Ana içeriğe atla

 

AVM

Profesyonel destek kriz döneminde avantaj sağladı / Professional support gave advantage in the period of crisis

16.11.2016 - 15:28

MalatyaPark AVM Genel Müdürü Yılmaz Arslan: “Önümüzdeki dönemi de AYD endeks ve yönlendirmelerinin üzerinde geçirmeyi hedefliyoruz” dedi. 

MalatyaPark AVM General Director Yılmaz Arslan said: “We are planning on passing the upcoming period above the index and instructions of AYD (Association of Mall Investors)”.

2016 krizlerle dolu bir yıldı… Siz bu krizi nasıl aştınız? Kısaca bunlardan bahsedelim…
MalatyaPark olarak, hedeflerimizi yakalamak adına kriz öncesi planladığımız çocuk aktiviteleri, sergiler vs. gibi pazarlama etkinliklerimizi aralıksız sürdürdük. Hiçbir tasarrufta bulunmadan kasa arkası satış kampanyalarını sıklıkla gerçekleştirdik. Hem kiracılarımızın hem de ziyaretçilerimizin alışveriş merkezimizde krizin etkilerini en hafif biçimde atlatabilmeleri için pazarlama anlamında etkili stratejilerle başarılı bir dönem geçirdik. Bütün bu çabamızı da, uluslararası yarışma platformları olan Stevie’den 4 dalda, Marcom’dan 5 dalda ödül kazanarak taçlandırdık.  Ayrıca; 14 Kasım’da kutlayacağımız 7. yıldönümümüz dolayısıyla da, 7’den 77’ye tüm ziyaretçilerimizin hayallerini süsleyen 44 hediyeden oluşan bir çekiliş kampanyası ile de faaliyetlerimize devam ediyoruz.   

Söz konusu durumlar hedeflerinizi ne ölçüde etkiledi? Hedeflerinizin hangilerini gerçekleştirebildiniz ya da gerçekleştiremediniz?
Yaşadığımız olağanüstü koşullar bütün AVM’lerde olduğu gibi bizde de kapı girişlerimizi olumsuz etkiledi. Ancak yüzde 5 olan kaybımız AVM ortalamalarının altında bir rakam olarak gerçekleşti. Bunun yanında ciro endeksinde Türkiye ortalamaları ve AYD endeksi üzerinde (+) değerle yılı sürdürdük ve kapatacağız. 

Sizce AVM’ler krizlere önceden hazırlanabilir mi ya da bu krizleri önceden tahmin etmek mümkün müdür? Krizlere yönelik ne gibi tedbirler alınabilir?
Her zaman krizler önceden tahmin edilemiyor. Ancak; MalatyaPark’ı, JLL gibi alanında uzman, uluslararası bir kiralama ve yönetim firmasının yönetiyor olması ve deneyimlerinden maksimum düzeyde faydalanabiliyor olmamız önemli bir avantaj sağlıyor. Böylece tahmin edilemeyen koşullarla ilgili olarak mümkün olduğunca hızlı ve ortak akılla aksiyon alma şansı yakalıyoruz.

Son olarak, 2017 yılından beklentileriniz neler? Neler planlıyorsunuz? Büyüme hedeflerinizde neler var?
Çok yakında 7. yılımızı kutlayacak olmamız dolayısıyla biriken tecrübe ve oluşan bilgi datalarının yol göstericiliğinde, önümüzdeki dönemi de AYD endeks ve yönlendirmelerinin üzerinde geçirmeyi hedefliyoruz. Yaşanan krize rağmen MalatyaPark, üç ulusal marka Tergan, Atasun Optik ve HD İskender’i ailesine kattı. Bunların yanında halihazırda MalatyaPark bünyesinde yer alan markalarımızın büyüme taleplerinin karşılanmaları konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ailemize katacağımız önemli yeni markalar ile de önümüzdeki dönemi iç ve dış müşterimizin memnuniyetini en üst seviyede sağlayarak tamamlamak için gereken bütün tedbirleri alarak yolumuza devam edeceğiz.
 

2016 was a year full of crises… How did you overcome this crisis? Let us talk about these briefly …
As MalatyaPark, we constantly continued our marketing activities we planned before the crisis such as children activities and exhibitions so as to reach our goals. We frequently conducted behind the safe sales campaigns without any savings. We had a successful period through strategies, which were effective in the marketing sense, so that both our lessee and our visitors could overcome the effects of the crisis in the minimum way. We crowned this effort by earning awards in 4 fields by Stevie and 5 fields by Marcom, which are international competition platforms. Besides, we continue our activities with a drawing campaign, which consists of 44 gifts that are the dreams of all of our visitors of all ages and which will take place on 14 November to celebrate our 7th year.   

How did the conditions in question affect your goals? Which of your goals were you able to not able to actualize?
The extraordinary conditions we experience affected our door entrances negatively as with all the malls. However, the loss we had as 5% was below the mall averages. In addition to that, we continued the year with (+) value above Turkey averages and AYD index within turnover index. 

Do you think malls can prepare the crises beforehand or is it possible to foresee these crises beforehand? What kind of precautions can be taken?
Crises cannot be always predicted. However, the fact that MalatyaPark is managed by an expert and international leasing and management company and also being able to benfit from their experience at a maximum level provide an important advantage. Thus, we have a chance to take action relating to the unforeseeable conditions rapidly and with a common wisdom.

Lastly, what are your expectations from the year 2017? What are you planning? What are you growth goals?
Due to the fact that we will soon celebrate our 7th year, we are planning on being ahead of the AYD index and directions of the upcoming period with the help of the accumulated experience and the guidance of the information data. Regardless of the crisis, MalatyaPark was able to add the three national brands Tergan, Atasun Optik and HD İskender within its family. In addition to that, we are still working on meeting the growth demands of the brands that are already within the body of MalatyaPark. We will continue our way by getting all the precautions necessary to meet the satisfaction of our domestic and visitor customers in the highest level through important new brands we will add into our family in the upcoming period.

ASDAS

Yukarı