Ana içeriğe atla

ds

 

Çocuklar için en güvenli hijyen uygulaması…

10.04.2018 - 14:59

Safamic Şirket Ortağı İmat Emili, eğlence merkezlerinde uyguladıkları hijyen standartları hakkında bilgi verdi.

Eğlence merkezleri çocukların ortak kullanım alanlarından biri. Bu yüzden hijyen standartlarının üst düzeyde sağlanması gerekiyor. Peki, siz oyun alanlarının hijyenini nasıl sağlıyorsunuz?
Çocukların bir arada eğlendiği alanlarda ter, salya, kan, idrar gibi vücut sıvılarına maruz kalan oyuncaklar çapraz bulaşma riskini artırıyor. Bu nedenle dezenfeksiyon öncesi swap testi ile ortamdaki canlı mikro organizma yükü belirleniyor ve uygulama yapmadan önce genel bir temizlik yapılıyor. 
Oyun alanlarının genel dezenfeksiyonu havada askıda kalan mikroorganizmalar da dahil tüm yüzeylerin korunması  için patentli Antimic  ürünü, sisleme yöntemiyle ve yoğun kullanılan yüzeylerde ise sprey/silme şeklinde uygulanıyor. 
Nanomalzeme yapım tekniğinin avantajı sayesinde; Antimic, uygulandığı yüzeyde kuruyup ince bir film tabakası oluşturarak uzun süre etkisini koruyor. Antimic, uygulanan yüzeyde mikroorganizmaların barınmasını ve çoğalmasını engelliyor.
Kullanıcıların dokundukları yüzeyden etkilenmeleri söz konusu değildir. Antimic çocuklarımız için en güvenli hijyen uygulama yöntemidir. 
Antimic’in uygulandığı yüzeyde oluşturduğu koruyucu tabaka, her türlü temizlik malzemesi ve günlük kullanım koşulları karşısında 30 günden 90 güne kadar etkisini yitirmez. 

Kullanılan temizlik ürünlerinin çocukların sağlığına zarar vermemesi de önemli bir unsur, siz bu konuda ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Antimic, insan sağlığını tehlikeye sokacak ağır metal ve toksik kimyasallar içermiyor. Uygulama sonrası her türlü yüzeye kalıcı bağ yaptığından temizlik ürünleriyle yüzeyden uzaklaşmaz ve aşınma dayanımı yüksektir. Bu nedenle çapraz bulaşmaya neden olmadığı gibi gıdalara ya da deriye geçmez. 
Antimic biyobozunur, toksik olmaması, sıfır atıkla üretim yöntemi ve yüzeyde kalıcı koruma yapması nedeniyle çevreci bir ürün olup, ilave temizlik kimyasalları ve biyosidal ürün kullanımını azaltır.

Alanların periyodik kontrolü nasıl yapılıyor? Her alanın hijyeni aynı şekilde mi sağlanıyor?
Antimic etkinliği; ahşap, plastik, cam, seramik, metal gibi sert yüzeylerde ATP cihazı ile uygulama öncesi ve sonrası swap testi yapılarak belirleniyor. Kumaş, deri, halı vs. gibi yumuşak malzemelerdeki etkinlik için laboratuvar testleri yapılmalıdır.  Antimic’in tüm yüzey kaplamalarındaki etkinliği standart laboratuvar testleri ile kanıtlanmıştır.  

Eğlence alanlarında hijyenin sağlanmasının tesisin dokusunun korunmasındaki öneminden bahsedebilir misiniz? (tesisin dokusunun korunması, alanların yaşam ömürlerinin uzatılması ve bakım maliyetlerinin düşürülmesi açısından..)
Mikroorganizmaların çokluğu, tesislerdeki organik yapıların bozulmasına neden oluyor. Organik malzemelerin mikroorganizmalardan korunması için kullanılan/uygulanan klasik peroksit, hipoklorit, ozon gibi güçlü dezenfektanların kalıcı olmamaları nedeniyle çok sık kullanılması hem insan sağlığını etkiliyor hem de malzemelerin ömrünü kısaltıyor. Bu nedenle uzun süreli koruma sağlayan Antimic ürününün kullanımı hem tesisin korunmasında hem de çevrenin korunması için önemlidir.

ds

Yukarı