Ana içeriğe atla

S

 

Eğlence sektörü yenilenerek varlığını hep sürdürecek

17.09.2019 - 18:14

Bowlingo Firma Sahibi Fatih Keçebir: “Eğlencenin yeme içme, giyinme barınma ya da nefes almaktan bir farkı yok.”

Eğlence sektörü her yıl giderek büyüyen bir iş hacmine sahip. Sektörün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?  
Artan nüfus, çoğalan AVM’ler, çocukların sokaklarda oynama şansının azalması ve ailelerin birlikte geçirebilecekleri zamanın artık çok kısıtlı olmasından dolayı ailelerin birlikte geçirecekleri zamanı AVM’ler de kullanıyor olması doğal olarak yeme içme ve diğer sektörler gibi eğlence sektörüne olan talebi de arttırıyor buna bağlı sektörün büyümesini de sağlıyor. Bugün yaklaşık yarısı AVM’ler de olmak üzere irili ufaklı bine yakın eğlence merkezi var. Çalışanları, mal üreten firmaları, teknik destek şirketleri vb. yan oluşumları ve sorumlu oldukları ailelerini de sayarsanız; nerdeyse 100 bin kişilik bir aile olduk. Bununla birlikte ticari yönden bakarsanız bu sayının çoğalması ile birlikte pastanın aynı rekabetin büyük olması her ne kadar bir çekişme ve beraberinde kaliteyi getirse de ekonomik olarak sıkıntılar doğurmaya başlamakta.

Eğlence sektörüne şu an yapılan yatırımlar karşılığını görebiliyor mu? 
Eskiye oranla pek çok sektörde olduğu gibi karşılığını gördüğünü söylemek doğru olmaz. Cirolarınız TL bazından ve değişkenlik göstermemekle birlikte, giderleriniz ağırlıklı olarak döviz bazında olması yatırım maliyetleri, yüksek kira artışları ortak giderler. Artan elektrik, iklimlendirme masrafları. Personel masrafları vb. gider kalemleri hızla yükseldiğinden belli işletmelerde nerdeyse kopma noktasına gelme durumunda. 

AVM’lerin sektörün ilerlemesinde nasıl bir rolü var?
Aslına bakarsanız lunaparkları ve sayıları çok olmasa da tema parkları saymazsanız sektörü sektör yapan Türkiye’deki AVM gelişim hızı ve AVM’lerdeki eğlence merkezleri ailelerin ilgi ve alakasıdır. Mevsim şartlarından etkilenmeden sıcak ya da soğuğa maruz kalmadan eğlenebilecekleri vakit geçirebilecekleri ortamlar özellikle küçük çocuklar için aileleri tarafından uygun ortamlar olarak kabul edildiği için AVM’ler ile eğlence merkezleri gelişimi, büyümesi ve sorunları hep paralel gitmekte. Sanmıyorum ki eğlence merkezi olmayan bir AVM olabilsin.

Eğlence sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Gelecek yol haritası nasıl olacak?
Eğlencenin yeme içme, giyinme barınma ya da nefes almaktan bir farkı yok. İnsanoğlu var oldukça eğlence de sektörel olarak devam edecek. Sadece zaman içerisinde teknolojiye ayak uydurarak şekil değiştirebilir ya da nostaljik oyunlar günün şartlarına uygun hale getirilerek hayatına devam edebilir. Onun dışında istisnalar olsa da oyun ve oyuncakların aynı kalacağını düşünüyorum. Yetişkin eğlenceleri belki biraz şekil değiştiriyor olsa da çocuklar 50 sene sonra da atlıkarıncaya binecekler.

GGG

Yukarı