Ana içeriğe atla

S

 

SEKTÖRÜ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

17.09.2019 - 18:16

TIRTILSAN FİRMA SAHİBİ VEDAT YILMAZ: “ESASINDA EĞLENCE SEKTÖRÜNDE YAPILAN YATIRIMLAR GERÇEK KARŞILIĞINI GÖREMEMEKTE. BUNUN SEBEBİ, GÜN GEÇTİKÇE DARALAN EKONOMİ VE KUR DALGALANMALARI ÜRÜN GAMINI İTHAL EDEN İŞLETMELERDE İSTER İSTEMEZ TEDİRGİNLİK YARATMIŞ, DOLAYISI İLE KÜÇÜLMEYE YÖNLENDİRMİŞTİR.”

Eğlence sektörü her yıl giderek büyüyen bir iş hacmine sahip. Sektörün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?  
Geçtiğimiz son 10 yıla baktığımızda ivme kazanan sektörlerin başında eğlence sektörü gelmektedir. Günümüzde söz konusu büyüme durağan pozisyonda olsa da yerini korumaktadır. Bunu sağlayan ebeveynlerin çocukları ile birlikte kaliteli zaman geçirme, birlikte eğlenebilmeleri için fırsat yaratmaları ve yatırımcılarında gelişen teknolojiye ayak uyduran ürün ve hizmetlere odaklı çalışmasını beraberinde getirmiştir. 

Eğlence sektörüne şu an yapılan yatırımlar karşılığını görebiliyor mu? 
Esasında eğlence sektöründe yapılan yatırımlar gerçek karşılığını görememekte. Bunun sebebi gün geçtikçe daralan ekonomi ve kur dalgalanmaları ürün gamını ithal eden işletmelerde ister istemez tedirginlik yaratmış, dolayısı ile küçülmeye yönlendirmiştir. Bizim gibi az sayıda olan yerli üreticilerinde devlet tarafından desteklenmemesi AR-GE çalışmalarımızın azalmasına ve yeni ürün sunmamızı zorlaştırmıştır. 

Eğlence sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Gelecek yol haritası nasıl olacak?
Eğlence sektörünün önemli yol kat ettiği bu zamanda AVM’lerde yatırım yapan ve yapacak olan işletmelerin ciddi anlamda yük altına alan yüksek tutulan kiralama giderleridir. Yatırım maliyetlerinin de oldukça yüksek olması yanı sıra ithal edilen ürünlerin döviz kurlarının yükselmesi gelişmenin önünde engel teşkil etmektedir. Zaman içinde birçok işletmeler AVM bünyesi dışında farklı alanlarda hizmet vermeye ve gerçek yatırımlarını yapmaya başladı. Tahminimce ilerleyen süreçte AVM ziyaretçilerinde azalma yaşanacaktır. Eğlence sektörünün geleceğine bakarsak ilginin artarak devam edeceği görülüyor. Teknolojik ürünlerin ağırlıkta olması ayrıca hareketli ve aksiyon katan ürünlerinde ön planda olacağı kanısındayım. Bu arada insanların toplu olarak eğlenecekleri hobi araçları da kendine sektörde yer bulacaktır. Yatırım yapacak firmalara daha araştırmacı, daha kaliteli ve yaratıcı ürünlere yatırım yapmalarını tavsiye edebiliriz. Tırtılsan ailesi olarak piyasada esen olumsuz havaya rağmen rehavete düşmeden nihai tüketicinin görüşleri doğrultusunda AR-GE ve üretimini yaparak piyasaya sunduğumuz ürünlerimizin, örneğin “Twin Rider” ve “Retro Car” beklentimizin üzerinde ilgi görmesi de sektörün gelecekte de artan iş hacmine sahip olacağı konusunda bizlere ışık tutmakta. Sektörü daha ileriye taşıyacak bizleriz. 

AVM’lerin sektörün ilerlemesinde nasıl bir rolü var?
Tabii ki sektörün hızla büyümesinde AVM’lerin büyük paydası var ve AVM’lerde olması gereken sektörlerin başında oyun merkezleri ilk üç sektör içinde yer almakta. AVM seçeneklerinde, aile ve genç ziyaretçiler bunların konuşlandığı ve ürün gamının çeşitlendiği yerler tercih sebebi olmaktadır.

GGG

Yukarı