Ana içeriğe atla

 

AVM

İnovasyonun önemi asla unutulmamalı!

06.09.2017 - 09:44

Eğlence firmalarının markalaşmak ve kurumsal yapıya bürünmek için ne gibi kriterlere sahip olması ve nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgi veren Tekno-set CEO’su Ufuk Ercan, “Konjektür ve sektördeki yeniliklere göre firma çalışanları her daim eğitim ve öğretime tabi tutulmalıdır. İnavasyonun önemi asla unutulmamalı. Dinamik ve çok hızlı değişen sektöre ayak uydurmak için gereken çaba sarf edilmelidir” dedi. 

Gerçekleştirilen AVM yatırımlarıyla birlikte eğlence sektörünün de büyüdüğünü görüyoruz. Ancak hala tam anlamıyla sektör belli bir noktaya gelmiş değil. Peki, eğlence sektörünün büyümesinde set oluşturan sorunlar sizce neler?
Eğlence sektöründeki büyüme ülke ekonomisindeki büyüme ile paralellik göstermektedir. Dolayısıyla ülkemiz büyürken, sektörümüzde aynı hız ve tempoyla gelişmesini sürdürüyor. Ancak sektörün büyümesine set vuran etmenler de yok değil… AVM’lerdeki eğlence mekanlarına tahsis edilen alanların yetersizliği ve kiralama ücretlerinin yüksekliği bu etmenlerin başında geliyor. Bunun yanında yetişmiş kalifiye eleman noksanlığı, arzulan hizmet kalitesine ulaşmakta engel teşkil ediyor.

“DERNEK YA DA BENZERİ TEŞKİLATLANMA VE YAPILANMAYA İHTİYAÇ VAR”
Eğlence isim olarak hafif algılansa da arkasında çok ciddi ve disiplinli bir çalışmayı barındırıyor. Bu nedenle sektör hakkındaki farkındalığın artırılması şart! Peki, eğlence sektöründe farkındalığın artırılması için neler yapılabilir?

Yapılması gereken şeylerin başında; eğlence mekanlarında farkındalık yaratacak çeşitli etkinlikler düzenleyerek, görsel ve yazılı medya aracılığıyla bunu kitlelere duyurmak geliyor. Bunun yanında sektörün sorunlarını çözmek, sektörde çalışacak elemanı temin etmek ve eğitmek, ayrıca kurs, seminer ve konferanslar düzenlemek maksadıyla bir dernek ya da benzeri teşkilatlanma ve yapılanmaya ihtiyaç var.

Eğlence sektörü için diğer bir konuda markalaşmak… Peki, sektör bünyesinden markalı firmalar nasıl çıkartılabilir? Bu noktada firmaların markalaşması için yapmaları gereken nedir?
Markalaşmanın olmazsa olmaz kuralları vardır. Bunların başında standardizasyon gelmektedir. Bunu da sağlamak için firmanın bazı prensiplere, vizyona ve misyona sahip olması gerekir ve de bunlardan asla taviz vermemesi… Ayrıca firmanın farklı lokasyonlarda yeni mağazalar açarak, sağlıklı bir şekilde büyümesi ve marka değerini artırması için alt yapısını sağlam temeller üzerine kurması, organizasyon ve yönetim kadrosunun kalifiye ve deneyimli personelden oluşması gerekir. 
Konjektür ve sektördeki yeniliklere göre firma çalışanları her daim eğitim ve öğretime tabi tutulmalıdır. İnavasyonun önemi asla unutulmamalı. Dinamik ve çok hızlı değişen sektöre ayak uydurmak için gereken çaba sarf edilmelidir.

ASDAS

Yukarı