Ana içeriğe atla

S

 

ÇOCUK MERKEZLİ DÜŞÜNÜYORUZ

11.04.2019 - 16:21

OYUN ALANLARINDA KULLANDIKLARI EKİPMANLARIN SEÇİMİNDE ÇOCUK MERKEZLİ DÜŞÜNEREK HAREKET ETTİKLERİNİ BELİRTEN OYUN FABRİKASI GENEL KOORDİNATÖRÜ BUĞRA ERKAYA, “ÇOCUKLARIN ÖZGÜRCE OYUN OYNAYABİLECEKLERİ, HAYAL DÜNYALARINI YANSITABİLECEKLERİ, KENDİLERİNİ RAHAT VE GÜVENDE HİSSEDECEKLERİ NİTELİKLİ ALANLAR YARATIYORUZ.” DİYOR.

Oyun alanları, çocukları eğlendirmenin yanı sıra onların gelişimine de katkıda bulunan mekanlar. Oyun alanlarının mekan tasarımı nasıl yapılıyor? Kriterleriniz neler? 
Özümsemiş olduğumuz interaktif eğlence anlayışı ile oyun alanlarımızın çocukların ihtiyaçlarına yönelik olmasına, oyun oynarken hem eğlenecekleri hem de sosyalleşebilecekleri, aynı zamanda kişisel, ruhsal, fiziksel ve duyusal gelişimlerine katkı sağlayabilecekleri alanlar olmasına özen gösteriyoruz. Alanlarımızı tasarlarken de bu kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu konuda kendimizi sürekli yeniliyoruz. 

Renklerin ve oyuncakların seçiminde nelere dikkat ediliyor?  
Mümkün oldukça dinamik renkleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Daha çok sakinleştirici, girişkenliği, canlılığı, iyimserliği, coşkuyu, hareketi vurgulayan, rahatlık sağlayan, huzur veren ve dikkat çekici renkler kullanıyoruz. Oyuncakları seçerken de daha çok çocuğun yaşına uygun, gelişimini destekleyecek, ilgisini çekecek, beceriyi ve hayal gücünü artıran özel tasarım oyuncaklar seçmeye dikkat ediyoruz. Elektronik oyuncaklara bağlı kalıp çocukların dış dünyadan uzaklaşmalarını istemiyoruz.

Kendi oyun alanlarınızdan biraz bahseder misiniz? Mekan tasarımlarında en çok nelere önem veriyorsunuz?
Mekan tasarımlarımızın hem çocuklara hem ailelere hitap etmesine önem veriyoruz. Çocukların özgürce oyun oynayabilecekleri, hayal dünyalarını yansıtabilecekleri, kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri nitelikli alanlar yaratıyoruz. Ayrıca oyun alanlarımızda kullandığımız her türlü ekipmanın seçiminde çocuk merkezli düşünerek, onların sağlığını ve yaşamını riske edecek uygulamalardan kaçınıyor, güvenlik standartlarını ön planda tutuyoruz.

Sizce oyun alanlarının çocuk gelişimine nasıl katkıları oluyor?
Oyun alanlarının çocukların gelişiminde önemli bir rolü var. Çocukların ihtiyaçlarına göre iyi tasarlanmış bir oyun alanı, onların kendilerini ruhsal, fiziksel ve zihinsel açıdan geliştirmelerine ve kendilerini doğru şekilde ifade etmelerine yardımcı oluyor. Oyun alanlarında çocuklar hem oyun oynarken sosyalleşebilecek fırsatı buluyorlar hem de bu fırsat onların kişisel gelişimlerine büyük ölçüde katkı sağlıyor. Çevresindeki çocukların ne yaptıklarını gözlemliyor, merak ediyor, soruyor ve kendilerine olan özgüvenleri artıyor. Aynı zamanda hareketli oyunlar çocukların kaslarının gelişimini sağlıyor ve bu da onların fiziksel gelişimine katkıda bulunuyor. oyun

 

GGG

Yukarı