.

İnoksan hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? İnoksan neler yapar?
1980 yılında Vehbi Varlık tarafından kurulan İnoksan, 4 bin çeşide varan yardımcı mutfak ürünüyle; otel, bar, kafe, restoran, catering ve turistik tesis gibi yeme içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara gereken tüm ürün ve aksesuarları üretip, gerektiğinde ithal ederek müşterilerine sayısız alternatif sunuyor. Mutfak profesyonellerinin taleplerine üst seviyede çözümler sağlayan İnoksan bunların yanı sıra çamaşırhane ekipmanları, açık büfeler ve soğuk odalar da üretiyor. 20 bin metrekare kapalı alanda kurulu teknolojik bir mutfak üssüne sahip İnoksan, 5 kıtaya ihracat yapıyor. İnoksan aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı’nın “Türkiye’den dünya markaları yaratmak” amacıyla uyguladığı Turquality programı kapsamında, 5 yıllık Gelişim Yol Haritası’nda yer alan hedeflerini adım adım gerçekleştiriyor. 

Ürettiğiniz mutfak ürünlerinizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? 
2018 yılında üretimden satışlarımızın ihracat oranı yaklaşık yüzde 40 seviyelerindeydi. 2019 yılı hedefimiz bu oranı yüzde 50 seviyelerine çıkarmak. Asya Pasifik ve CIS ülkelerinde oldukça güçlü durumdayız. 2019’daki en önemli hedefimiz Avrupa’daki toptan satış fırsatlarını değerlendirmek. Bu konuda 2018 başından bu yana ciddi girişimlerimiz oldu ve 2019 ilk çeyrek itibarı ile sonuçlarını almaya başladık. 2019 ortasında bu kanaldaki ivmemiz artacaktır. Bunun yanında 2019’da ABD, Çin ve Afrika pazarları bizim için birincil sırada önem taşıyor. ABD’de mevcut bir organizasyonumuz var ve güçlenerek büyüyor. Çin pazarında yaptığımız belge yatırımları ile 2019 ortalarında satışlarımızın hızlanmasını bekliyoruz. Afrika’da büyük işler almaya başladık. 

AR-GE’ye önem veren bir firma olarak sektördeki son çalışmalarınız nelerdir?
35’in üzerinde özgün endüstriyel ürün tasarım tescili ile yıllık ciromuzun yüzde 2’si AR-GE faaliyetlerine ayrılmaktadır. 
Türkiye’de ilk yerli kombi fırını üreten şirket biziz. Inosmart marka fırınlarımız ile sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor ve onları dinleyerek Ar-Ge çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Bunun yanı sıra 6 bin tabak yıkama kapasiteli BYF600 bulaşık yıkama makinemiz sektör profesyonellerinden yoğun ilgi görüyor. 
Faaliyet alanlarımız içerisinde ana mutfak, açık büfeler başta olmak üzere; gemi mutfağı, hastaneler, fabrikalar, okullar gibi birçok güçlü referans bulunuyor. Bunlardan bazıları; ISS, Sardunya Catering, Radisson, Hilton, Divan Grubu, Arçelik, Borusan, Eti, Ford Otosan, TÜPRAŞ, Bosch, Mercedes, Acıbadem Hastanesi, Memorial Grubu, Koç Üniversitesi Hastanesi, Doğa Koleji, Bilfen, Okyanus Koleji, Kültür Üniversitesi…  

Endüstriyel mutfak sektörünü değerlendirir misiniz? İnoksan’ın sahip olduğu pazar payı nedir?
Endüstriyel mutfak sektörü bugün baktığımızda; 15 milyar lira pazar büyüklüğüne ulaşan ve 60 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör. Çevre ülkeler arasında birinci ve Avrupa’da endüstriyel mutfak ekipmanları üretimi konusunda ikinci sıradayız. İhracatta da aynı şekilde Türkiye olarak oldukça iyi bir konumdayız. Dünya arenasında yenilikçi ürünlerimiz ile boy gösteriyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda fabrikamıza yaptığımız teknolojik yatırımları sürdüreceğiz.

 inoksan

n

Yukarı