Ana içeriğe atla

dd

“Marka standartları ve değerlerimizden ödün vermiyoruz”

06.10.2017 - 15:08

Franchise sistemlerinin kazan-kazan formülü olduğunu belirten So CHIC Mağazalar Direktörü Mehmet Cengiz Demir, öncelikli olarak yurt içinde büyük şehirlerde büyüme stratejisi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Firmanızın büyüme ve sürdürülebilirlik stratejilerinden kısaca bahseder misiniz? 
Büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerimizi pazarın dinamiklerine ve mevcut risklerine göre planlamaktayız. Pazarın dinamikleri ve tüketicinin alışkanlıklarını iyi analiz ederek, verimli satış noktalarında, değişime ve gelişmeye açık bir stratejiyle ilerlemenin, uzun vadeli bir başarının anahtarı olacağına inancımızdan dolayı, sürdürülebilirlik stratejimizi buna göre planlıyoruz. Yeni dönemde de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Yurt içi ve dışında yeni mağazalar açacağız ve buna paralel olarak hem satış noktalarımızda hem de merkez kadrolarımızda istihdamı artırarak, ekiplerimizi büyütmek ihtiyacı duyuyoruz. Aynı zamanda sektörün, pazarın koşullarını takip ederek, planladığımız istihdam hedeflerimizi devreye sokacağız.

Franchise sistemiyle büyüme yöntemini tercih etme nedeniniz nedir? Sistemin franchise veren firmaya sağladığı katkılar neler?
Franchise sistemini işin daha karlı hale gelmesi sebebiyle tercih ediyoruz. Bizim franchise sistemimiz kazan-kazan formülüdür, hem franchise veren hem franchise alan tarafına büyük fayda sağlamaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı şube yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Neler planlanıyor?
 So CHIC markamızla, öncelikli olarak yurt içi pazarda büyüme stratejimiz var. Hedef bölgelerimiz öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirler. Yurt dışı pazarlarda bölgeyi iyi analiz edip temkinli adımlarla ilerliyoruz. Yurt dışı noktaların ciromuzdaki payı, giderek daha da artmaktadır. Yurt dışı planlarımızda markamıza uygun partner tercih ederek ilerliyoruz. Öncelikle komşu ülkeler üzerinden genişlemeyi hedefliyoruz. Kültürel yakınlık, bu ülkelerdeki Türk markasının ilgi çekici olması, lojistik sebepler nedeniyle yayılma stratejimizi bu şekilde belirliyoruz. Fix Silver markamızla ise yurt içinde büyük şehirler ve Anadolu şehirlerinde yayılma planımız var. Franchise sistemiyle büyümeye devam edeceğiz. 

Girişimcilerin sizi tercih etme sebepleri neler? Girişimcilere sunmuş olduğunuz olanaklardan bahseder misiniz?
Girişimci iş ortaklarımızın Sezgin Group markaları olan So CHIC  ve Fix Silver’ı tercih etmelerinin ilk nedeni, sektörün köklü ve lider firması olmamız ve marka standartları ve değerlerimizden ödün vermememizdir. Franchise sistemimizin uzun yıllardır faaliyetine başarıyla devam etmesi ve sistem içindeki bayilerimizin kazançlarıyla işlerini büyüttüğü bilinmektedir. Bu fayda da yeni girişimciler için bir emsal niteliği taşımaktadır. 

Son olarak firmanızın franchise koşullarından bahseder misiniz? Girişimcilerden beklentileriniz neler?
Firma olarak, girişte tabela bedeli almamaktayız. Yatırım maliyeti metrekareye bağlı olarak değişmektedir. Ürün ve dekorasyon maliyetlerinin toplamı yatırım maliyetini oluşturuyor. Girişimci bayi adaylarımızdan beklentimiz, öncelikle markayı, ürünleri ve işi sahiplenmeleri yönünde. Hedeflerimizi birlikte gerçekleştirebileceğimiz iş ortaklarımızı bünyemize katmaya devam edeceğiz.

ff

Yukarı