Ana içeriğe atla

S

 

TEPEA: OYUN ALANLARI SAĞLIĞA ZARARLI ALANLAR DEĞİLDİR

09.06.2020 - 10:54

Eğlence sektörünün yeni derneği TEPEA, çocuk oyun alanlarının koronavirüsün yayıldığı alanlar gibi algılanmasına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Eğlence sektörünün yeni derneği TEPEA, Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarında paylaşılan "çocukların işletme alanındaki oyun alanına girmesine izin vermeyin" uyarısı üzerine açıklama yaptı. Söz konusu paylaşımın tüm çocuk oyun alanlarının sağlık açısından tehlike oluşturabileceği şeklinde bir kamuoyu algısına sebebiyet vereceğinden endişe edildiğini belirtilirken, “Ülkemiz Kovid-19 pandemisi ile mücadele ederken, çocukların, onların ailelerinin ve kamunun sağlığını önceleyerek hareket eden ve bu süreçte karşılaşılan tüm ticari olumsuzluklara rağmen sektörümüzü ayakta tutmak ve istihdamın devamını sağlamak üzere hareket eden üye firmalarımız, söz konusu kamuoyu algısının oluşması halinde, ülkemiz bu süreci atlattıktan sonra dahi ticari kayıplarının artmasından ciddi bir endişe duymaktadır.” denildi.

TEPEA Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“TEPEA Derneğimiz, çocuk oyun ve eğlence işletmecilerini, üretici, satıcıları bir araya getirerek, sektörün sağlıklı ve sürekli gelişimine katkıda bulunmak, sektörü güçlendirmek, yerli ve milli üretim yaparak ihracatı arttırmak, sektörün sorunlarına çözüm önerileri getirmek amaçları ile kurulmuş ve sektörün en önemli oyuncu ve paydaşlarının kurucu üyesi olduğu bir sivil toplum kuruluşudur. 

Sayın Bakanım, 

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 15 Mart 2020 tarihli Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge ile her türlü kapalı çocuk oyun alanlarının (AVM ve lokanta içindekiler dahil) faaliyetleri geçici süre ile durdurulmuştu. 

Malumlarınız üzere, dünya genelinde de olduğu gibi, çocuk oyun alanı ve eğlence sektörü söz konusu pandemi sürecinden ticari olarak en çok etkilenen sektörlerin başında  gelmektedir.

Öncelikle, sektör olarak her dönem ve koşulda üst seviyede tuttuğumuz hijyen standartlarımızı, COVID-19’a karşı sürdürülen mücadele boyunca, oyun alanlarımızın kapalı kaldığı süreç boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilim Kurulu ve Dünya 

Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ederek, en üst seviyelere çıkarmak ve yeni hijyen önlemleri almak adına var gücümüzle çalıştığımızı ifade etmek isterim.

Tüm açık ve kapalı oyun alanlarımız için yeni ve daha kapsamlı hijyen standartları getirdik ve personelimizi bu standartlar konusunda bir dizi eğitime tabi tuttuk. 

Tüm bu gayretmizin, faaliyete devam edeceğimiz süre itibariyle çocuklar için daha sağlıklı eğlence alanları oluşturabilmek adına olduğunu özellikle ifade etmek isterim.

Bununla beraber, bahsi geçen tüm ticari olumsuzluklara rağmen, kamu sağlığı bilinci ile hareket ederek, kapalı oyun alanlarımızın daha ileri bir tarihte faaliyete devam etmesine yönelik talebimizi T.C. İçişleri Bakanlığı'na ve Devletimizin ilgili kurumlarına ilettik.

Fakat, bugün Bakanlığınızın sosyal medya hesaplarında paylaşılan "Çocukların İşletme Alanındaki Oyun Alanına Girmesine İzin Vermeyin" paylaşımı, her ne kadar restoran gibi işletmeler içerisinde bulunan oyun alanlarını işaret etse de; söz konusu paylaşımın, üyelerimiz nezdinde, tüm çocuk oyun alanlarının sağlık açısından tehlike oluşturabileceği şeklinde bir kamuoyu algısına sebebiyet vereceği endişelerini beraberinde getirmiştir.

Ülkemiz Kovid-19 pandemisi ile mücadele ederken, çocukların, onların ailelerinin ve kamunun sağlığını önceleyerek hareket eden ve bu süreçte karşılaşılan tüm ticari olumsuzluklara rağmen sektörümüzü ayakta tutmak ve istihdamın devamını sağlamak üzere hareket eden üye firmalarımız, söz konusu kamuoyu algısının oluşması halinde, ülkemiz bu süreci atlattıktan sonra dahi ticari kayıplarının artmasından ciddi bir endişe duymaktadır.

Bu hususta sektörün çatı kuruluşu olarak sahip olduğumuz sorumluluğa binaen, sektörümüz açısından geri dönülemeyecek ticari zararlara sebebiyet verecek bir kamuoyu algısı oluşması ihtimalini takdirlerinize sunarak, söz konusu paylaşımın Bakanlığınız sosyal medya hesaplarından silinmesi hususunda zat-ı alilerinizin kıymetli desteklerini arz ederim.”

GGG

Yukarı