Ana içeriğe atla

S

 

DOĞRU YERDE DOĞRU KİŞİ ÇALIŞMALI

20.08.2019 - 09:40

POZİTİF AYRIMCILIĞI DOĞRU BULMADIKLARINI BELİRTEN TAVADA TAVUK FABRİKA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI FATMA DELİKANLI, ‘‘ERKEK-KADIN AYRIMINDAN ZİYADE ESAS OLAN DOĞRU YERDE, DOĞRU KİŞİNİN, DOĞRU VASIFLA BULUNMASIDIR.’’ DEDİ.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İstanbul Üniversitesi mezunu, 2 çocuk annesiyim. Galata Taşımacılık,  AVV A.Ş ve VVA Gıda’nın Satın Alma Müdürü olarak görev aldıktan sonra çocuklarımı büyütmek için çalışma hayatına ara verdim. Birkaç sektör toplantısında Tavada Tavuk ailesiyle yollarımız kesişti. 4 yıldır sektörü iyi bilip iyi okuyan, dinamik, genç ekibimizle titizlik içerisinde çalışıyoruz.  

Yeme-içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda? 
Nüfusumuzun yarısının kadın olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kadınların iş hayatında, gıda dâhil bütün sektörlerde ve tüm düzeylerde daha fazla yer almasının, ekonomik getirinin yanı sıra refah, sosyal adalet ve istikrarlılığı bir arada bulundurduğunu düşünüyorum. Bu düşünceyle yönetimden üretime, finanstan mutfağa kadar fabrikamızın her aşamasında kadın çalışanlarımıza yer veriyoruz. Şirket olarak pozitif ayrımcılığı doğru bulmuyoruz. Bizim için önemli olan işin ehli ve liyakat göz önünde bulundurmaktır. Dolayısıyla erkek- kadın ayrımından ziyade esas olan doğru yerde doğru kişinin doğru vasıfla bulunmasıdır.  
Tavada Tavuk kadınları olarak toplam yönetici sayısında yüzde 40’lardayız. Fabrika ve üretim personellerini de eklediğimizde yarı yarıya bir tabloyla karşı karşıyayız. Tekrar belirtmek isterim ki tüm departmanlarımızda bizim için aslolan liyakattir.

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Kadın gözüyle işletmeye her açıdan bakmak gerek. Özellikle sektörümüz gıda olduğu için hataya asla yer vermiyoruz. Ürünün tedarik aşamasından başlayarak hazırlanması, paketlenmesi, sevkiyatından tutunda şubelerimizde ürünün son müşteriye sunulduğu ana kadar tüm süreçleri titizlikle kontrol ediyoruz. Tavada Tavuk kadınlarına düşen en önemli sorumluluk kendi çocuklarımıza yediremeyeceğimiz hiçbir ürünün müşterilerimizin önüne sunulmasına müsaade etmiyoruz. 

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar? 
Özelikle son yıllarda hem kadınların iş hayatına katılmasında hem de kadın yönetici kademesinde ciddi oranda artış olduğun farkındayız. Öyle ki kadın temsil oranının artması şirket performansını ve kültürünü olumlu yönde geliştiriyor. Yapılan araştırmalarda kadınların çalışma hayatına katılmasının ve yönetici olarak görev almasının, ülkelerin büyüme hızıyla paralel olarak ilerlediğini gösteriyor. 
Bu nedenle ülke ekonomisinin gelişmesi için kadınların işgücüne katılım oranının yüksek seviyelere çıkarılması çok önemli bir faktör. Devlet politikalarıyla kadınların iş hayatında yer alabilmesi için önünde engel teşkil eden sorunlara değinilmeli ve çözüm bulunmalıdır. Bizlerin çalışma hayatında daha çok yer almamız ve kariyer açısından desteklenmemiz ülkemizin ekonomik gelişimi açısından da büyük önem taşıyor. Ekonominin gelişmesinin olmazsa olmazı kadınların iş hayatına katılımdır. Gelişmiş ülkelere bakıldığında da tablonun bu şekilde olduğu aşikar. Özetle Kadınlar iş hayatında ne kadar yer alırsa o ülke de o kadar büyümektedir.
 

GGG

Yukarı