Ana içeriğe atla

S

 

ÇALIŞAN KADINLAR TOPLUMU GÜÇLENDİRİR

20.08.2019 - 09:34

KADIN İSTİHDAMINA ÖNEM VERDİKLERİNİ VURGULAYAN SİMİT SARAYI İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ YILDIZ KÜÇÜKSUYOLCU, ‘‘GIDANIN EN BAŞ KRİTERLERİNDEN BİRİ HİJYEN VE PERSONEL KONTROLÜDÜR. ÖZELLİKLE KADIN İŞLETMECİLERİMİZİN OLDUĞU İŞLETMELERDE BU DETAYLARDAKİ OLUMLU FARKLILIKLAR İŞLETMENİN GENEL BAŞARISINI OLUMLU ETKİLİYOR.’’ DİYE KONUŞTU.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1980 Edremit doğumluyum, Uludağ Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezunum. İlk iş tecrübelerim 1 yıl eğitim ve 5 yıl sağlık sektöründe oldu. Evliyim ve 7 yaşında ikiz kızlarım var. Şirketimiz ve departmanım bünyesinde 9 yıldır çalışıyorum. 

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Şirketimiz bünyesinde genel müdürlük ve mağazalarımız özelinde ciddi bir çalışan kadromuz, yaklaşık yüzde 52 oranında kadın istihdamımız bulunuyor. Bir kadın ve aynı zamanda anne olarak, özellikle bizler için en zor dönem olan hamilelik ve sonrasındaki süreçte firmamdan manevi anlamda çok destek gördüm. Kadın çalışan olarak bu sürece destek veren bir firmada olduğum için kendimi her zaman şanslı görmüşümdür.

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Kadınlar girdikleri her alanda olduğu gibi gıda sektöründe de daha ayrıntılara dikkat edip süreci daha kontrollü yönetebiliyorlar. Gıdanın en baş kriterlerinden biri hijyen ve personel kontrolüdür. Özellikle kadın işletmecilerimizin olduğu işletmelerde bu detaylardaki olumlu farklılıklar işletmenin genel başarısını olumlu etkilediğini görüyoruz.

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Günümüzde daha fazla kadının giderek işgücüne katıldığı görülüyor. Kadınların artan oranda işgücüne dahil olmasında kuşkusuz çeşitli etmenler rol oynuyor. "Esnek çalışma" sistemlerinin yaygınlaşması, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının çözülme sürecine girmesi, hane halkı üzerindeki ekonomik baskılar, kadının eğitim seviyesinin giderek yükselmesi bu etmenler arasında sayılabilir.
Diğer yandan dünyada ve ülkemizde kayıt-dışı ekonomi ya da kayıt-dışı istihdamın olumsuz etkilediği kesimlerin başında kadınlar geliyor. Ekonomik kriz ve işsizlik dönemlerinde maalesef ki kayıt dışı istihdam edilen kadın işgücü oranları daha da yükseliyor. Çalışan kadın sayısı artışı ile toplum güçlenir, refah seviyesi artar. 

GGG

Yukarı