Ana içeriğe atla

S

 

BAHÇELİEVLER'DEN İNGİLTERE'YE ETÇİ MEHMET

17.09.2019 - 17:56

KURULUŞLARINDAN BU YANA GEÇİRMİŞ OLDUKLARI SÜREÇLERİ ANLATAN ETÇİ MEHMET KURUCULARI MEHMET DAĞ VE MUSTAFA DAĞ, YURT DIŞI YATIRIMLARINDAN DA BAHSETTİ.

Etçi Mehmet’in ilk açılışından bahseder misiniz?
Mustafa Dağ: 2012 yılında abim Mehmet Dağ ile yıllarca üstünde düşündüğümüz, hayalini kurduğumuz restoranı açmaya karar verdik ve doğru lokasyonu bulmak için çalışmalar yaptık. Bunun neticesinde 2012 Eylül ayında İstanbul Bahçelievler’de ilk alkolsüz yeni nesil steak house restoranımızı açtık. Alkolsüz oluşu, Türkiye’de et fiyatlarının çok pahalı olması ve bunu fiyatlara yansıtamadığımız için durgun geçen ilk altı aylık süreçten sonra doğru fiyat politikası, lezzetli ve kaliteli servis ile restoranımızı istediğimiz seviyeye getirdik.  

Peki, tercih edilmeye ve tanınmaya başlama süreciniz nasıl oldu?
Mehmet Dağ: Bulunduğumuz bölge havalimanına ve iş merkezlerine çok yakın olduğu için bu bölgede yaşayan iş adamlarının ve turistlerin tercihi haline geldik. Bunun devamında misafirlerimizin Etçi Mehmet’e daha rahat ulaşabilmesi için Bakırköy, 1 yıl sonra da Florya şubelerini açtık. 
Restorancılıkta istediğimiz seviyeye geldikten sonra Türkiye’de fastfood pazarındaki büyümeyi fark edip pazarda yer almak istedik. En hızlı şekilde bir burger zinciri kurma çalışmaları için kolları sıvadık ve Etçi Mehmet Burger’i kurduk. İlk şubeyi Bakırköy’de açıp ardından Avcılar, Çapa ve Büyükçekmece'de ismimizden söz ettirdik. 

Yurt dışında şubeleşmeye nasıl karar verdiniz?
Mustafa Dağ: Her geçen gün ağırladığımız turist sayısı çoğalınca bu işi yurt dışında da yapabileceğimizi düşünüp Orta Doğu ve Avrupa’da pazar çalışmalarına başladık. Bunun sonucunda Avrupa’da İngiltere'yi, Orta Doğu’da ise Riyad'ı kendimize merkez  olarak belirledik. Sonrasında İngiltere'de Londra merkezli  Al Manal Grubu'yla ortaklık yapısı kurup ilk restoranımızı Manchester’da açtık. Orta Doğu’da ise yiyecek içecek sektörüne yeni girmiş, daha öncesinde AVM’ler, oteller açan Star Al Halic Grubu'yla Riyad'da ilk şubemizi açmış bulunduk.  Gördüğümüz yoğun ilgiden dolayı Kuveyt’te Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yeni anlaşmalar yapıp bu yılın sonunda bitecek şekilde tadilatlara başladık. 

Bundan sonraki süreçte yola nasıl devam edeceksiniz? Hedefleriniz neler?
Mehmet Dağ: Etçi Mehmet yapı olarak profesyonel ve butik olarak kendi seyrinde ve kendi sermayesi ile yurt dışı ve yurt içinde yiyecek ve içecek sektöründe geçen süreçte aktif rol almış bundan sonrada kontrollü bir şekilde, herkesin ulaşabileceği kaliteli eti ve kaliteli servisin her daim bulunabileceği bir restoran olarak yoluna devam edecektir.

GGG

Yukarı