Ana içeriğe atla

nara

17 bin kara ve deniz canlısını yakından tanıma fırsatı İstanbul Akvaryum’da

06.10.2017 - 13:41

İstanbul Akvaryum olarak, önceliklerinin çocukların gelişimine katkı sağlamak olduğunu söyleyen İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, eğlenerek öğrenmeye yardımcı olan etkinliklerin daha başarılı olduğunu ifade etti.

İstanbul Akvaryum çocuklara özel neler sunuyor? 
İstanbul Akvaryum başlı başına sosyo-kültürel bir yapı olma özelliğine sahip. Ziyaretçilerimiz buradaki alanları gezerken ve canlıları tanırken zaten bir aktivite içinde olduklarını hissediyorlar. Aynalı labirent, VR park, helikopter simülasyonu, oyun alanları gibi bir çok aktivite alanımız da aynı şekilde ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projesi olarak yer verdiğimiz sergiler, çocuklar için gerçekleştirilen workshoplar (ebru sanatı, oyun saatleri gibi) ve dalış aktiviteleri ile birlikte ödüllü özel yarışmalar, çeşitli sualtı şovları gibi yetişkinlere yönelik özel aktiviteler de yıl içerisinde takvimlendiriliyor.

Çocuklara yönelik mekanların ve etkinliklerin başarılı olması için sizce hangi kıstaslara ihtiyaç var? Sizin bu tür aktivitelerde özellikle dikkat ettiğiniz noktalar neler?
İstanbul Akvaryum olarak önceliğimiz “çocuğun gelişimine ne katkı sağlayacak?” sorusunun cevabını bulmak. Yaşacağı deneyimin çocuğun üzerinde yaratacağı olumlu etki ile birlikte, eğlenerek öğrenmeye yardımcı olan etkinliklerin ya da mekanların başarılı olduğunu görüyoruz. Çünkü çocuklar ancak mekanların ya da etkinliklerin bir parçası olarak interaktif şekilde katılım sağladıklarında eğlenerek öğreniyor ve gelişiyorlar. Bu da severek tecrübe ettikleri şeyleri unutmamalarını sağlıyor.

Akvaryumda yapılan çocuk etkinliklerinin, ziyaretçi çekim gücüne etkisi nedir? Sizce hangi etkinlikler çocuk ziyaretçiler tarafından ilgi çekiyor?
Akvaryumun başlı başına yarattığı bir çekim gücü var. 17 bin canlıya ev sahipliği yapan bir tesis olarak her günümüz görülmeye değer hale geliyor. Sahip olduğumuz temaların kendine özgü tasarımlarıyla birlikte canlıları yakından tanıyarak çevre ve deniz bilincini edinmek çocuklar ve aileleri için çok cazip bir konu. Bununla birlikte bir de hafta sonları ya da sömestr tatili gibi özel dönemlerde çocuk ziyaretçilerimiz için gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde katılımın arttığını fiziki olarak ölçebiliyoruz. Çocukların en çok ilgisini çeken etkinlikler yine interaktif olarak katılım sağladıkları workshoplar ve popüler olan gösteriler oluyor.

nara

Yukarı