Ana içeriğe atla

 

AVM

‘DEMLİK’ FRANCHISE ŞUBELERİ İLE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRECEK

10.04.2018 - 16:35

Naska Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Namlı: ”12 İlde 25 adet franchise şube daha açmak hedefindeyiz.”

Büyüme hedeflerinize ulaşmada franchise vermenin ne gibi etkileri oldu?
Naska Gıda olarak ana iştigal konusu sağlıklı gıda olan Bun-D, global kahve markası olan Green Beans Coffee ve Türkiye’de 68 noktada, zengin menüsündeki günün her saatine uygun lezzetli ve besleyici ürünleri ile hizmet veren Demlik’in sahibi ve işletmecisi konumundayız.Demlik 2013 yılının son çeyreğinde kurulmuş bir marka ve kısa bir sürede elde ettiği büyüme rakamları Naska Gıda olarak bizlerin dikkatini çekti. 2017 yılının son çeyreğinde de Demlik’e 30 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. Uluslararası arenada hizmet verdiğimiz markalarımızın olması Demlik’in stratejik olarak planlamalarında çok ciddi katma değerler yaratmaya başladı. 
Bu yatırım ile birlikte 2019 yılında 100 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz ve bunlardan 10’u yurt dışı olacak. Öncelikli lokasyonlarımız ise Berlin, Nurnberg, Amsterdam, Köln ve Stuttgart. 

Franchising koşullarınızdan kısaca bahseder misiniz? 
Franchise adaylarımızda aradığımız en önemli özelliklerin başında hedef ve başarı odaklı olması geliyor. Naska Gıda olarak bugüne kadar her zaman müşteri ve kalite odaklı bir yaklaşımla hizmet vermeye çalıştık. Bu doğrultuda bizim gibi düşünen yol arkadaşlarıyla büyümeye devam etmek istiyoruz.
Demlik için toplam yatırım maaliyetleri kiosk ve dükkan bazında değişiklik gösterebiliyor. Kiosk rakamları 200 bin ile 250 bin TL arasında değişirken, dükkan için 450 bin ile 500 bin TL arasında bir yatırım maliyeti ortaya çıkıyor. Yatırımların geri dönüş süreleri açılan il ve bölgeye göre ciddi değişiklikler gösteriyor. Ama yatırımın geri dönüş süresini ortalama 12 ay ile 28 ay arasında olarak düşünebiliriz. Franchiselerimiz için belirlediğimiz royalty rakamı 2 bin 500 TL + KDV. Şu an franchise isim hakkı için 50 bin TL talep ediyoruz. Kar marjlarımız ise yüzde 25-30 arasında değişiyor. Bayiler için hedeflediğimiz aylık ciro kiosk için 50 bin ve 70 bin TL arasında değişiyor. Dükkan için ise bu ciro 90 bin ile 120 bin TL arasında.

Franchise vermiş olduğunuz şubelerinizde ürün ve hizmet farklılığı oluyor mu?
Demlik olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarımızda 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan zengin bir menü sunuyoruz. Demlik’in menüsünde; vazgeçilmez Demlik kahvaltısı, simit, börek, kurabiye, sandviç, pasta ve dondurma çeşitleri ve sıcak/soğuk içeceklerin yanı sıra taptaze malzemelerle hazırlanan pizza gibi hem göze hem damağa hitap eden lezzetler yer alıyor. Bu menünün tamamı genel merkezimiz tarafından temin ediliyor. Böylece yaşanabilecek ürün farklılıklarının önüne geçiyoruz. Ayrıca franchise şubelerimizde ürün ve hizmetlerimizde herhangi bir farklılık olmaması için birçok planlama yapıyoruz.  

Mevcut franchise şube sayınız nedir? Gelecek dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?
Demlik büyüme rakamlarına yıl bazında baktığımızda heyecan verici bir marka olduğunu görüyoruz. 2018 yılı özellikle çok hızlı büyüyeceğimiz bir yıl olacak. Şu an mevcut franchise şubelerimizin sayısı 42. 2018 yılının ilk 3 ayında sözleşmesini imzalayarak inşaatına başladığımız 11 franchise şubemiz var. Buna ek olarak 12 ilde 25 adet franchise şube daha açmak hedefindeyiz. Öncelik verdiğimiz illerden bazıları; Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Lüleburgaz...

ASDAS

Yukarı