Ana içeriğe atla

dd

Büyümeye çalışan işletmelere şans verilmeli

13.12.2016 - 16:50

Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş: “AVM’lerin bulundukları bölgedeki yerel markaları da içlerine alarak, çekim gücü yaratmaları gerekir. Bunları öngörerek açılan bir AVM, hem yatırımcısını hem de mülk sahiplerini uzun vadede mutlu eder” dedi. 

Büyümek ve zincirleşmek isteyen pek çok marka ve franchise’ların en büyük engeli kiralama sorunu… Peki, bu sorunun altında yatan etmenler sizce neler olabilir? 
Gerek cadde mağazaları gerekse AVM mağazaları olsun, yatırımcılardan ciddi oranlarda kira talep ediyor. Yüksek kira bedelleriyle karşılaşan franchise yatırımcıları da cadde ya da AVM’lerde yer almak yerine, biraz daha düşük maliyetlerle karşılaşabilecek bölgeleri tercih ediyor.
Aslında bakarsanız günümüz mülk sahipleri, döviz cinsinden kiralama yapmak istedikleri için yatırımcıların bir nebze olsun belini büküyor. Bunun sonucunda da binlerce dolar kira istenilen dükkanlarda yer alan markalar, hepimizin bildiği gibi son aylarda ya taşınıyor ya da kapatılıyor. Öte yandan bu önemli lokasyonların hiçbir zaman değer kaybedeceğini düşünmüyorum.   Ama yüksek istenilen kira tutarları sebebiyle yatırımcılar, yatırımlarından direkt vazgeçebiliyor. Biz Nelipide Gurme olarak, bu fiyatların gerilemesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Varolan bu sorunu ortadan kaldırmak adına hem markalar hem de AVM’ler neler yapmalı? 
Özellikle AVM yönetimleri, yüksek kira oranlarına karşı yatırımcılara vaat ettikleri müşteri profilini ve potansiyelini; AVM çokluğu ve piyasa şartlarından dolayı sağlayamıyor. AVM yönetimleri, imza sırasında büyük markalara verdikleri sözleri, aslında büyüme odaklı çalışan orta ölçekli işletmelerden çıkartıyor. 
Dolayısıyla adil ve düzgün marka karması yapabiliyor olmak AVM’ler için çok hassas bir konu. Büyümeye çalışan işletmelere de büyük markalara tanından inisiyatiflerden tanınmalı ve daha fazla şans verilmelidir. 

Bünyesine farklı lezzet ve markaları katan bir AVM’nin avantajları sizce neler olabilir? 
Tabii bir AVM için lokasyon ne kadar önemliyse marka karması da bir o kadar önemlidir. AVM yetkilileri, fizibilite çalışmalarını çok iyi yapıp, analizini doğru bir şekilde çıkardıkları taktirde başarıyı yakalayabilirler. Öte yandan AVM’lerin bulundukları bölgedeki yerel markaları da içlerine alarak, çekim gücü yaratmaları gerekmektedir. Bunları öngörerek açılan bir AVM, hem yatırımcısını hem de mülk sahiplerini uzun vadede mutlu eder. 
 

ff

Yukarı