Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

Bir Figürün Yapımı Ortalama 8 Ay Sürüyor

07.03.2018 - 10:17

Merlin Entertainments Grup Türkiye Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner, Madame Tussauds İstanbul’da yer alan balmumu figürlerin yapım aşamalarının ayrıntılarını okuyucularla paylaştı.

Tüm dünyada olan Madame Tussauds markasını Türkiye’ye getirme fikri nasıl doğdu?

2007 yılında Merlin Entertainments çatısına giren Madame Tussauds’nun hikayesi tüm dünyaya yayılmaya başladı. Londra’nın ardından Amsterdam, Las Vegas, Hong Kong, New York, Şangay, Washington DC, Berlin, Hollywood, Bangkok, Viyana, Blackpool, Tokyo, Sidney, Tokyo, Beijing, Singapur, Wuhan, Orlando, Chongqing’de yıldızları hayranlarına yakınlaştırdı. Dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesi olan Madame Tussauds özünde ‘attraction’ tanımlaması ile konumlandırılan bir eğlence merkezi ve seçtiği lokasyonların nerede olacağının kararını tamamen iş hedefleri ve ihtiyaçları kapsamında veriyor. Türkiye’de de aynı durum söz konusu. Öncesinde yaptığımız pazar araştırmamız ve talepler Türkiye’de yer almamızın en önemli sebeplerinden biri. Merlin Entertainments’ın tüm dünyada uyguladığı ‘cluster’ grup markaları sinerjisi ile Kasım 2016’da Madame Tussauds İstanbul’u Türk halkıyla buluşturduk.

Peki, merkeze gösterilen ilgi hakkında bilgi verir misiniz? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Madame Tussauds İstanbul’da yer alan tüm figürler ziyaretçilerimiz tarafından oldukça ilgi görüyor ve genellikle olumlu geri dönüşler alıyoruz. En sık aldığımız tepkilerden biri ise figürlerin asıllarına oldukça benzediği ve gerçeklik hissi yarattığı. İlgi gösterilen figürler ziyaretçilerin yaş grubu ve cinsiyetine göre çeşitlilik gösterebiliyor. Neredeyse tüm figürler çok ilgi çekiyor diyebiliriz. En çok ilgi görenlerin ise bir dönemin en sevilen oyuncularından biri olan ve farklı kuşaklara aynı anda hitap edebilen Adile Naşit, özellikle genç kızların hayranı olduğu Justin Bieber ve Türk ziyaretçilerimizin hemen hepsinin ilgisini çeken, sevgi ve saygı gösterilen Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyleyebiliriz. 

Hangi figürlerin sergileneceğine nasıl karar veriyorsunuz? Mesela İstanbul için seçim yaparken neleri göz önünde bulundurdunuz?

Madame Tussauds İstanbul’da yer alacak ünlülerin seçimi çok uzun araştırmalar sonunda Madame Tussauds ekipleri ve danışmanları ortaklığında seçildi. Madame Tussauds İstanbul olarak siyaset, sanat, spor alanında ünlü isimlerin hangisinin figürünün yapılacağına talepler doğrultusunda karar veriyoruz. Yapılan araştırmayla birlikte figürü yapılacak kişilerin popülaritesi ve ziyaretçiler tarafından da tercih edilmesi bizim için en önemli kriterlerin başında geliyor.

Son olarak figürler nasıl hazırlanıyor? Bize bir de işin arka planından bahseder misiniz?

3 saat süren ve ‘sitting’ olarak adlandırılan ölçü alım aşamasında figürü yapılacak kişinin 250’den fazla ölçüsü alınıyor ve 360 açıdan 300’ün üzerinde fotoğrafı çekiliyor. Kişi hayatta değilse ailesinin ya da yasal varislerinin izni ve rehberliği ile kişinin fotoğraf arşivi taranıyor, fotoğraflar üzerinden figüre bir poz belirleniyor ve yine fotoğraflar kullanılarak tasarım süreci tamamlanıyor. Saç ve kıl örnekleri, el şekli ve ölçüleri, göz rengi ve büyüklüğü gibi oldukça ayrıntılı ölçümler figürün aslına benzemesine giden yoldaki önemli bilgiler olarak bizim için çok değerli bir bilgi bankası yaratıyor. 
Figürün yapım süreci ile ilgili çok ilginç bilgiler var. Örneğin figürün başı normal ölçülerden yüzde 2 daha büyük şekillendiriliyor. Bunun nedeni balmumunun soğurken az da olsa küçülmesi. Bu yüzde 2’lik fark normal ölçülere dönmesine izin veriyor. Sadece bir figürde yaklaşık 150 kg balmumu kullanılırken harcanan zaman ise 4 – 8 ay arasında değişiyor.
Ortalama bir saç ekimi, kaşları da dahil edersek yaklaşık 140 saat sürüyor. Her biri gerçek insan saçı olan saç telleri tek tek figüre dikiliyor. Dikimin ardından şekillendirilen saç yıkanıp şekillendiriliyor.
Gerçekçi bir görünüm ve renk kazandırmak için ten rengi yağlı boya ile tutturuluyor. Sadece baş kısmı 50 saatin üzerinde zaman alıyor. Her bir ben, leke, çil, farklı ton 20 farklı renk kullanılarak boyanıyor ve figür en küçük ayrıntısına kadar bire bir gerçeğini yansıtıyor.
Yalnızca gözleri boyamak bile 15 saat alırken elle yapılan bu boyama tam olarak figürün sahibinin rengini ve göz özelliklerini yansıtıyor.
Dişçilikte kullanılan malzemelerle yapılan dişler, sitting sırasında alınan kalıba göre şekillendiriliyor ve mükemmel renk uyumu yakalanıyor. Bu işlemin yapımı ise 30 saatlik bir çalışma gerektiriyor.
Ünlüler figürlerinin kıyafetlerini bağışlayabiliyor ya da bizim stilistlerimiz figüre en uygun kıyafeti hazırlıyor.
Bir figürün yapımı ortalama 8 ay kadar sürüyor.
Her bir figür, her gün Madame Tussauds’ta bulunan bakım ekipleri tarafından dikkatlice güne hazırlanıyor. Saçların ve kıyafetlerin yıkanması, makyaj ve dövmelerin baştan boyanması gibi birçok iş günlük olarak yapılıyor.

ds

Yukarı