Ana içeriğe atla

S

 

OYUN ALANLARI ÇOCUKLARIN FİZİKSEL VE RUHSAL GELİŞİMLERİNİ DESTEKLİYOR

11.04.2019 - 16:18

Çocuklara fayda sağlayabilecek fiziksel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek ürünler tercih ettiklerini söyleyen Open Play Şirket Sahibi Osman Özeroğlu, “Günümüzde özellikle ailelerin ve çocukların gelişimine katkı sağlayacak oyun alanları ön plana çıktı.” diyor.

Oyun alanları, çocukları eğlendirmenin yanı sıra onların gelişimine de katkıda bulunan mekanlar. Oyun alanlarının mekan tasarımı nasıl yapılıyor? Kriterleriniz neler?  
Önceliğimiz çocukların güvenli, hijyenik, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek oyun alanları kurmaktır. Günümüzde özellikle ailelerin ve çocukların gelişimine katkı sağlayacak oyun alanları ön plana çıktı. Bu yönde kurulan işletmelerin başarısı da tartışılmaz. Yurt dışında özellikle Amerika, Çin, Kanada, Norveç ve Finlandiya,  gibi ülkeleri ve burada yapılan çalışmaları sürekli takip ediyoruz. Takip ettiğimiz konuların başında eğlence anlayışları, çocuk eğitimleri, oyun üniteleri ve tesisleri geliyor. Çocuklarımıza fayda sağlayabilecek fiziksel, bedensel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek ürünler özellikle tercih ettiğimiz unsurlar. Kısaca örnek vermek gerekirse son olarak ülkemize trambolin park eğlence alanlarını kazandırdık. Bu parklar tüm dünyada oldukça yaygın. Çocuklar, gençler üzerinde etkisi son derece yüksek. Fiziksel ve ruhsal gelişimlerini inanılmaz derecede etkiliyor. Sosyalleşme ve arkadaşları ile birlikte hem spor yapıp hem de eğlendikleri bir mekan. Bu gibi tesisler planlanırken sadece çocuklar ve gençler değil, ailelerinde hep birlikte eğlenip vakit geçirebileceği bir şekilde tasarlanıyor. Günümüzde bu gibi işletmelerin tesis planlamalarında sadece oyun alanı değil, herkese hitap eden ve birçok günlük ihtiyaçlarını da karşılayabilecekleri alanlar olması gerekiyor. Tesis içerisinde kafe ve dinlenme alanları, İnternet, iletişim ve güç hizmetleri, soyunma odaları, wc ve giriş çıkışlarda engelli yada küçük çocuklu misafirler için rahatça hareket edebilecek güvenli ve teknolojik donanımlı mekan tasarımları düşünülmesi gerekiyor. Bu yerleşimlerde güvenlik, kullanım kolaylığı gibi unsurlarda ayrıca düşünülüyor. 

Renklerin ve oyuncakların seçiminde nelere dikkat ediliyor?  
Renklerin seçimi gelişen teknoloji ile doğru orantılı değişiyor. Baskı teknolojilerinin, dizayn ve konsept yeniliklerinin sağladığı imkanlar doğrultusunda göze ve zihinlere çağrı yapan renkler ve tasarımlar tercih ediliyor. Bu tasarımlar yine oyuncakların üzerinde farklı etkiler ve görsellikler sağlıyor. Teknolojik  anlamda projeksiyon destekli bir kaydırakta çocuklar  kayarken ya da interaktif bir tırmanma duvarına tırmanırken onların hayal dünyalarını harekete geçirecek görseller kullanılıyor. 

Kendi oyun alanlarınızdan biraz bahseder misiniz? Mekan tasarımlarında en çok nelere önem veriyorsunuz? 
Open Play uluslararası temsilcisi olduğu birçok marka ile çalışmaktadır.  Yurt dışı ve yurt içinde kurmuş olduğumuz laser tag oyun alanları, softplay oyun alanları, kum oyun alanları, trambolin parklar ile hizmet veriyoruz.   Kendi işletmelerimiz dışında birçok işletmeye de bu oyun alanları konusunda danışmanlık, satış ve teknik destek veriyoruz. Mekan tasarımlarında önceliğimiz uluslararası sektör standartlarına uygun alanlar oluşturmak.

Sizce oyun alanlarının çocuk gelişimine nasıl katkıları oluyor?
Oyun alanları çocukların sosyalleşmesi, kendilerini keşfetmesi, fiziksel ve bedensel becerilerinin gelişmesi açısından çocuklara çok büyük katkı sağlıyor. Gelecek nesillerin her anlamda daha başarılı ve güçlü olması için bu tesislerin artması gerekmektedir. 

open

GGG

Yukarı