Ana içeriğe atla

dd

Ezber bozmak hedeflendi, bu vizyonla yola çıkıldı

06.10.2017 - 15:14

Buka Sofa Genel Müdürü Gamze Stöger: “Heyecanımızı paylaşan yatırımcılarla işbirliği yaparak Buka Sofa markamızı bayi ağı ile büyütmek ve güçlendirmek amacındayız.” 

Firmanızın büyüme ve sürdürülebilirlik stratejilerden kısaca bahseder misiniz? 
Buka Sofa, 8 milyon Euro’luk bir yatırımla 2015 yılında kuruldu. Özelleştirilebilir akıllı çözüm seçenekleriyle öne çıkan Buka Sofa markamızla sunmak istediğimiz konseptimize ve yaşam tarzına uygun tasarladığımız ilk mağazamızı 2016 yılı Eylül ayında İstanbul Avcılar’da açtık. 2017 Mart ayında web sitemiz üzerinden online satış mağazamızı açtık. 2017 yılı itibariyle bayilik çalışmalarına başladık ve ilk bayi mağazamızı Nisan ayında İzmit Mobesko’da açtık.  Bugün İzmit, Bodrum, İzmir, Adana ve Mersin mağazalarımızla birlikte toplam 6 mağaza ile hizmet veriyoruz.  Ekim ayı içinde Ankara, Antalya ve İstanbul Masko ile mağaza sayımızı 9’a çıkaracağız.

Yurt içi ve yurt dışı şube yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Neler planlanıyor?
Buka Sofa olarak hedefimiz global bir Türk markası olup ekonomimize katma değer sağlamak. Bu hedefimiz doğrultusunda gerek yurt içi gerek yurt dışında görüşmelerimiz hızla devam ediyor. 
Ekim sonu itibariyle yurt içi mağaza sayımız 9 olacak. Konya, Diyarbakır,  Bursa, Samsun gibi çeşitli illerde bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. 2017 sonuna kadar yurt içinde toplam 15 mağaza olmayı planlıyoruz.
İlk yurt dışı çalışmalarımız 2016 yılında çeşitli proje işleri ile başladı. Kıbrıs, Yunanistan, Almanya, Fransa, Cezayir, Fas, Filistin ihracat yaptığımız ülkeler arasında yer alıyor. Asıl hedefimiz yurt dışında da bayi ağı ile büyümek. Bu kanalda görüşmelerimiz devam ediyor. Almanya, İran, Bahreyn ve Fransa bayilik talepleri aldığımız ülkeler arasında. Yakında Bahreyn’de ve Rodos’ta ayrıca 2018 yılının Mart ayında Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde mağazalarımız açılmış olacak. 

Girişimcilerin sizi tercih etme sebepleri neler? Girişimcilere sunmuş olduğunuz olanaklardan bahseder misiniz?
Önümüzdeki bir yıllık dönemde belli bir bayilik giriş ücreti almıyoruz. Bayi adaylarımıza yatırım yapmayı düşündükleri bölgede en doğru lokasyondaki mağazayı bulması ve konseptimize uygun dekorasyonun uygulanması konusunda mimari destek veriyoruz. Buka tabelası, karşılama bankosu, kumaş standı ve çalışma masaları gibi konseptimizin ana unsurlarını belirleyen üniteleri Buka Sofa olarak biz üstleniyoruz. 
Mobilya sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimciler için kârlı, 1 yılda geri dönüş alabilecekleri iş modeli sunuyoruz.  İnovatif ürünlerimiz, servisimiz ve sunduğumuz kârlı iş modeli yatırımcılarımızın markamızı tercih etme nedenlerinden birkaçı.
Gerek mobilya sektörüne yatırım yapan girişimciler gerek nihai tüketiciler gözünde sektörle ilgili bazı olumsuzluklar tespit ettik. Buka markamızı yaratırken, ürün tasarımlarımızı yaparken, bayilik sistemimizi kurgularken hep bu olumsuz klişelerle ilgili ezber bozmayı hedefledik ve bu vizyonla yola çıktık.

Son olarak firmanızın franchise koşullarından bahseder misiniz? Girişimcilerden beklentileriniz neler?
Bizimle aynı pencereden bakabilen, bizim gibi düşünebilen, markamızın felsefesini anlayan ve benimseyen, kısacası bizimle aynı dili kullanan yatırımcılarla ilerlemek hedefindeyiz. Heyecanımızı paylaşan yatırımcılarla işbirliği yaparak Buka Sofa markamızı bayi ağı ile büyütmek ve güçlendirmek amacındayız. 
Buka Sofa marka konseptini doğru aktarabilmek, portföydeki ürünleri en verimli şekilde sergileyebilmek için mağazaların en az 400-500 metrekare olması gerekiyor. Alışılmışın dışında bir ürün gamı, satış felsefesi, nakliye ve montaj sistemine sahip olduğumuz için satış noktalarımızda hizmet verecek tüm personele eğitim paketleri hazırladık. Bu eğitimi tüm bayi personelinin almasını zorunlu tutuyoruz.

ff

Yukarı