Ana içeriğe atla

22

Doğru franchising seçimine dikkat edilmeli! / One must give importance to choosing the right franchisee

15.11.2016 - 15:42

Franchising sektörü her geçen gün daha da büyürken yeni franchising’ler vermek kadar var olanları sürdürebilmek de gerekiyor. Doğru bayilik vermek için neler yapılmalı? Verilen franchising büyüme yolunda nasıl engeller oluşturuyor? Doğru bayilik vermek için hangi aşamalara ihtiyaç var? hepsi ve daha fazlasının cevabını Simit Sarayı İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Caner Yazar’dan dinledik. Yazar, “Franchise veren markanın iki önemli kriter olan lokasyon ve işletmeci seçimini doğru yapması başarı şansını artırır” dedi. 

As the franchising sector grows day by day, new franchises are awarded, however it is also important to keep them going as well.  Which factors should be taken into consideration at the time of awarding a franchise to the correct business person? What kind of obstacles does franchising present during the path of growing?  In order to award a franchise to the correct business person, what phases do we have to go through?  Assistant General Manager of Simit Saray Business Development Mr. Caner Yazar gave us his answers on all of these issues and more.  Yazar said, “When a brand decides to award franchising it should take into consideration two important criteria in terms of location and selection of the right business persons, in this way it will increase its chances of success”.
 

Verilen franchising büyüme yolunda nasıl engeller oluşturuyor? 
Eğer franchise verdiğiniz işletme markanızın standart hizmet kalitesini yakalamakta zorlanıyorsa, yaşanacak olumsuz müşteri deneyimleri imajınıza zarar verebilir. Bu da büyüme projeksiyonunuzu olumsuz etkileyebilir.

Doğru olmayan ve engeller oluşturan bayiler/franchiseler için neler yapılabilir? 
Öncelikle denetleme mekanizması tarafından tespit edilen sorunların çözümü yoluna gidilmeli. Eğitim, operasyon ve finansal danışmanlık alanlarında yaşanan olumsuzlukları çoğu zaman düzeltmek mümkün. Ancak yine de herhangi bir düzelme sağlanamaması durumunda ana firmanın işletmeyi devralması ya da daha uygun bir başka bir franchise adayına devretmesi söz konusu olabilir.

Doğru bayilik vermek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? 
Bir işletmenin sağlıklı yürümesi için lokasyon, ürün ve işletmeci seçimleri çok önemli. Franchise veren markanın iki önemli kriter olan lokasyon ve işletmeci seçimini doğru yapması başarı şansını artırır.

Doğru bayilik vermek için hangi aşamalara ihtiyaç var?
Öncelikle franchise adayı doğru analiz edilerek kişisel, sosyo-ekonomik yaşam tarzı ve finansal olarak marka için uygunluğu tespit edilmeli. Sonra franchise adayının hizmet verebileceği müşteri kitlesine ve finansal yapısına uygun olan lokasyonlara yatırım yapması sağlanmalı. Mağaza açılmadan önce ise franchise’a, sistemin geneli hakkında tüm detayları öğrenebileceği ve pratik olarak test edebileceği bir eğitim verilmeli. 

 

What kind of obstacles does the awarded franchising present during the path of growing?
In case where the business person to whom you have awarded a franchising should have difficulties to keep up with the standard service quality of your brand, then the negative aspects experienced by the customer may damage your image. This in turn may have a negative effect on your growth plans. 

What kind of measures could be taken regarding dealers/franchises that are not the right ones and who present obstacles? 
Firstly, one must try to solve the problems detected by the inspection mechanism. For the most part is possible to correct the problems encountered in areas such as training, operation and financial consultancy. However, in case of failure to achieve amelioration,   taking over of the business place or its assignation to another appropriate franchise candidate by the principal company may be in question. 

What measures could be taken in order to award dealership to the correct business person and what points should be taken into account? 
In order to safeguard the good operation of a business place, the choice of location, product and business manager is of major importance.  A brand that awards franchising will have more chances of success provided it makes the right choices in terms of selection of location and business manager. 

In order to award a franchise to the correct business person, what phases do we have to go through?  
Firstly, the franchising candidate should be correctly analyzed and determined in terms of whether the person’s personal, socio-economic life style and financial situation is appropriate for the brand.  Afterwards, the franchising candidate should be advised to make investment in locations in which he will be in position to provide services that are in line with the consumer group as well as its financial position.  Prior to opening of the store the franchising person should be given training whereby he can learn about all the details related to the system in general and be able to have some practical experience in running of the business to test himself.   
 

ff

Yukarı