Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MobileKids Trafik Eğitim Projesi ile ‘Geleceğin Usta Şoförleri’ yetişiyor

14.12.2017 - 10:34

Mercedes-Benz Türk, MobileKids Trafik Eğitim Projesi ile ilköğretim çağındaki çocukların trafik bilgisi ve farkındalığını artırmak, trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmalarını sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk ana şirketi Daimler AG, 2001 yılında dünyanın ilk ve en büyük yol güvenliği girişimini MobileKids adı altında başlattı. Proje daha sonra 2013 yılında Türkiye’de de uygulanmaya alındı. Mercedes-Benz Türk ve TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı), MobileKids Projesi’nin yurt dışındaki zengin deneyimlerini temel alarak Türkiye şartlarına  uyarladı ve bu girişimi ulusal ölçeğe taşıdılar. 
Projede 7-14 yaş arası ilköğretim çağındaki çocukların trafik bilgisi ve farkındalığını artırmak ve trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmalarını sağlamak amaçlanıyor. Trafik Eğitim Programı etkinlikleri bu program için özel olarak üretilen tematik ateşböceğinde gerçekleştiriliyor. Program; temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar gibi bölümlerden oluşuyor ve bu konularda çocukların yetkinliklerini artırmayı hedefliyor. Eğitim etkinlikleri de ilköğretim okullarının bahçelerine yerleştirilen Trafik Ateşböceği’nde gerçekleştiriliyor. Ziyaret edilen okullarda her çocuk 6 saatlik trafik eğitimi alıyor.  
Projenin ilk 5 yılında, her yıl 2 coğrafi bölgede, 3 farklı ile gidilerek yaklaşık 7 okulda eğitimin verilmesi, 5 yılın sonunda ise Türkiye’nin 7 bölgesine de ulaşılması planlandı. 2017 yılı Ekim ayı itibariyle Trafik Ateşböceği ile 12 il ziyaret edildi, 36 okulda 16 bin 100 çocuğa eğitim verildi.
Trafik Ateşböceği’nin yanı sıra MobileKids web sitesi projenin bir diğer önemli eğitim aracını oluşturuyor. Trafik Ateşböceği’nde birebir eğitim verilemeyen çocuklara da ulaşmak amacıyla 2015 yılı Aralık ayında MobileKids Trafik Eğitimi internet üzerinden de verilmeye başlandı. 2017 yılı Ekim ayı itibariyle bin 750 çocuk bu modüle kayıt olarak eğitime katıldı.  Eğitimi başarıyla tamamlayan çocuklara, ‘Geleceğin Usta Şoförü’  eğitim sertifikası ile birlikte trafik hediye seti gönderiliyor.  Ayrıca MobileKids projesi ile ilgili gelişmeleri ve trafikle ilgili yararlı bilgileri sosyal medyada da paylaşmak için projenin Facebook ve Instagram sayfaları bulunuyor. 
Mercedes-Benz Türk gönüllü grubu ‘Yıldız Eller’, gönüllü MBT çalışanlarının ‘MobileKids Trafik Eğitimi’ eğitmen eğitimi almaları için 2017 yılında TEGV ile ortaklaşa eğitim çalışmaları başlattı. Şirket çalışanlarından oluşan ‘Gönüllü MobileKids Eğitmenleri’ yetiştirerek bu eğitmenler ile daha fazla çocuğa trafik eğitimi ulaştırmak amaçlanıyor. Böylelikle Mercedes-Benz Türk çalışanlarının MobileKids Trafik Eğitim Projesini benimsemeleri ve proje çalışmalarında yer alarak, katkı sağlamaları hedefleniyor. 

ds

Yukarı