Ana içeriğe atla

 

AVM

5 yıl içerisindeki potansiyel 1milyar TL olarak öngörülüyor

18.01.2018 - 11:48

Dünya kahve sektörünün her yıl yüzde 8 oranında büyüdüğünü, bu oranın Türkiye nezdinde ortalama yüzde 12 bazında gerçekleştiğini dile getiren David People Genel Müdürü Kerim Gökay Mamak,  kahve sektörünün potansiyelinin önümüzdeki 5 yılda 1 milyar TL üzerine çıkacağını öngördüklerini söyledi.

Türkiye’de günden güne kahve zincirleri artmakta... Bundan 5 sene önce yani 2012 yılında toplam kahve zincirlerinin şube sayısı 400’den az iken 2017 senesinde en büyük 10 kahve zincirinin sayısı 927’yi buluyor. Peki, sektörün bu kadar hızlı büyümesinin nedenleri neler olabilir? Sektörün pazar potansiyeli ve kar oranları hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye 80 milyon nüfusa sahip bir ülke ve bu nüfusun yüzde 23,4’ lük kısmını 0-14 arası yaş grubu oluşturuyor. Dünya kahve sektörü her yıl yüzde 8 oranında bir büyüme gerçekleştiriyor. Türkiye’de ise son 5 yılda bu büyüme yüzde 12 ortalama ile gerçekleşiyor. 2016’da ise yüzde 15,6 ile en hızlı büyüyen ikinci ülke konumundaydı. Önümüzdeki 5 yılda ise 1 milyar TL üzerine çıkacağı öngörülüyor. Karlılık ise işletmelerin sabit giderlerine göre (kira, personel vb.) değişmekle birlikte yüzde 22-30 aralığında değişmektedir.

Sektörde gerçekten yeni şubelere ve markalara ihtiyaç var mı?
Sektör büyümeye devam ettiği sürece yeni şubeler de açılmaya devam edecektir. Yeni markalara gelince; alt yapısını sağlam oluşturmuş, eğitime önem veren, doğru lokasyonlarda neden olmasın…

Kahve zincirleri daha çok hangi illerde toplanıyor? En çok paya sahip illerimiz neler?
Türkiye ticari hayatının yüzde 30’luk kısmı İstanbul’da bulunuyor. Yani kahve zincirleri, İstanbul’dan başlayarak, 3 büyük şehirde ve sonrasında Anadolu’da büyüyor.

Ülkemizde yabancı kahve zincirlerinin de ciddi pay aldığını görüyoruz. Peki, yabancı kahve zincirleri ile rekabet edebilmek adına neler yapıyorsunuz?
Türkiye’de kahve zincirlerinin gelişiminde yabancı sermayenin etkisi göz ardı edilemez. 5 yıl öncesine kadar sektörün yüzde 70’ini onlar yönetiyordu, şimdi ise yerli sermaye yüzde 80’lik orana hakim. Bunda girişimcilerin sektörü doğru okumasının payı çok büyük... Tabii ki Türk kahvesinin etkisinin de mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca doğru lokasyonlar ve Anadolu’daki büyüme de buna çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Sizin yurt dışına yönelik çalışmalarınız ya da yatırım planlarınız var mı?
Yakın coğrafya ile başlayıp markamızı global bir marka haline getirmek 2018 hedeflerimiz arasında. Bununla ilgili çalışmalarımız da hala devam ediyor.

Sektör ne zaman doyuma ulaşacak ya da ulaşacak mı? Sektörün geleceğine yönelik öngörülerinizi alabilir miyiz?
Sektörün doyuma ulaşmasından önce, kahve üretimi ekolojik sistemin de negatif değişiminden kaynaklı risk altında. Bu risk organik tarım ile desteklenip kahve üretimi devam ettiği sürece Türkiye’deki yüzde 23,4’lük genç nüfus ile sektör önümüzdeki 10-15 yıl boyunca gelişecektir.
 

ASDAS

Yukarı