Ana içeriğe atla

22

Sektörde yapılan yatırımların manevi destekçisiyim / I am the moral supporter of the investments made in the sector

15.11.2016 - 16:51

“İstanbul’da aktif olarak 200’e yakın alışveriş merkezi var. Bunların yüzde 20’si doğru yatırımlarla müşteriyi kazanabilmiş durumda…” ifadesinde bulunan Star Park Genel Müdürü Selin Sakder, “Eğlence parkları da bu kadar çoğalıp, değersizleştirilir ise yüzde 80’lik kısımdaki AVM’ler ile aynı akıbeti paylaşır” dedi.

Stating that “There are almost 200 shopping centers working actively in Istanbul. 20 percent of them were successful in earning the customer via correct investments…” Star Park General Director Selin Sakder said: “If the number of amusement parks increases and trivialized this much, they will share the same fate with the Malls on the part with 80%”.

“SEKTÖR EN RENKLİ YILLARINI YAŞIYOR” 
“Eğlence sektörünün her daim önemli bir parçası olan eğlence parkları, yapılan yatırımların büyüklüğü ve ortaya çıkan eğlence parkları ile kendinden çokça söz ettiriyor. Gün geçtikçe daha yenilikçi, teknolojik ve müşteri odaklı ilerleniyor” açıklamasında bulunan Star Park Genel Müdürü Selin Sakder, “Fark ettiyseniz, ‘en hızlı, en yüksek’ gibi terimler bu sektörde sıklıkla kullanılan terimlerden. Her yıl birçok farklı ülkede gerçekleşmesi planlanan yeni projeler ile karşılaşıyoruz. 53 yıldır eğlence parkları ve ekipmanları üretiminde faaliyet gösteriyoruz, sektörün en renkli yıllarını yaşadığımızı söyleyebilirim” dedi. 

“AVM’LERİN YÜZDE 20’Sİ DOĞRU YATIRIMLARLA MÜŞTERİYİ KAZANABİLMİŞ DURUMDA…”
Kimi firmaların sektörün yeteri kadar büyümediği noktasında açıklama yaptığını hatırlattığımızda Sakder, “Bu durumu kısacık bir örnek ile paylaşayım. İstanbul’da aktif olarak 200’e yakın alışveriş merkezi var. Bunların yüzde 20’si doğru yatırımlarla müşteriyi kazanabilmiş durumda… Eğlence parkları da bu kadar çoğalıp, değersizleştirilir ise yüzde 80’lik kısımdaki AVM’ler ile aynı akıbeti paylaşır” dedi ve sözlerine, “Vialand açık alanda kurulmuş tema park olarak hizmet veriyor ve yaptıkları diğer yatırımları ile başarılılar. MOİ Park ise yılın her günü 12 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet veriyor. Yıl içerisinde birçok program ve şovlar hazırlanıyor. Çok doğru yatırımlar ve kendi alanlarında rekabet edebilecek parklar. Star Park olarak biz de, kapalı eğlence merkezleri olarak Türkiye’nin birçok noktasında hizmet veriyoruz. Türkiye’de en geniş çaplı eğlence parklarına sahibiz. Bu sektörün öncülerinden biri olarak biz hiçbir firma ile rekabet ortamına girmedik aksine destek verdik. Bahsetmediğim birkaç firma yaptıkları yatırımlarda başarılı olamadılar ve kimi firmalar şimdi farkında olmasalar da yıllar sonra piyasada olmayacak. Ancak altını çizerek söylüyorum bu sektörde yapılan tüm yatırımların manevi destekçisiyim” diyerek devam etti. 

“DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜK BİR PAZARI ÜSTLENİYORUZ”
“Türkiye’de eğlence parkı ekipmanları üreten başarılı firmalar var ve dünya çapında büyük bir pazarı bizler üstleniyoruz” diyen Sakder, “Üretilen ekipmanların kimisi aynı kimisi farklı olsa da biz birbirimizi tanıyor ve ortak işler yapıyoruz. Ürünlerimizi onlarca ülkeye satıyoruz. Bu görüşü eğlence parkı sektörüne yeni giriş yapmış bir yatırımcının bakış açısı olarak değerlendiriyorum” dedi. 

 

 

“THE SECTOR LIVES ITS MOST COLORFUL YEARS” 
“Being always an important part of the entertainment sector, the amusement parks make a distinguished name for themselves with the size of the investments being made as well as the resulting amusement parks themselves. Stating that “There has been an advancement made based more on innovation, technology and customer-orientation”, Star Park General Director Selin Sakder said: “If you have noticed, the terms such as “the fastest, the highest” are the terms used frequently in this sector. Every year we come across new projects planned on actualizing in many different countries. We have been actively working in the production of amusement parks and equipment for the past 53 years and I can say that we have been living the most colorful years of the sector”. 

“20 PERCENT OF THE MALLS WERE ABLE TO EARN THE CUSTOMERS THROUGH CORRECT INVESTMENTS …”
When we remind here that some of the companies made statements that the sector did not grow sufficiently, Sakder said: “Let me share this situation with a small example. There are almost 200 shopping centers working actively in Istanbul. 20 percent of them were able to earn customers via correct investments… If the number of amusement parks increase that much and are trivialized, they will share the same fate with Malls on the part with 80%” and continued her words by saying: “Vialand serves as a theme park established on an open area and they are successful with other investments they made. MOİ Park is providing service every day of the year in a closed space of 12 thousand square meters. Many programs and shows are being prepared within a year. They are very accurate investments and are parks that can compete within their fields. As Star Park, we provide service to many parts of Turkey with our closed space entertainment centers. We own the amusement parks with the widest scale in Turkey. As one of the pioneers of this sector, we have never entered into competition with any of the companies, on the contrary, we supported them. Some companies that I did not mention were not successful in their investments and they will not be in the market after many years though they do not recognize it now. I want to underline that I morally support all the investments made in this sector”. 

“WE ASSUME THE RESPONSIBILITY OF A MARKET THAT IS BIG WORLDWIDE”
Stating that “There are successful companies producing amusement park equipment in Turkey and we assume a market that is big in the world” Sakder added: “Though some of the equipment produced are same and some are different we recognize each other and perform common projects. We sell our products to tens of countries. I consider this view as a view of an investor that has just entered into the amusement park sector”. 
 

ff

Yukarı