Ana içeriğe atla

dd

Teknolojinin eğlence alanlarındaki yansıması: Sanal gerçeklik kapsülleri

16.11.2017 - 15:22

Ops!Playkids Genel Koordinatörü Buğra Erkaya ile teknolojinin eğlence alanları üzerindeki etkisi ve eğlence sektörünün geleceği hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Değişen ve dijitalleşen tüketici isteklerine göre eğlence sektörünün dünyadaki gelişimi ve Türkiye’deki yansımaları neler? 
Sadece Türkiye’de değil dünyada teknoloji, eğlence sektörünü çok fazla etkilemekte. Buna kullanacağımız ve halihazırda kullandığımız ekipmanlarda da birebir tanık olabiliyoruz. Her nasıl teknoloji günlük hayatımızı etkiliyorsa, sektörümüzde kullandığımız birçok ekipmanı da direkt olarak etkilemekte. Hem kullanılan teknoloji hem de ekipmanların fonksiyonları her geçen gün geliştiriliyor. Bunu, son zamanlarda kullandığımız ve sadece bizim sektörde değil farklı birçok sektöre de entegre edilen sanal gerçeklik kabinlerinden anlayabiliriz. Çok uzun vadeli değil, çok kısa zaman önce teknoloji ortaya çıkmasına rağmen şu an birçok ekipmanda ve birçok sektörde aynı zamanda kullanılmakta. Tabii eğlence sektörünü düşündüğümüzde bu, AVM’lerde ve birçok noktada sanal gerçeklik kapsülleri olarak karşımıza çıkıyor. 

Teknoloji ve sanal gerçeklik eğlence alanlarını nasıl şekillendiriyor? 
Sanal gerçeklik şu an da baktığımız zaman hala gelişen bir teknoloji. Biz sadece ilk yansımalarını görüyoruz. Bildiğiniz üzere tüm dünya şu anda üzerinde çalışıyor ve hala daha gelişmeye devam eden bir teknoloji. Eğlence alanlarındaki yansıması oyunlarla birebir entegre kullanılan, daha çok 360 derece gerçekliği yansıtan kapsüller halinde karşımıza çıkıyor. Burada kullanıcı direkt olarak oyunun içine girmiş gibi bir duyguya kapılarak oyunu yaşama şansı buluyor. Tabii ki burada sadece sanal gerçeklik olarak düşünmemek lazım konuyu, teknoloji aslında eğlence alanlarını daha fazla etkilemekte… Birçok makinede, klasikleşen makinelerde dahi farklı fonksiyonlar karşımıza çıkıyor. Sadece ekipman olarak değil kullandığımız alt yapılar, teknolojiler ve otomasyonları da düşündüğümüzde artık her şey sektörde ya da dünyada dijitalleşiyor diyebiliriz.

Gelecekte eğlence sektörünü sizce neler bekliyor? Sektörde daha ne gibi değişimler söz konusu olabilir?
Teknoloji değişmeye devam edecektir. Eğlence sektöründeki yansımalarının da durağan bir hal alacağını hiç düşünmüyorum. Çünkü dediğim gibi sadece ekipmanlar anlamında düşünmemek lazım konuyu. Eğlence sektörünün belli bir çıtaya ulaşması, markaların kurumsal kimlik kazanması teknoloji ile olabilecek bir şey. Bu teknolojiyi doğru kullanabilmekle ortaya çıkarılabilecek bir durum. Teknolojik alt yapımızı ve sektöre olan güvenimizi, bakış açımızı ve hedeflerimizi daha yüksek tuttuğumuz takdirde sektörümüzün, sektörde var olan diğer markalar gibi hak ettiği yere geleceğini düşünüyorum. Bu da teknoloji alanında daha fazla yatırım anlamına geliyor. Bu konuda markaların daha bilinçli hareket ederek, gerek otomasyon gerekse makinelerin alt yapılarının kendi teknik alt yapılarını geliştirmeleri, sektörde daha çok standartlaşmaya yönelik adımlar olacaktır. Bugün cep telefonlarının farklı fonksiyonlarla karşımıza çıkması gibi ekipmanların da aynı şekilde gelişerek devam edeceğine inanıyorum.

ff

Yukarı