Ana içeriğe atla

22

RFID teknolojisiyle çocuklar hem güvenli hem konforlu

13.06.2017 - 17:03

Bu ayki dosya konularımızdan biri de eğlence alanlarındaki modern tasarımlar… Bu anlamda modernliğe ve teknolojinin getirdiği her türlüğe yeniliğe açık olan KidZania’nında görüşlerine yer vermek istedik. KidZania Genel Müdürü Ebru Timur’da bizleri kırmayarak sorularımıza yanıt verdi.

Teknoloji gelişiyor, gelişirken de değiştirmeye devam ediyor. Eğlence alanları da bu gelişim ve değişimlere ayak uydurmak zorunda kalan mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, değişimi zorunlu kılan etmenler sizce neler? Değişmeyen/dönüşmeyen firma ne gibi dezavantajlara sahip olur?
Görsel sanatların öne çıktığı eğlence alanlarında çok ciddi bir rekabet var ve bu rekabetin en temel unsurunu teknolojik yatırımlar oluşturuyor.  Gelişen teknoloji ile sistemlerin yenilenerek hayatımızın her alanında bulunuyor olması markalar arasındaki rekabeti güçlendiriyor. Bu süreçte teknolojiyi takip eden, teknolojik yatırımla mekansal alt yapıyı buluşturan konseptler sosyalliği ve fonksiyonelliği bir arada sunuyor. Biz de KidZania olarak; çocukların teknolojiyi anlayacağı, deneyimleyerek öğreneceği her türlü yeniliğe açığız. En son yeni açtığımız Garage aktivitesi ile Arçelik iş birliğinde çocuklara bir teknoloji merkezi oluşturduk. Aktivitede tasarım, yazılım ve üretim süreçlerini öğreniyorlar. 

Dönüşen/değişen eğlence alanlarında iç mekan konseptinin önemi nedir? Eskiye oranla ne gibi değişimler yaşandı? Öne çıkan konseptler neler?
Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda ışıklandırmadan güvenliğe, sesten erişilebilirliğe tüm alt yapı ve hizmetlerde gelişim kaydediliyor. Biz de Çocuklar Ülkesi KidZania olarak tüm dünyada aynı konsepti sunuyoruz. Gerçek hayatta ne varsa biz de çocuklar için o ortamı yaratmaya çalışıyoruz. 8 bin metrekarelik bir alanda, 2 binin üzerinde kişiyi misafir edebilme kapasitesi olan, 65 aktivite alanı bulunan bu rüya gibi çocuklar ülkesi, çocukların gerçek hayattaki meslekleri deneyimlediği, deneyimlerken eğlendiği ve eğlenirken öğrendiği bir yer. Çocuklar havayolu şirketinden üretim fabrikalarına, sağlık kurumlarından gizli ajan eğitim merkezine kadar 100’den fazla rolü deneyimliyor. 

Peki, bu alanlardaki ışıklandırmanın önemi nedir? Doğru ışıklandırma nasıl yapılıyor ya da yapılmalı? Bu alandaki son teknolojiler neler?
KidZania’da tüm çocuklara akşamüstü dışarıda olma deneyimi yaşatmak istiyoruz. Bu nedenle tüm dünyadaki KidZania’larda akşamüzeri hissiyatını veren bir ışıklandırma sistemi kullanılıyor. Çocukların özgüveninin gelişmesi, akşamüzeri saatlerinde özgürce dolaşıyor hissi yakalaması için ışıklandırma sistemimizi akşamüzeri formatında sunuyoruz. 

Ayrıca eğlence alanlarında müşterilere kolaylıklar sunan yeni dijital uygulamalardan ve ürünlerinizden de kısaca bahseder misiniz? Şu an hangi uygumalar ve ürünler revaçta?
Bu anlamda KidZania’da RFID bileklikler kullanıyoruz. Tabii ki önceliğimiz çocukların güvenliği ve konforu. Bu sebeple KidZania’ya giriş yaparken her çocuğa ve birlikte gelen yetişkine RFID teknolojisiyle çalışan birer bileklik takıyoruz ve bunları eşleştiriyoruz. Bileklikler eşleşmeden çocuklar alandan çıkamıyor. RFID bileklikler sayesinde çocukların alan içinde hangi aktivitede olduğunu öğrenerek, çocukların bulunduğu alanları gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca 200’e yakın kamera ile tüm alanlar kayda alınıyor ve aileler çocuklarını KidZania içindeki kapalı alanlara girseler dahi görebiliyor.
 

ff

Yukarı