Ana içeriğe atla

S

 

BÜYÜK VE ÖDÜLLÜ SU PARKLARINDA POLİN İMZASI BULUNUYOR

13.02.2020 - 17:41

Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firma olduklarını ifade eden Polin Waterparks Pazarlama & Kurumsal İletişim Direktörü Şöhret Pakiş, bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası bulunduğunu söylüyor.

Firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?  
1976 yılında İstanbul'da kurulan Polin, bugün su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmet sunan bir su parkı tedarikçisidir.  Bugün global arenada pazar lideridir. 108 ülkede kendi markasıyla 3 binden fazla su parkı projesi gerçekleştiren firmamız, "Daima Yenilikçi", "Dünya Çapında Üstün Kalite" ve "Teknoloji Liderliği" vizyonuyla global su parkı sektöründe birçok yeniliğe imza atmıştır.  Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası bulunuyor. Bu;  yani yüzde 100 kendi içimizde ürettiğimiz bir değerin,  kendi fikrimiz, kendi tasarımımız, kendi mühendisliğimiz ve işgücümüz ile tüm dünyada ülkemizden çıkan bir marka olarak bir numaraya yerleşmesi bizleri gururlandırıyor. Polin bugün 500 kişilik ekibiyle, 35 bin metrekarelik dünyanın en büyük su kaydırağı üretim tesisi olan fabrikasında tüm üretimini üstün kalite anlayışıyla Türkiye’de gerçekleştirmekte. Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmayız. 
 

Yurt dışında tamamlanmış veya devam eden birçok projeniz var.  Türkiye’den bir firmanın uluslararası pazarda böyle bir etkiye sahip olması size ne hissettiriyor? 
Polin kurulduğu günden bugüne Ar-Ge’ye ve inovasyona hep değer verdi. İnovasyon Polin’de bir yaşam biçimi. Bu yüzden sektörde yeni bir kilometre taşı olarak gösterilen kendinden temalı ilk su kaydırağı olan King Cobra gibi sektörde oyunu değiştiren ürünler sunabildi, bu yüzden kaydıraklarda daha önce yapılmamış kapalı kalıp teknolojisini sektöre kazandırdı. Sadece su kaydırakları tasarımında değil, su kaydırağı üretim teknolojilerinde sunduğumuz yeniliklerle de sektörde adımızı “teknoloji lideri” olarak koruyoruz. Örneğin, su kaydıraklarındaki üretim teknolojisini global olarak değiştirdik. Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp kompozit üretim teknolojisiyle üretmeye başladı. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek su kaydırağı üreticisi olmuştur. Bugün bu teknolojiyle tüm ürün gamını sunan Polin sektör liderliğini sürdürmektedir. Polin kaydıraklarında bu teknolojiyi desen, ışık, ses efektleriyle de zenginleştirip daha heyecanlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.


Turizm ve eğlence sektörünün bir tedarikçisi ve sektördeki gelişimin tanığı olarak sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörümüz  çok dinamik ve yenilikçi bir sektör. Yenilik olmazsa olmaz. Yatırımcılar daha çok heyecan verici, etkileyici ve görselliği ön planda olan atraksiyonları tercih etmektedirler. Kaydırak tasarımı da yaptığımız için su parkı yatırımcıları için en büyük mücadele alanı burası çünkü tesise gelen müşterileri tesise çekmek zorundalar ve sadece bir sefer değil, sürekli geliyor olmasını sağlamak durumundalar. Kaydırak tasarım çalışmalarımızı yaparken şuna bakıyoruz, su parkına gelen misafirler ne istiyor. Hatta bununla ilgili en son bir pazar araştırması yaptık. Şu sonuçlarla karşılaştık: Birincisi su parkı ziyaretçileri en heyecanlı, kalplerini yerinden oynatacak atraksiyonları tercih ediyorlar.  Adrenalini yüksek kaydıraklar istiyorlar. İkincisi interaktif kaydıraklar istiyorlar, eğlenceyi,  deneyimi eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları ile paylaşmak istiyorlar. Üçüncüsü temalı kaydıraklar istiyorlar. Kaydırakların onlara hikayeler anlatmasını istiyorlar. Dördüncüsü yüksek kapasiteli kaydıraklar istiyorlar. Bu sebeple aynı anda 4 ya da 6 kişinin aynı anda kayabileceği kaydıraklar tasarladık. Park operatörlerinin de en önemli önceliklerinden biri sıraları azaltmak. Aynı anda 4 yada 6 kişi kaysın ki sirkülasyon sağlansın. Ayrıca kaydıraklarının güzel görünmesini istiyorlar. Bu RTM kaydıraklar neden bu kadar popüler bunu çok iyi açıklıyor. Kaydıraklardan kaymayanların, parkta dolaşanların bile kaydırakları seyredilmeye değer bulmalarını istiyorlar.  Kaydırak tasarımları dışında, parklarda genel trend tema ve parkların bir hikayesinin olması. Bir de tabii teknoloji entegre kaydıraklar bugün gündemimizde. Augmented reality, virtual reality, gaming artık su parklarının da bir parçası olmaya hazırlanıyor. Bu konuda Polin’in güzel sürprizleri var. 


İhracat yapıyor musunuz? Satış ve pazarlama stratejilerinizden de bahseder misiniz?
Ciromuzun yüzde 90’ı ihracat. 108 ülke ve 3 binden fazla su parkı projesi. Toplamda baktığımızda, Polin, bugün kuzeyde İzlanda’dan güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti’ne; batıda Kanada’dan doğuda  Japonya’ya kadar uzanan 103 ülkede kendi markasıyla gurur duyacağımız yüzlerce başarılı proje gerçekleştirmiştir: Büyük ölçekli parklar, kapalı (indoor) parklar, otel & tatil köyü paketleri, en büyüğünden en küçüğüne yüzlerce başarılı proje...
Markalaşmada en kritik unsur kanımca ürün, hizmet ve kültürünüzde yenilikçilik, teknoloji ve değer katmadır. Güçlü bir pazarlama stratejisi ve globalde iyi bir iletişim ağı da olmazsa olmazdır. Bugün Polin minimum 15 yıllık geçmişleriyle 65 ülkede exclusive partnerleri, 10 ülkede ofisleriyle, müşteriye hep yakındır.  Elbette bunları iyi anlatmanız, yani pazarlama araçlarını iyi kullanmanız, bizim gibi çok farklı coğrafyalarda global bir anlayışla lokal çözümler ve araçlar kullanmanız şarttır.


Firmanızın büyüme stratejisi, 2020 yılına ilişkin hedefleri nelerdir? 
Sektörde global bir oyuncu olarak inovasyon ve teknoloji liderliği konumumuzu sürdürmek için çalışmalarımızı bu yönde konumlandırıyoruz. İleriye dönük planlarımızı müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ele alıyoruz. Bugün ve gelecek öngörülerimiz, müşterilerimizin görüşleri sektörümüzde iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye kadar tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.
 

Polin waterpark

playpark

Yukarı