Ana içeriğe atla

S

 

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZIN ŞİRKETE KATTIĞI DEĞERE BAKIYORUZ

20.08.2019 - 09:41

Firmalarında kadın istihdamına gereken önemi fazlasıyla verdiklerini belirten Gloria Jean’s Coffees Kurumsal İletişim Direktörü Tuğba Dinçerler, “Biz çalışma arkadaşlarımızı cinsiyetlerine göre ayırmıyor yalnızca çalışma performanslarına ve şirkete kattıkları değere bakıyoruz.” diyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum. Mezun olduktan sonraki süreçte avukatlık stajımı tamamladım ve avukat oldum. Fakat bu mesleğin bana uygun olmadığını fark ettim ve aile şirketimizde iletişim alanında kendimi geliştirdim. Geçtiğimiz son 3 yıldır Gloria Jean’s Coffees Türkiye’nin Kurumsal İletişim Direktörü’yüm. Aynı zamanda hukuki bilgilerimle de şirket içerisinde katkı sağlamaya devam ediyorum.

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Firmamızda kadın istihdamına gereken önemi hakkıyla verdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Örneğin, şirket içerisinde kadın çalışan sayısı erkek sayısına göre daha fazla. Biz çalışma arkadaşlarımızı cinsiyetlerine göre ayırmıyor yalnızca çalışma performanslarına ve şirkete kattıkları değere bakıyoruz. Ancak, bu konuda hassas olduğumuz için mağazaların içerisinde cinsiyet oranının eşit dağılmasına dikkat ediyoruz.

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Her ne kadar eşitliği savunuyor olsam da şu bir gerçek ki yaratılış itibariyle kadın bakış açısı ve erkek bakış açısı birbirinden farklı. Ancak bu ikisi birlikte harmanlandığı zaman sağlıklı yönetimler ve sağlıklı ilişkiler kurulabilir. Bunu sağlayabilmek için şirket içerisinde beyin fırtınası yapıyor ve birlikte karar alıyoruz. Kadın yöneticilerden bir tanesi olarak ben de güçlü olduğum yönlerde kendi çalışmalarımı ve fikirlerimi sunarım, neticede kararı hep birlikte alırız. 

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Kadın istihdamının artmasının ekonomik anlamda maddi katkısı olmasından ziyade ülke olarak refahımızın artmasının ve gelişebilmemizin, ilerleyebilmemizin de buna bağlı olduğunu düşünüyorum. TÜİK raporuna göre, Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 47,1 olup bu oran erkeklerde yüzde 65,6, kadınlarda ise yüzde 28,9. Kadın istihdam oranı erkeklerin yarısından az ve bunun değişmesi gerekiyor. Dünyada hem ekonomi hem refah anlamında gelişmiş ülkelere bakarsanız bu ülkelerde kadın ve erkeğin iş, siyaset, aile ve sosyal anlamda eşit olduğunu görebilirsiniz. Benim düşüncem; medeniyetin tam olarak sağlanabilmesi ve toplum içinde huzurun tesis edilebilmesi de tamamen buna bağlı. Bahsettiğim şey kadınlara pozitif ayrımcılık tanımak değil, bu da yanlış, bahsettiğim tam olarak cinsiyet eşitliği. Hayatın her alanında kadın ve erkek olarak ayrımcılığın kalktığı ve cinsiyete bakılmadan herkes “insan” olarak değerlendirildiğinde yalnız ekonomik değil her alanda gelişme sağlanabilecektir. 

GGG

Yukarı